Hospodársky denník
USD37,135 Sk
EUR41,591 Sk
CHF26,836 Sk
CZK1,266 Sk
  Štvrtok  11.Septembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

DEZORIENTOVANÁ VLÁDA - OBČANIA, BDEJME...

Bezpečnosť štátu je ohrozená, povedal pred médiami V. Soboňa, šéf parlamentného výboru pre kontrolu Slovenskej informačnej . . .

Únia sa už rozhodla, my nie

Poľnohospodári čakajú na odškodnenie, ale na úkor koho?

Ministerstvo pôdohospodárstva vyčíslilo škody v agropotravinárskom sektore. . .

Biznis pre životné poisťovne

Dôchodková reforma ráta so zapojením komerčnej sféry

Svoj podnikateľský priestor - a to nemalý - si podľa koncepcie dôchodkovej reformy nájdu aj komerčné poisťovne. V. . .

Akcieschopnosť určia príjmy

Spoplatnenie výrobkov a služieb aj naďalej otvorenou otázkou

„Súčasný proces ochrany životného prostredia spočíva v slove integráci. . .

Ružové doláre

Začiatkom októbra dá americká centrálna banka do obehu nové 20-dolárové bankovky. Bude to revolučná zmena v tom, že na rozdiel od tradičnej čierno-zelenej farby budú viacfarebné. Dv. . .

Majú úpadok

Talianska ekonomika v druhom štvrťroku podľa revidovaných údajov klesla o 0,1 % oproti prvým trom mesiacom roka, čím sa potvrdila prvá recesia krajiny po desiatich rokoch. Pokles ekonom. . .

Vízia ekonomiky

Slovenskí podnikatelia už niekoľko rokov pociťujú absenciu dlhodobej národohospodárskej stratégie štátu. Jej cieľom by malo byť okrem iného zvýšenie kvality podnikateľského prostred. . .

Využiť medzery

Európska komisia (EK) by mohla podľa zdrojov blízkych EÚ využiť medzery v zákone, aby nemusela pokutovať Francúzsko za opakované nedodržiavanie rozpočtových pravidiel EÚ, ale k akýmk. . .

Silný vplyv

Prebytok zahraničného obchodu Nemecka sa v júli 2003 zvýšil na 14,1 mld. EUR z júnovej hodnoty 10,4 mld. EUR. V júli bol celkový export na úrovni 57,8 mld. EUR, čo bol 5,4-percentný med. . .

Pribrzdí rast

Hospodársky rast v Rusku sa v druhom polroku pre nižšie ceny ropy spomalí asi na 5 % zo 7,2 %. Hospodárstvo Ruska ťažilo v prvom polroku predovšetkým z vysokého exportu, ktorý postu. . .

HTC ich zachránil

Zetor dobýja svetový trh

Českého producenta poľnohospodárskych strojov Zetor ozdravuje slovenská firma HTC Holding, napísal včera rakúsky denník Die Presse. Dodáva, že sa toto. . .

Zatiaľ 18 projektov

Program podpory úspor energií

Do programu na podporu úspor energií a využívania obnoviteľných zdrojov predložili uchádzači doposiaľ 18 projektov. Na podporu týchto projekto. . .

Euroúradníkov stále málo

Pôdu budú kupovať hneď po vstupe do EÚ

Na zvýšenie platov približne 700 až 800 euroúradníkov včera vláda vyčlenila 100 mil. Sk. Lepšie ohodnotení budú hlavne tí zamestn. . .

Krajské školské úrady

Viaceré polemiky a výhrady

Niektoré ustanovenia návrhu zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve považuje štátny tajomník rezortu školstva František Tó. . .

Vybralo sa menej DPH

Právnické subjekty s daňovou disciplínou

Podľa DR SR v Banskej Bystrici, k 31. augustu sa štátna pokladnica naplnila z ročného rozpočtu takmer na 61 %. Spolu daňové pr. . .

Pasažieri si pochvaľujú

TATRA AIR má záujem aj o poštové zásielky

Po 10 rokoch sa nedávno opäť začala pravidelná letecká doprava Sliač-Praha a svet. České aerolínie (ČSA) a TATRA AIR, a.s., B. . .

Lieky, peniaze a pacienti

Bude vyššia obchodná prirážka?

My platíme, v lekárňach i ambulanciách vyberajú a vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni mali za dva mesiace z tejto položky príjmy vyše 55 . . .

Nelichotivé

Zo správy o sociálnej situácii v EÚ vyplýva, že Slováci sa dožívajú o niekoľko rokov menej ako ľudia v členských štátoch únie. Muži na Slovensku sa v roku 2000 dožívali 69,2 roka, žen. . .

Podľa EÚ

Návrh zákona o elektronických komunikáciách by mal od januára budúceho roka nahradiť v súčasnosti platný telekomunikačný zákon. Hlavným cieľom návrhu zákona je implementácia nového regu. . .

Na bývanie

ŠFRB mal k 8. septembru k dispozícii celkovo 267,2 mil. Sk. Žiadateľom priznal podpory v celkovej výške 2,209 mld. Sk. Celková požadovaná podpora pritom dosiahla vyše 2,72 mld. Sk a. . .

Témy dňa

RK SOPK v Banskej Bystrici po prvý raz rozbehla cezhraničnú spoluprácu vo sfére drevárskeho a strojárskeho priemyslu s maďarskou komorou v Egri, s talianskou pripravuje semináre o č. . .

Vývoz dreva

Do konca júla Slovensko vyviezlo celkovo 555 tis. kubických metrov surového dreva, čo v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška znamená pokles exportu o 26,1 %. Dovoz dosiahol 107,6 t. . .

Viac platcov

Najnovšia novela zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH) z dielne MF SR prinesie okrem iného aj zvýšenie štátnych príjmov z tejto dane o 0,4 miliardy Sk. Novela, ktorú MF už posunulo . . .

Znižujú ceny

Rafinérska spoločnosť Slovnaft, a.s., Bratislava znížila odvčera ceny automobilových benzínov aj nafty o 0,40 Sk na liter. Dôvodom zmeny bol pokles cien ropy od poslednej úpravy. . .

Prepúšťanie

Nezamestnanosť v regióne hornej Nitry sa opäť zvýši. Najväčší zamestnávateľ regiónu akciová spoločnosť Hornonitrianske bane Prievidza ohlásil hromadné prepúšťanie. V uplynulom . . .

Po novom

Požadované základné imanie poisťovní poskytujúcich životné poistenie by sa malo po nadobudnutí platnosti Zmluvy o pristúpení Slovenskej republiky k Európskej únii zvýšiť z doterajš. . .

Predložila účet

Príjmy Sociálnej poisťovne (SP) za obdobie január až júl tohto roka dosiahli výšku takmer 57,078 mld. Sk. Za rovnaké obdobie výdavky základných fondov predstavovali vyše 54,191 ml. . .

Aj Slovensko

Spolu 82 firiem zo SR sa bude prezentovať na 45. medzinárodnom strojárskom veľtrhu a 2. medzinárodnom veľtrhu dopravy a logistiky Transport a Logistika, ktorých prehliadku bude môcť. . .

Dobrý trend

Rentabilita vlastného imania v hutníckom priemysle SR vzrástla v 1. polroku z 1,9 % na 16,6 %. Hhrubý zisk odvetvia stúpol v sledovanom období medziročne takmer o 8 miliárd Sk na . . .

Očakávajú kvalitnejšie hrozno

Všetky odrody (biele i modré) majú vyššiu cukornatosť

Približne šesť ton hrozna z hektára plánujú pozberať počas tohtoročnej sezóny poľnohospodári z Poľnohospodárs. . .

Návrat Salamandrových dní

Salamandrové dni, ktoré sú zároveň celoslovenskými oslavami Dňa baníkov, geológov a naftárov, sa začínajú v Banskej Štiavnici dnes a potrvajú tri dni. Siahajú do slávne. . .

Bez peňazí...

Postreh Ľudmily Koníkovej

Podľa jednej z informácií z dielne Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) nedostali v prvom polroku žiadne finančné prostriedky vo forme návratnej fin. . .

to: nazory@hd-dennik.sk

Naša mailová schránka je dôkazom, že nie ste ľahostajní k veciam verejným a neváhate prispieť svojim názorom či námetom. Dnes sme zaznamenali aj tieto odpovede.

Čo by st. . .

Revolta mladosti a staroby

Komentuje Eleonóra Bujačková

Často sa zdôrazňuje, že kvalita tej-ktorej civilizácie sa pozná podľa ohľaduplnosti k starým ľuďom. Pri použití tohto kritéria by zlatá m. . .

Nariadiť a len diktovať?

Komentuje Peter Farárik

Polročná štatistika Úradu priemyselného vlastníctva SR o technickej tvorivosti slovenských subjektov v tomto roku signalizuje jej určitú stagnác. . .

Pre zdravie a rozvoj človeka

Niekoľko poznámok zo služobnej cesty do Spojených štátov

Slovenská delegácia, vedená predsedom ÚNMS SR Dr. D. Podhorským, DrSc., v zložení - RNDr. R. Kvetňanský, Dr. . .

Živnostník a ochrana spotrebiteľa

(Dokončenie z 9. 9.)

2. Ak to povaha výrobkov vyžaduje, najmä s ohľadom na hygienické podmienky predaja a charakter použitia, je predávajúci povinný výrobky pr. . .

Strojárska metalurgia

Vývoj, výroba, ale tiež predaj výrobkov

Zlievareň SEZ Krompachy ukončila prvý polrok so ziskom 8,6 mil. Sk. Výsledok z hospodárskej činnosti hutníckeho podniku bol v sledo. . .

Vstupné suroviny brzdou

Priveľká záťaž na pleciach podnikov

Duslo Šaľa dosiahlo za prvý polrok zisk 80,6 mil. Sk, kým v rovnakom období minulého roka evidovalo zisk 291,3 mil. Sk. Dôvodom pokle. . .

Vplyv generálnej opravy

Podiel exportu tvoril 91,5 percenta výroby

Výrobca ferozliatin OFZ Istebné zaznamenal v prvom polroku medziročný pokles tržieb o 248,9 mil. Sk na 1,6 mld. Sk. Ako potvrd. . .

Veľký pokles

Trenčiansky výrobca obrábacích strojov Trens vykázal za prvý polrok stratu 32,2 mil. Sk. V rovnakom období minulého roka bilancoval podnik tiež negatívne hospodárenie v objeme 9 mil.. . .

Sú v pluse

So ziskom takmer 2 mil. Sk pri výrobe v hodnote 69,8 mil. Sk hospodáril v prvej polovici roka Poľnonákup Šariš so sídlom v Prešove. Rovnaké obdobie minulého roka pritom pri objeme výr. . .

Dobrý štart

Zisk v objeme 754-tisíc Sk pri celkových tržbách 167,1 mil. Sk vytvoril za prvých šesť mesiacov Púchovský mäsový priemysel. Celkový kladný prevádzkový výsledok predstavoval 2 mil. Sk.. . .

Pračky letia

Popradský výrobca pračiek Tatramat zvýšil medziročne celkový zisk o 5,6 mil. Sk na 35,3 mil. Sk v prvom polroku. Dobre hospodárili nielen v prevádzkovej oblasti, o čom svedčí zisk 30. . .

Najmä výroba cementu

Nepríjemná strata z finančných operácií

Cementáreň Cemmac Horné Srnie dosiahla za prvý polrok zisk takmer 40 mil. Sk. V medziročnom porovnaní to predstavuje zhoršenie hospo. . .

Ľahká aj stredná tonáž

Široké využitie spojovacích hriadeľov

Žilinská spoločnosť Slov-Avia vykázala k 30. júnu stratu 2,7 mil. Sk. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka je to zlepšenie výsledk. . .

Strata pracovných miest

Ďalšie výrobné družstvo v konkurze

Na majetok dlžníka spoločnosti Vzorodev, výrobné družstvo, Stará Ľubovňa vyhlásil Krajský súd Košice konkurz. V právnej veci bol navr. . .

Repete niektorých SAD

Čakajú na verdikt ministerstva hospodárstva

Ministerstvo hospodárstva pripravilo pre vládu SR návrh na zrušenie predchádzajúceho privatizačného uznesenia v prípade SAD Br. . .

Doplnková zmes pre kone

Popredný producent krytokorenného sadiva

Vznik organizovaného semenárstva na Slovensku siaha do obdobia rozpadu Rakúsko-uhorskej monarchie a vytvorenia ČSR. V tomto obdo. . .

Drôtené výrobky aj do USA

Výstavu Kupujte slovenské výrobky obohatil podnikateľ zo Stropkova

Na banskobystrickom podujatí Kupujte slovenské výrobky, ktoré sa dnes končí, po prvý raz sa prezen. . .

Úvahy na tému o rovnej(?) dani

Neuvážené závažné rozhodnutia, meniace život spoločnosti, sú časovanou bombou do budúcnosti

Informácie a diskusia o zavedení „rovnej“ dane v médiách sa takmer vý. . .

Chudnite s vysávačom

Ak chcete ušetriť pár korún a zhodiť niekoľko kíl, zabudnite na posilňovňu a diéty a namiesto toho sa začnite venovať domácim prácam. Vyplýva to z výsledkov prieskumu b. . .

Navzájom nesúvisia

Zemetrasenie nie je na Modrej planéte ničím výnimočným. Presné merania ukazujú, že zem sa chveje relatívne často, aj keď veľkú časť otrasov človek nepocíti. Existuje nej. . .

Redukcia sa spomaľuje

Tempo redukcie množstva ozónu vo vrchnej časti stratosféry sa spomaľuje. Úrovne chlóru, ktorý sa v tejto vrstve atmosféry podieľa na jeho ubúdaní, už dosiahli svoj vrchol. . .

Tajomstvo vzniku vesmíru

Pomocou „superucha“ chcú astronómovia rozlúštiť tajomstvo vzniku a prvých rokov existencie vesmíru. Podľa údajov Európskeho južného observatória (ESO) sa má v čilske. . .

spektrum

Kanadskí vedci zistili, že na matkin hlas reaguje už plod v maternici. V rámci experimentu púšťali tehotným ženám nahrávky hlasu cudzej osoby a hlasu matky a zistili, že keď počujú ma. . .

Chladný a mŕtvy?

Snímky povrchu Marsu naznačujú, že táto planéta bola zrejme vždy chladným a mŕtvym miestom, konštatovali americkí vedci. Pomocou prístrojov na sonde Mars Global Surveyor ge. . .

„Stresový gén“

Ak vás mimoriadne stresové situácie dokážu dohnať až k depresii, nemusíte byť za to vinní vy. Hlavným vinníkom môže byť, v kombinácii s tým, čo sa deje vo vašom živote, stres. . .

Zvoľte si červené víno

Ak musíte fajčiť, pamätajte na to, že v druhej ruke by ste mali držať pohár červeného vína. Výskumníci oznámili, že v dvoch pohároch červeného vína sa nachádza dostat. . .

Vyvinuli špeciálny oblek

Japonská firma Mitsui vyvinula špeciálny robotický oblek, ktorý pomôže starým alebo telesne postihnutým ľuďom chodiť a prekonávať schody a iné ľahšie prekážky. El. . .

Namiesto skalpela laser

Izraelskí lekári zachytili slnečné lúče a použili ich pri operácii namiesto klasického lasera. Ako ukázali testy na pokusných zvieratách, „slnečný skalpel“ je rovn. . .

Prežijú jazyky?

V súčasnosti sa na Zemi hovorí asi 6500 jazykmi. Podľa pesimistických odhadov v 21. storočí 90 % z nich vymrie. Matematici Steven Strogatz a Daniel Abrams z Cornellovej un. . .

Komu a koľko sociálne štipendium

Do akého obdobia sa berie príjem z predchádzajúceho roku na účely výpočtu sociálneho štipendia pre vysokoškolákov? Napríklad v septembri 2002 sa bral príjem za r. . .

Prídavok na dieťa, keď chodí do školy

Môžete uviesť, čo sa rozumie pod zanedbaním povinnej školskej dochádzky a na čo možno použiť prídavok na dieťa a príspevok, ak sa poskytnú tzv. osobitnému príj. . .

Okamžité ukončenie práce

Zamestnávateľ v zmysle novely Zákonníka práce môže so zamestnancom skončiť pracovný pomer dohodnutý na dobu určitú aj okamžite bez uvedenia dôvodu. Zamestnancovi vzniká. . .

Výpoveď a sociálna situácia

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 02/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Dostal som oznámenie o zrušení pracovného miesta v súvislost. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Bystrík

v piatok Mária

V Českej republike

dnes Denisa

v piatok Marie. . .

Štvrtok 11. septembra

JOJ

*17.10*Zločin v uliciach II. Krimiseriál USA

*18.05*M.A.S.H. Seriál USA

*18.30*Riskuj! Vedomostná súťaž

*19.. . .

Twist

6:00 Ranná stoosemdesiatka

6:30 Prehľad tlače

7:00 Žurnál Rádia Twist

7:13 Šport

7:30 Trendy v ekonomike

8:00 Hosť: Martin Bútora

9:00 Poludňa. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.

nnn

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 9. 9. 2003: Bratislava 99,23, Sliač 97,29, Košice 9. . .

Slovenský rozhlas

Rádio Slovensko

0.00 Nočná pyramída

1.00 Spanilá jazda

4.05 Sonda

4.35 Dobré ráno

7.00 Ranný Rádiožurnál

8.03 Dobrý deň, Slovensko!

8.05 Evergreeny

8.1. . .

. . .

Počasie

Očakávame zvýšenú záťaž na meteosenzitívnych ľudí. Prevládať môžu ťažkosti pri ochoreniach pohybového aparátu (najmä reumatické bolesti), srdcovo-cievneho, dýchacieho, prípadne zažívacieho systému. Častejší môže byť výskyt nervozity, podráždenosti, únavy až depresie, bolestí hlavy, starších poranení a fantómových bolestí. Nižšia telesná a duševná výkonnosť, schopnosť sústredenia sa a pohotových reakcií môže zvýšiť riziko úrazov a nehôd.Zajtra predpokladáme pretrvávanie zdravotných ťažkostí podmienených počasím.(zč)

n Dnes bude veľká, predpoludním miestami zmenšená oblačnosť. Neskôr na viacerých miestach občasný dážď. Najvyššia teplota 15 až 20, na severozápade okolo 13 stupňov. Slabý, na západnom Slovensku západný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 9 stupňov.n V piatok bude prevažne veľká oblačnosť a na mnohých miestach občasný dážď alebo prehánky. Nočná teplota 12 až 8, v horských dolinách okolo 6 stupňov, denná 15 až 19, na severe miestami okolo 13 stupňov. V sobotu bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach dážď alebo prehánky. Na západe časom zmenšená oblačnosť a zrážky len miestami. Nočná teplota 11 až 7 stupňov, denná 15 až 19, na severovýchode okolo 13 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.26 a zapadne o 19.11 hod.

Amsterdamdážď17
Atényzamračené27
Belehradzamračené20
Berlíndážď14
Bratislavaoblačno18
Bruselpolooblačno18
Budapešťoblačno20
Bukurešťzamračené21
Frankfurtdážď16
Helsinkipolojasno20
Istanbuldážď25
Kodaňdážď15
Kyjevzamračené16
Lisabonpolojasno26
Londýnoblačno18
Madridpolojasno26
Moskvaoblačno15
Oslooblačno18
Parížoblačno21
Prahadážď15
Rímjasno29
Sofiadážď15
Štokholmpolojasno19
Varšavazamračené18
Viedeňoblačno18
Záhreboblačno20
Ženevaoblačno17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.