Hospodársky denník
USD38,629 Sk
EUR41,914 Sk
CHF27,247 Sk
CZK1,296 Sk
  Streda  27.Augusta 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Aj bohatí dnes žijú na dlh

Najvyspelejšie krajiny čelia rastúcim rozpočtovým deficitom

„Predpokladajme, že by vlády bohatých krajín v roku 2000 avizovali, že plánujú siahnuť za pôžičkami a vytlačiť súhrnný rozpočtový deficit na 4 percentá z HDP do roku 2003. Dlhopisové trhy by nestíhali,“ píše britský denník The Economist a dodáva, že presne to sa stalo. Pomer dlhu bohatých krajín k HDP podľa všetkého dosiahne až 80 percent, čo je dvojnásobok v porovnaní s rokom 1980.

Ešte pred tromi rokmi takmer dve tretiny členských krajín OECD hospodárilo z rozpočtovými prebytkami, dnes je väčšina v červených číslach. Začiatkom roka OECD odhadovala kombinovaný rozpočtový deficit na rok 2003 vo výške 3,6 percenta z HDP. Vzhľadom na slabší než očakávaný ekonomický rast v týchto dňoch poopravila odhad na 4 až 4,5 percenta. Je to síce stále menej ako historický rekord z roku 1993 (5,2 percenta), no určite je to dôvod na zamyslenie sa.

Hlavným vinníkom sú, ako to obyčajne v takýchto prípadoch býva, Spojené štáty americké. Podľa odhadov MMF ich rozpočtový deficit by tohto roku mohol dosiahnuť 6 percent z HDP. Časť manka sa dá pripísať spomaleniu hospodárskeho rastu a s ním súvisiacimi nižšími daňovými príjmami. No deficit je v prvom rade dôsledkom najväčších fiškálnych stimulov za celé desaťročia - či už ide o zvýšenie výdavkov (najmä vojenských) alebo Bushov rozsiahly balík krátenia daní.

Na druhej strane deficity najväčších európskych krajín, ktoré tiež „poriadne zabrali“, súvisia najmä s nepriaznivým vývojom ekonomík. Ako je známe, Francúzsko a Nemecko vlani nedodržali pravidlá Paktu stability a rastu Európskej únie o maximálnom trojpercentnom rozpočtovom deficite. MMF práve zverejnil odhad, že Berlín aj v rokoch 2003 a 2004 bude mať deficit na úrovni okolo 4 percent HDP, takže mu bude hroziť vysoká pokuta. Do červených čísel skĺzla aj Veľká Británia, keď ešte v roku 2000 zaznamenala prebytok 3 percentá z HDP, dnes je z toho už takmer trojpercentný deficit. Celkové vyhliadky pre členov OECD tiež nie sú práve najružovejšie. Ak by ich priemerný hospodársky rast počas nasledujúcich rokov bol okolo troch percent a ak by nedošlo k dramatickejším zmenám vo fiškálnej politike, ich súhrnný dlh by sa vyšplhal na 86 percent z HDP.

Podľa týždenníka The Economist však nie je všetko také čierne, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. S výnimkou Japonska je totiž málo pravdepodobné, že sa verejný dlh vymkne spod kontroly. Ak by sa dokonca aj naplnili spomínané predpovede na rok 2008, pomer dlhu k HDP v eurozóne a v USA neprekročí maximá z deväťdesiatych rokov. Iná situácia je v Japonsku, kde by v roku 2008 verejný dlh mohol dosiahnuť takmer 200 percent z HDP. No ani v prípade Tokia The Economist neodporúča výraznejšie zvyšovanie daní a krátenie výdavkov, kým nedôjde k oživeniu hospodárskeho rastu.

Rastislav Boldocký

Počasie

Predpokladáme zintenzívnenie reumatických ťažkostí, bolesti jaziev a fantómové bolesti. Celkovo je mierne zvýšený nepriaznivý vplyv počasia, častejšie sa vyskytuje únava pri telesnej a duševnej námahe, nervozita, predráždenosť, prípadne depresia. Zvyšujú sa zdravotné ťažkosti pri niektorých ochoreniach dýchacieho a srdcovo-cievneho systému. Pozor na úrazy a nehody!Zajtra očakávame čiastočný ústup zdravotných ťažkostí u citlivých ľudí.(zč)

n Dnes bude jasno až polooblačno. Popoludní miestami oblačno. Najvyššia teplota 26 až 30, na Orave, Liptove a na Spiši okolo 24, na horách vo výške 1500 m okolo 16 stupňov. Západný, na východe južný vietor 3 až 6 m/s.n Vo štvrtok bude jasno až polooblačno, spočiatku oblačno a ojedinele prehánky a búrky. Nočná teplota 15 až 10, v dolinách a kotlinách okolo 8, denná 24 až 28, na severe okolo 22 stupňov. V piatok bude jasno až polojasno. Nočná teplota 14 až 10, v dolinách a kotlinách okolo 8, denná 28 až 32 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.01 a zapadne o 19.43 hod.

Amsterdamoblačno20
Atényslnečno33
Belehradslnečno30
Berlínoblačno23
Bratislavaslnečno29
Bruselslnečno24
Budapešťslnečno29
Bukurešťbúrky30
Frankfurtpolojasno26
Helsinkiprehánky19
Istanbulslnečno31
Kodaňprehánky22
Kyjevprehánky23
Lisabonoblačno26
Londýnoblačno23
Madridoblačno30
Moskvaprehánky18
Osloprehánky18
Parížpolojasno27
Prahapolojasno24
Rímslnečno32
Sofiaslnečno31
Štokholmoblačno21
Varšavaprehánky22
Viedeňslnečno29
Záhrebslnečno31
Ženevaslnečno30

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.