Hospodársky denník
USD37,135 Sk
EUR41,591 Sk
CHF26,836 Sk
CZK1,266 Sk
  Štvrtok  11.Septembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Prežijú jazyky?

V súčasnosti sa na Zemi hovorí asi 6500 jazykmi. Podľa pesimistických odhadov v 21. storočí 90 % z nich vymrie. Matematici Steven Strogatz a Daniel Abrams z Cornellovej univerzity v americkej Ithake vyvinuli model, ktorý popisuje a predpovedá zánik jazykov. Predstavili ho v časopis Nature.

Na rozdiel od teórií, ktoré si všímajú zmeny v gramatike, syntaxi a ďalších vlastnostiach jazyka, model Strogatza a Abramsa je jednoduchý. Nevšíma si vzájomné ovplyvňovanie jazykov, ale popisuje iba súťaženie medzi konkurujúcimi si jazykmi.

Každému jazyku priraďuje model dve vlastnosti. Prvou je percentuálny podiel obyvateľstva, ktoré ním komunikuje, a druhou sociálne postavenie týchto ľudí. Platí, že čím viac ľudí nejakým jazykom hovorí a čím vyššie je ich sociálne postavenie, tým väčšie sú šance, že daný jazyk sa presadí pred konkurenčným.

Americkí matematici aplikovali svoj model v 42 regiónoch vrátane Škótska, Walesu, Bolívie a Írska. Obzvlášť drastický príklad zistili v peruánskom Huanucu, kde si konkuruje indiánska kečuánčina so španielčinou. Kečuánčinou síce hovorí veľa ľudí, ale jej sociálne postavenie je také slabé, že drvivá väčšina ľudí začína prechádzať na španielčinu. To má za dôsledok, že mnohé deti nerozumejú svojim starým rodičom.

Model Strogatza a Abramsa nedáva veľkú nádej, že súčasná jazyková rôznorodosť sa zachová do budúcnosti. Ich rovnice jednoducho nepripúšťajú stabilnú rovnováhu medzi dvoma jazykmi. To znamená, že ak si v nejakom regióne konkurujú dva jazyky, jedného dňa jeden z nich ten druhý vytlačí. Tento proces môžu zastaviť len vplyvy zvonka, napríklad štátna intervencia.

Počasie

Očakávame zvýšenú záťaž na meteosenzitívnych ľudí. Prevládať môžu ťažkosti pri ochoreniach pohybového aparátu (najmä reumatické bolesti), srdcovo-cievneho, dýchacieho, prípadne zažívacieho systému. Častejší môže byť výskyt nervozity, podráždenosti, únavy až depresie, bolestí hlavy, starších poranení a fantómových bolestí. Nižšia telesná a duševná výkonnosť, schopnosť sústredenia sa a pohotových reakcií môže zvýšiť riziko úrazov a nehôd.Zajtra predpokladáme pretrvávanie zdravotných ťažkostí podmienených počasím.(zč)

n Dnes bude veľká, predpoludním miestami zmenšená oblačnosť. Neskôr na viacerých miestach občasný dážď. Najvyššia teplota 15 až 20, na severozápade okolo 13 stupňov. Slabý, na západnom Slovensku západný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 9 stupňov.n V piatok bude prevažne veľká oblačnosť a na mnohých miestach občasný dážď alebo prehánky. Nočná teplota 12 až 8, v horských dolinách okolo 6 stupňov, denná 15 až 19, na severe miestami okolo 13 stupňov. V sobotu bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach dážď alebo prehánky. Na západe časom zmenšená oblačnosť a zrážky len miestami. Nočná teplota 11 až 7 stupňov, denná 15 až 19, na severovýchode okolo 13 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.26 a zapadne o 19.11 hod.

Amsterdamdážď17
Atényzamračené27
Belehradzamračené20
Berlíndážď14
Bratislavaoblačno18
Bruselpolooblačno18
Budapešťoblačno20
Bukurešťzamračené21
Frankfurtdážď16
Helsinkipolojasno20
Istanbuldážď25
Kodaňdážď15
Kyjevzamračené16
Lisabonpolojasno26
Londýnoblačno18
Madridpolojasno26
Moskvaoblačno15
Oslooblačno18
Parížoblačno21
Prahadážď15
Rímjasno29
Sofiadážď15
Štokholmpolojasno19
Varšavazamračené18
Viedeňoblačno18
Záhreboblačno20
Ženevaoblačno17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.