Hospodársky denník
USD36,822 Sk
EUR41,791 Sk
CHF27,246 Sk
CZK1,3 Sk
  Streda  6.Augusta 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Švédky sú tiež proti

Aj keď Švédov od referenda o vstupe do eurozóny delí len pár týždňov, ešte stále nevedia, ako budú hlasovať. Podľa posledného prieskumu síce tábor odporcov, ktorý sa v posledných mesiacoch výrazne rozrástol, klesol, no rovnako sa znížil aj počet stúpencov spoločnej meny. Jedinou skupinou, ktorá si od začiatku roka udržuje vzostupný trend, sú „nerozhodnutí“. To všetko sa deje v čase, keď euro oproti svojmu tradičnému rivalovi - americkému doláru v posledných mesiacoch získavalo na hodnote a analytici mu predpovedajú aj do budúcnosti ďalší rast.

Švédsko spolu s Dánskom a Veľkou Britániou sú síce členmi Európskej únie, no v roku 1999 sa vzdali možnosti vstúpiť do eurozóny a používať spoločnú euromenu. Všetky tri krajiny si chceli zachovať svoje meny a hlavne nezávislé riadenie menových politík. O tom, či vstúpia alebo nevstúpia do EMÚ, môžu občania rozhodnúť v referendách. Budúci členovia EÚ, mimochodom, takúto možnosť nemajú a už pri ratifikácii zmluvy o EÚ sa zaviazali časom prijať aj euro. Slováci už tak vlastne v referende o vstupe do únie rozhodli aj o prijatí eura.

Kým v kandidátskych krajinách väčšina ekonómov a politikov si želá čo najskoršie prijatie eura, Švédi sa do eurozóny príliš neponáhľajú. Od konca minulého roka sa tábor odporcov spoločnej meny rozrástol do takých rozmerov, že po viac ako roku prevýšil aj stúpencov vstupu do eurozóny. Od tohto zlomovému momentu si odporcovia udržujú patričný odstup. Verejnú mienku vo Švédku začiatkom júna ovplyvnilo aj rozhodnutie britských ekonomických testov. Na ich základe minister financií Gordon Brown neodporučil vláde, aby v dohľadnom čase Británia vstupovala do eurozóny. Na Britských ostrovoch ešte v roku 1997 vypracovali 5 ekonomických testov, na základe ktorých vláda rozhodne o tom, či vypíše referendum o pripojení k EMÚ alebo nie. Tohtoročné júnové vyhodnotenie dokázalo, že Británia nevytvára spolu s eurozónou optimálnu menovú oblasť, a preto bude dobré, ak si zachová nielen svoju menu, ale hlavne nezávislú menovú politiku. Niektorí ekonómi berú výsledky týchto testov s rezervou, pretože ak by podobný test v súčasnosti robilo Nemecko, tak by jeho výsledkom bolo neodporúčanie vstupovať so eurozóny. Aj napriek tomu rozhodnutie britskej vlády výrazne ovplyvnilo Švédov. V tom čase totiž až 50 % obyvateľov bolo proti spoločnej mene, čo bola najvyššia hodnota v tomto roku.

Podľa posledných tohtotýždňových výsledkov agentúry Gallus Švédi sú stále proti vstupu do eurozóny (48 %). Zástancovia spoločnej meny tvoria len 36 %. Obe skupiny však zaznamenali pokles a naopak vzrástol počet nerozhodnutých na 16 %. Prieskum, v ktorom Švédi odmietajú euro, ministerský predseda Goran Persson v pondelok označil za odraz „skutočnej verejnej mienky“. Persson predpokladá, že septembrové referendum bude napriek prevahe odporcov úspešné. Podľa skorších výskumov sa totiž väčšina zo 7 miliónov hlasujúcich rozhodne o vstupe do EMÚ až v poslednej chvíli. Pre analytikov je však miernym prekvapením správanie švédskych žien, ktoré sú jednoznačne proti prijatiu spoločnej meny (58 %). Za vstup do eurozóny je len naopak 27 % Švédok.

Marcel Laznia

Počasie

Prevládajúce teplé počasie môže podmieniť zvýšenie zdravotných ťažkostí najmä u osôb so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Je možnosť záťaže aj dýchacieho systému. Citliví ľudia s nízkym tlakom krvi môžu mať sklon k migrénam a pocitom závratu. Pozitívne je pôsobenie počasia na reumatické ochorenia a vo všeobecnosti aj na výkonnosť a koncentráciu. U ľudí citlivých na teplo však môže prevládnuť pocit tepelnej nepohody, únavy a predráždenosti. Preto by sa mali - najmä pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím - vyhýbať priamemu slnečnému žiareniu, námahe, zaťažujúcej strave, alkoholu a podľa možnosti sa zdržiavať v chladnejších priestoroch. Pozor na únavu z tepla!Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí.

(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno a veľmi teplo. Popoludní ojedinele prehánky alebo búrky. Najvyššia teplota 29 až 33, na severe okolo 27 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 18 stupňov. Slabý premenlivý, na východe severný vietor 3 až 6 m/s.n Vo štvrtok bude jasno až polojasno. Nočná teplota 17 až 13, v horských dolinách okolo 11 stupňov, denná teplota 27 až 31, na severe okolo 25 stupňov. V piatok bude naďalej jasno až polojasno. Nočná teplota 17 až 13, v horských dolinách miestami okolo 11 stupňov, denná teplota 28 až 32, na severe okolo 26 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.36 a zapadne o 21.19 hod.

Amsterdamslnečno29
Aténypolooblačno34
Belehradjasno33
Berlínjasno28
Bratislavapolojasno31
Bruselpolojasno26
Budapešťpolojasno32
Bukurešťpolooblačno30
Frankfurtjasno32
Helsinkiprehánky23
Istanbulpolojasno30
Kodaňslnečno26
Kyjevpolojasno24
Lisabonslnečno30
Londýnpolojasno25
Madridpolojasno35
Moskvaoblačno27
Oslopolojasno26
Parížpolojasno33
Prahapolojasno30
Rímpolojasno34
Sofiapolojasno28
Štokholmpolooblačno27
Varšavapolooblačno27
Viedeňpolojasno32
Záhrebslnečno31
Ženevapolojasno32

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.