Hospodársky denník
USD37,135 Sk
EUR41,591 Sk
CHF26,836 Sk
CZK1,266 Sk
  Štvrtok  11.Septembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













OPEC prekračuje svoje kvóty

Tak ako každú stredu aj včerajšie obchodovanie na trhu s ropou sprevádzalo očakávanie zverejnenia správ o zásobách tejto komodity, ako aj jej derivátov v hospodárstve USA. Aj preto predpoludňajšie obchodovanie utíchlo a cena októbrovej ropy na newyorskej burze NYMEX pred oznámením správ zostala stáť na hodnote 29,11 USD za barel.

Ticho pred búrkou

Obdobná situácia bola aj na druhej strane Atlantiku na londýnskom parkete IPE. Cena kontraktu na ropu Brent s termínom dodania október 2003 stratila 7 USc a pohybovala sa na úrovni 27,30 USD za barel. Predpoludňajšia časť včerajšej seansy, podobne ako utorkové obchodovanie, bolo v réžii predikcií analytikov, čo sa týka amerických zásob. Po neočakávanom minulotýždňovom náraste zásob tak čierneho zlata, ako aj benzínu analytici oslovení agentúrou REUTERS predikovali miliónový vzostup v zásobách ropy a 600-tisícový pokles pri benzíne. Zároveň sa pred zimnou sezónou očakáva mohutný vzostup zásob vykurovacieho oleja z dôvodu zvýšeného importu z Európy.

Obchodníci včera okrem zásob sledovali aj vývoj počasia v Mexickom zálive. Na konci leta je najväčší výskyt tropických búrok hurikánov, ktoré môžu ovplyvniť spracovanie ropy na juhu USA. V súčasnosti je aktívny najmä hurikán Isabel. Napriek jeho sile obchodníci na jeho vyčíňanie nereagujú. Bez povšimnutia včera prešli trhom správy o exporte ropy z krajín zdužených v OPEC. Podľa medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) sídliacej v Paríži ropný kartel napriek ubezpečeniam stále nie je schopný dodržiavať určené limity. IEA vo svojej mesačnej správe uvádza, že produkcia OPEC v auguste vzrástla o 415 000 barelov denne. Desať krajín združených v karteli tak prekračuje produkčné kvóty o 50 000 barelov. To síce nie je veľa, ale diferenciácia v rámci OPEC je významná. Kým Venezuela a Indonézia vyvážajú menej, ako im kážu limity organizácie, Saudská Arábia, najväčší producent čierneho zlata, zjavne prekračuje kvóty. Trhy budú s napätím očakávať, na akých kvótach sa predstavitelia kartelu dohodnú počas svojho pravidelného stretnutia, ktoré je naplánované na 24. septembra.

Okamžitá zmena

Pokojná situácia sa na trhu okamžite zmenila po zverejnení prvých čísel. Podobne ako pred týždňom sa analytici úplne zmýlili vo svojich predpovediach. Namiesto očakávaného vzostupu zásob čierneho zlata došlo k jeho poklesu o 4,2 mil. barelov (agentúra EIA), resp. 6,6 mil. barelov (agentúra API). Podobne tomu bolo aj pri benzíne, kde došlo naopak k nárastu množstva tejto komodity o 700 000 barelov (EIA). Práve vďaka nečakanému vzostupu zásob benzínu si októbrová ropa na NYMEX-e pohoršila o 8 USc a do druhej polovice seansy vstupovala z úrovne 29,10 USD za barel. V predošlých hodinách sa však tento derivát prepadol až na hodnotu 28,60 USD za barel. Októbrový Brent kontrakt na londýnskej burze si v tom istom čase odpočítal 9 USc a pred záverom sa kótoval na úrovni 27,18 USD za barel.

Žltému kovu sa v strede týždňa príliš nedarilo. Cena zlata sa v Európe znížila o 2,20 USD na úroveň 379,50 USD za uncu, keď trh postihlo vyberanie ziskov. Aj napriek tomu analytici upozorňujú, že zlato má rastový potenciál.

(M. Laznia/REUTERS)

Počasie

Očakávame zvýšenú záťaž na meteosenzitívnych ľudí. Prevládať môžu ťažkosti pri ochoreniach pohybového aparátu (najmä reumatické bolesti), srdcovo-cievneho, dýchacieho, prípadne zažívacieho systému. Častejší môže byť výskyt nervozity, podráždenosti, únavy až depresie, bolestí hlavy, starších poranení a fantómových bolestí. Nižšia telesná a duševná výkonnosť, schopnosť sústredenia sa a pohotových reakcií môže zvýšiť riziko úrazov a nehôd.Zajtra predpokladáme pretrvávanie zdravotných ťažkostí podmienených počasím.(zč)

n Dnes bude veľká, predpoludním miestami zmenšená oblačnosť. Neskôr na viacerých miestach občasný dážď. Najvyššia teplota 15 až 20, na severozápade okolo 13 stupňov. Slabý, na západnom Slovensku západný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 9 stupňov.n V piatok bude prevažne veľká oblačnosť a na mnohých miestach občasný dážď alebo prehánky. Nočná teplota 12 až 8, v horských dolinách okolo 6 stupňov, denná 15 až 19, na severe miestami okolo 13 stupňov. V sobotu bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach dážď alebo prehánky. Na západe časom zmenšená oblačnosť a zrážky len miestami. Nočná teplota 11 až 7 stupňov, denná 15 až 19, na severovýchode okolo 13 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.26 a zapadne o 19.11 hod.

Amsterdamdážď17
Atényzamračené27
Belehradzamračené20
Berlíndážď14
Bratislavaoblačno18
Bruselpolooblačno18
Budapešťoblačno20
Bukurešťzamračené21
Frankfurtdážď16
Helsinkipolojasno20
Istanbuldážď25
Kodaňdážď15
Kyjevzamračené16
Lisabonpolojasno26
Londýnoblačno18
Madridpolojasno26
Moskvaoblačno15
Oslooblačno18
Parížoblačno21
Prahadážď15
Rímjasno29
Sofiadážď15
Štokholmpolojasno19
Varšavazamračené18
Viedeňoblačno18
Záhreboblačno20
Ženevaoblačno17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.