Hospodársky denník
USD38,083 Sk
EUR41,926 Sk
CHF27,189 Sk
CZK1,292 Sk
  Piatok  22.Augusta 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













LEN TICHÁ OZVENA

Včera som prelistoval slovenské denníky zo záveru augusta a celého septembra roku 1968. Urobil som tak v súvislosti so včerajším mítingom SDSS, ktorý by mal byť pripomienkou „socializmu s ľudskou tvárou“. Tá nebola pokrytá mejkapom. Bola zdravá a prirodzená, a najmä vítaná najširšími masami obyvateľstva. Našimi starými rodičmi aj rodičmi, ale aj strednou generáciou a mladou generáciou.

Odvtedy je plných tridsaťpäť rokov. Od Pražskej jari 1968, ale správnejšie by bolo, keby sa hovorilo o česko-slovenskej jari. Socializmus s ľudskou tvárou bol pre väčšinu a s väčšinou. Komunista - humanista Alexander Dubček bol najpopulárnejším občanom - politikom v celých dejinách čs. štátu. Avšak nedocenil fakt, že proti viac ako nádejnej reformnej politike z vôle ľudu stojí byrokratický stranícky moloch.

Obrodný proces, či sa to niekomu páči alebo nie, bol tiež príležitosťou pre niekdajších kolaborantov s fašistickou mocou a tých, ktorí mali záujem o zmenu režimu. Infiltrovali KSČ hneď po oslobodení. Pochybujem, že by ho dokázali zlikvidovať. Dubčekovská demokracia - socializmus s ľudskou tvárou - by prežil, nebyť arogantnej intervencie a hanebnej okupácie našej vlasti armádami štátov Varšavskej zmluvy.

Včera som odhodil do kontajnera dobovú tlač. Jedinou spomienkou na tú dobu je fotografia skupiny mladých ľudí, ktorí vtedy začali hladovku na protest proti „druhému Mníchovu“ pred budovou Generálneho konzulátu ZSSR. Na fotografii, ktorej autorkou je fotoreportérka Zuzana Mináčová, sú bratislavskí súrodenci Kopeinigovci a ja. Boli sme mladí, naivní, pohľadnejší, ale rozhorčení či skôr pobúrení.

Tridsiateho augusta, na desiaty deň protestu, ktorého sa zúčastnili aj sestry Vlašičové a niekoľko ďalších rovesníkov, sme boli oslovení dôstojníkom sovietskej tajnej služby v civile. Na noc sme sa presťahovali na dvor priľahlého domu a snažili sme sa pochopiť, čo povedal. „Je koniec vášho Dubčeka aj slobody, lebo sme a budeme tu“, a potom ukázal na idúci obrnený transportér s bielym pásom po Palisádach.

August 1968 zmenil osudy tisícom rodín, v nejednom prípade tragicky, a jeho dnešná ozvena je však už príliš tichá. V nej sú iba songy Kubišovej a spolu s nimi spomienky na nadšenie. Dodám aj to, že dodnes ma nikto nepresvedčil, že dubčekovský socializmus nebol alternatívou nového života. Bol zlikvidovaný vojenskou agresiou, čo bolo možné iba vďaka krehkosti európskej bezpečnosti a mieru.

Život sa však nezastavil. V jeseni roku 1989 myšlienky a predstavy o lepšej organizácii štátu, hospodárstva aj spoločnosti, o väčšom objeme demokracie a o novej kvalite ľudských a občianskych práv si získali novú väčšinu, ktorá privodila pád režimu. Do akej miery sa napĺňajú, ako väčšina občanov vníma realitu, o tom vypovedajú výsledky parlamentných volieb. Je to už tak, že demokracia je o väčšine.

V dejinne krátkom časovom období sa opäť potvrdilo, že z veľkých ideálov, príťažlivých a občianske "ja" burcujúcich predstáv o novej, ba až o vysnívanej kvalite života, tiež o všeobecne prospešnom výboji vtedajšieho duchovného potenciálu národa, ale predovšetkým zo sľubov tribúnov takmer revolučných zmien z prelomu 80-tych a 90-tych rokov sa naplní len toľko, koľko si občania - súčasníci želajú.

Nič sa však nezmení na fakte, že takpovediac druhý pohreb socializmu s ľudskou tvárou sa uskutočnil z vôle ďalšej a kvalitatívne inej väčšiny občanov ako bola tá pred tridsiatimipiatimi rokmi. V roku 1989 už nemal tú príťažlivosť. Stalo sa tak v najväčšej tichosti. Tragickou smrťou Alexandra Dubčeka sa stal pre niektorých len príležitosťou na nostalgiu, alebo vecou niekoľkých riadkov v učebniciach histórie.

Peter Kasalovský

Počasie

Na celom území Slovenska bude prevládať mierne dráždivé počasie, ktoré podmieňuje zvýšený výskyt niektorých zdravotných ťažkostí u meteosenzitívnych ľudí. Zhoršenie zdravotného stavu prevláda u osôb s ochoreniami pohybového systému, predovšetkým reumatického pôvodu. Mierne zvýšený môže byť sklon k bolestiam hlavy, zhoršeniu ekzémov, zvýšeniu krvného tlaku a k depresívnym stavom. Zvýšenie tonusu u vegetatívne labilných ľudí zlepší subjektívny stav týchto osôb (pri neurózach, neurotickej asténii).Zajtra pretrvávanie zdravotných ťažkostí podmienených počasím.(zč)

n Dnes bude polojasno, miestami až oblačno. Na severe miestami, inde len ojedinele prehánky alebo búrky. Najvyššia teplota 27 až 31, na severe miestami chladnejšie. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 15 stupňov. Slabý vietor.V sobotu bude polooblačno, na severe a východe oblačno a ojedinele prehánky. Nočné teploty 17 až 13 stupňov, denná teplota 27 až 31, na severe a východe miestami okolo 25 stupňov. V nedeľu bude premenlivá veľká oblačnosť a miestami prehánky, ojedinele i búrky. Nočná teplota 16 až 12 stupňov, denná teplota 22 až 26, na severe miestami okolo 20 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.52 a zapadne o 20.00 hod.

Amsterdamoblačno23
Atényslnečno36
Belehradslnečno29
Berlínprehánky23
Bratislavapolooblačno28
Bruseloblačno24
Budapešťslnečno31
Bukurešťpolooblačno31
Frankfurtoblačno28
Helsinkiprehánky20
Istanbulslnečno30
Kodaňdážď20
Kyjevpolooblačno24
Lisabonpolojasno27
Londýnprehánky21
Madridpolojasno32
Moskvaprehánky21
Oslodážď20
Parížpolojasno26
Prahaoblačno26
Rímslnečno35
Sofiapolojasno32
Štokholmdážď20
Varšavaoblačno24
Viedeňpolooblačno26
Záhrebslnečno29
Ženevaoblačno25

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.