Hospodársky denník
USD36,739 Sk
EUR41,714 Sk
CHF27,135 Sk
CZK1,3 Sk
  Piatok  8.Augusta 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













BOJ BUDE TVRDŠÍ AKO O PREZIDENTA

Alexander F. Zvrškovec

Po našom úspešnom referende o vstupe do EÚ nastalo akoby obdobie nezáujmu o otázky európske. Občas nás preberú európski byrokrati s nepríjemnými otázkami o našej pripravenosti na nielen vstup, ale aj predvstupové aktivity. Tým, že sme otázky problematiky vstupu do EÚ zverili zástupcom maďarskej minority, sme sa takticky vyhli aj problematike faktického pochopenia našich záväzkov voči EÚ. Žiaden z európskych byrokratov si nedovolí povedať, že zástupcovia maďarskej minority nepochopili obsah našich dohovorov, a tak im neostáva nič iné, ako trpezlivo čakať. Sme nielen nepripravení, ale aj nečitateľní. Čitateľnosť správania sa nového člena EÚ, alebo jeho zástupcov v európskom parlamente, je jedným z predpokladov fungovania každého spoločenstva. Slovensko túto ambíciu nemá, už v predvstupových rokovaniach bolo jasné, že ani vláda a ani parlament nedokázali schváliť žiadny dokument, z ktorého by bolo jasné, čo chceme v EÚ dosiahnuť. Takáto ambícia členstva alebo neexistencia ambície štátnej doktríny je však viac ako vykompenzovaná ambíciami našich budúcich europoslancov. Vzhľadom na budúce finančné zabezpečenie týchto politikov je viac ako isté, že boj o miesta v parlamente EÚ bude tuhší ako boj o premiéra alebo prezidenta na Slovensku. Výber slovenských politikov do Európskeho parlamentu by mal minimálne sledovať ambície Slovenska v najbližšej budúcnosti. Najnižšou ambíciou politických rozhodnutí by malo byť dotiahnutie európskych štandardov (a tým aj našich) na úroveň tých členských krajín, ktoré v danej oblasti zaznamenali najlepšie výsledky.

Spomeniem niekoľko takýchto oblastí obzvlášť dôležitých pre Slovensko.

1. Lepšia ochrana pre konzumentov

EÚ musí zabezpečiť, aby výrobky predávané na trhu boli nielen lacné, ale aj kvalitné. Pôvod výrobkov, ich výroba, distribúcia a manipulácia odpadu musia podliehať zákonom, ktoré chránia konzumentov a zároveň umožňujú voľnú konkurenciu.

2. Ochrana životného prostredia

EÚ musí prijať plán na zabezpečenie uplatnenia takých výrobných technológií, ktoré garantujú, že nedôjde k nerovnováhe v našom životnom prostredí. Tieto opatrenia nesmú ohroziť, ale umožniť slovenským podnikom a agrárnym výrobcom prejsť na tieto technológie bez existenčného ohrozenia.

3. Lepší systém vzdelávania

Niet sporu o tom, že náš vzdelávací systém zaostáva za inými krajinami EÚ. Treba dosiahnuť, že tí študenti, ktorí chcú študovať v cudzine, budú mať uznané vzdelanie aj po návrate domov. Zároveň si vysoké školstvo musí vybojovať pozíciu uznania vlastnej výučby v konkurenčnom prostredí. Európske a vedecké školské fórum by malo byť cieľom spolupráce v tejto oblasti.

4. Zabezpečenie rovnoprávnosti mužov a žien

EÚ musí zabezpečiť, aby merateľné množstvo detí pod hranicou troch rokov malo zabezpečenú verejne organizovanú starostlivosť. Rovnako je dôležité, aby sa deti mohli zúčastniť predškolskej systematickej aktivity.

5. Administratívna otvorenosť

EÚ musí byť otvorenou spoločnosťou pre svojich obyvateľov. Všetky doklady v úradoch musia byť verejne dostupné! Týka sa to aj dokladov Európskej rozvojovej banky.

6. Bezpečnejší a spravodlivejší systém

EÚ môže, ak bude postupovať spoločne, vytvoriť tlak aj na okolité krajiny a iné spoločenstvá. Vnútorný právny systém musí garantovať ochranu občana proti svojvoľnosti tak verejnej správy, ako aj sudcov.

Nebudem ďalej číslovať otázky, ktoré môžu byť oblasťou, kde naši europoslanci môžu aktívne prispieť k lepšej budúcnosti Európy. Dôležité nie je množstvo problémov, o ktorých vieme, ale množstvo problémov, ktoré sme vyriešili. Tradíciou našej spoločnosti je však viac zaoberanie sa problémami, ako ich skutočné riešenie.

Naši kandidáti do Európskeho parlamentu budú obrazom nás všetkých a je povinnosťou nielen politických strán, ale aj médií, preveriť ich kvality.

A. F. Zvrškovec

prezident

Dividend Group

Počasie

Počasie prevládajúce na našom území má priaznivý a povzbudzujúci vplyv na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia. Iba v poludňajších a popoludňajších hodinách predpokladáme miernu tepelnú záťaž na juhu územia, preto osoby citlivé na teplo, najmä pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami, sa majú šetriť a vyhýbať pohybu na priamom slnečnom žiarení. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi reagujúci na počasie môžu mať sklon k bolestiam hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu, prípadne k miernym pocitom závratu.Zajtra predpokladáme pretrvávanie priaznivého vplyvu počasia.(zč)

n Dnes bude jasno alebo len malá oblačnosť. Najvyššia teplota 27 až 31, na severe okolo 25 stupňov. Severný vietor 3 až 6 m/s. Teplota vo výške 1500 m 17 stupňov.n V sobotu bude jasno až polojasno. Nočná teplota 17 až 13, v horských dolinách okolo 11, denná 28 až 32, na severe okolo 26 stupňov. V nedeľu bude naďalej jasno až polojasno. Nočná teplota 17 až 13, v horských dolinách miestami okolo 11, denná 28 až 32 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.40 a zapadne o 20.14 hod.

Amsterdamslnečno32
Atényjasno34
Belehradjasno32
Berlínjasno29
Bratislavajasno32
Bruselpolojasno35
Budapešťjasno33
Bukurešťpolooblačno30
Frankfurtjasno35
Helsinkiprehánky23
Istanbuljasno29
Kodaňslnečno27
Kyjevpolojasno26
Lisabonslnečno38
Londýnjasno32
Madridjasno36
Moskvaoblačno23
Oslooblačno24
Parížjasno38
Prahajasno30
Rímjasno34
Sofiapolojasno30
Štokholmpolooblačno24
Varšavapolooblačno26
Viedeňjasno32
Záhrebjasno34
Ženevaslnečno35

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.