Hospodársky denník
USD36,948 Sk
EUR41,491 Sk
CHF26,732 Sk
CZK1,26 Sk
  Piatok  12.Septembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Voda pre globálne ochladzovanie

Protokol levočskej konferencie k otázkam prípravy životného prostredia

1. Integrované riadenie povodí je kľúčom k udržateľnému využívaniu vodných zdrojov. Levočská deklarácia sa opiera o medzinárodné dokumenty (18. kapitola AGENDY 21, Bonnská deklarácia Voda - Kľúč k trvalo udržateľnému rozvoju, Rámcová smernica EÚ o vodách) a jej cieľom je pripraviť prostredie pre trvalo udržateľné riadenie vôd v povodiach v týchto prioritných oblastiach:

- Plošná ochrana vôd v ekosystémoch vodných zdrojov.

- Vytvorenie dostatku vody pre ľudí, potraviny i prírodu.

- Vyrovnanie sa so záplavami a suchom.

Nasledujúc Svetový summit 2002 v Johannesburgu o trvalo udržateľnom rozvoji, účastníci tejto konferencie žiadajú plošnú ochranu vodných zdrojov v ekosystémoch lesnej, poľnohospodárskej i urbanizovanej krajiny s inštitucionálnym zabezpečením tak, aby všetky hospodárske aktivity v povodiach zabezpečovali prirodzenú obnovu vodných zdrojov. Preto by vládne politiky štátov mali vniesť rovnováhu do ekonomických, sociálnych, kultúrnych a environmentálnych funkcií vody a zapojiť všetkých zainteresovaných (štátne i samosprávne inštitúcie, súkromných podnikateľov, občiansku pospolitosť, vedu, školstvo) do ochrany vôd v povodiach, pretože všetci sme závislí od jej dostatku i kvality tak, ako aj celá rastlinná a živočíšna ríša i ochranný obal planéty Zem.

2. Partnerské riadenie povodí

Partnerské riadenie vôd v povodiach zahŕňajúce jednotlivcov, komunity, súkromný a verejný sektor je základom pre trvalo udržateľné riadenie vodných zdrojov, aby sa dosiahlo dostatočné množstvo kvalitnej vody pre ľudí, potraviny a prírodu a zároveň aby sa ochránili vodné zdroje a znížili dôsledky záplav a sucha.

3. Finančné zdroje pre vodu

V súčasnosti prevažná časť nákladov na vodné hospodárstvo na Slovensku je financovaná z verejného rozpočtu. Transparentné prostredie transformácie vodohospodárskej politiky umožní mobilizáciu finančných zdrojov zo súkromného sektora i z medzinárodných zdrojov.

Vládne fondy

Verejný rozpočet bude aj naďalej jediným najväčším zdrojom investícií do ochrany, využívania i obnovy vody, preto odporúčame vládam vypracovať vhodný rámec na pritiahnutie investícií a fondov pre samosprávy povodí.

Súkromné investície

Aby štáty naplnili ciele Deklarácie milénia (ako aj 18. kapitoly Agendy 21), mali by pre doplnenie verejného financovania urobiť z vodohospodárskeho sektora hlavný príťažlivý cieľ pre súkromné investície. Existuje tu veľký potenciál a mnoho dobrých príkladov pre verejno-súkromné partnerstvá, ktoré budú spájať verejné inštitúcie (samosprávy povodí) so súkromnými podnikateľmi, aby sa takto zvýšili finančné zdroje do vodného hospodárstva. Odporúčame vládam, aby vytvorili dostatočné transparentné podmienky na vznik multisektorových partnerstiev, ktoré budú zárukou presadzovania takých ekonomických aktivít, ktoré budú rešpektovať záujem súkromného sektora a zároveň, aby sa napĺňali potreby verejného záujmu. Riadenie vodných zdrojov v povodiach by malo byť vo verejnom vlastníctve.

Medzinárodná pomoc

Úlohou medzinárodných fondov je pomôcť krajinám stanoviť si vhodnú vlastnú cestu na riešenie vodohospodárskych problémov trvalo udržateľným spôsobom. Na zefektívnenie tejto funkcie sú potrebné nové inovačné metódy a postupy. Keďže na Slovensku neexistuje dostatok skúseností v komplexnom riadení povodia, odporúčame príslušným rezortným orgánom testovanie konkrétnych postupov realizácie na vybraných povodiach.

4. Investovanie do ľudí

Dobré hospodárenie s vodou si vyžaduje dobre školených a skúsených ľudí, ktorí pracujú profesionálne vo všetkých sférach spoločenského bytia. Všetci ľudia by mali získať úctu k vode ako k vyčerpateľnému, zraniteľnému a cennému zdroju prostredníctvom výchovy a vzdelania. Základné vzdelanie by už malo zavčasu iniciovať holistický, interdisciplinárny prístup k integrovanému hospodáreniu s vodou. Preto odporúčame vládam v celej štruktúre vzdelávania posilniť hlbšie poznávanie mnohorakých úžitkov vody. Odporúčame tiež vypracovať množstvo stimulov a pracovných príležitostí pre mladých, aby svoje ekonomické aktivity obohacovali a rozvíjali o také prvky, kde voda bude zohrávať kľúčovú úlohu. Nová generácia ľudí obohatená o poznanie vody, ako súčasť kého, sociálneho, kultúrneho a environmentálneho prostredia je kľúčom k trvalej udržateľnosti.

5. Mimovládne organizácie, samosprávy a súkromný sektor

V každej krajine sa zaoberá ochranou vôd v povodiach mnoho organizácií, pracujúcich na neziskovej i verejnej báze, ako sú mimovládne organizácie rôznych typov vrátane vedeckých i profesionálnych organizácií i samospráv. Tieto organizácie pomáhajú vytvárať verejno-súkromné partnerstvá, uľahčujú proces aj na posilňovanie komplexného riadenie vodných zdrojov v povodiach. Preto odporúčame vládam, aby vytvorili priestor na vznik multisektorových partnerstiev v povodiach. Tiež navrhujeme vytvoriť priestor na zakladanie vodných parlamentov pre povodia ako nástroj spolupráce zainteresovaných v povodiach.

6. Technológie vzťahujúce sa na vodu

Cieľom ekologicky prijateľných technológií je znižovať, recyklovať a znovu používať vodu. Príslušné technológie sú priateľské k životnému prostrediu, cenovo dostupné. Viac úsilia je tiež potrebné vyvinúť aj na presadzovanie používania a transferu inovačných technológií, ako sú metódy s malým a veľkým dosahom na vodu v ľudských sídlach ako alternatívy k stokám a ku konečnému čisteniu odpadových vôd, ktoré sú často cenovo nedostupné a spotrebovávajú príliš veľa vody.

Preto vyzývame vlády, aby:

- vytvorili legislatívny základ pre integrované riadenie povodí, ktorý bude zárukou práva ľudí a prírody na kvalitnú vodu,

- vytvorili ekonomické nástroje na efektívnejšie využívanie a ochranu vodných zdrojov v ekosystémoch povodí,

- vytvorili legislatívne nástroje a finančné zdroje na zavádzanie inovačných technológií do ochrany vodných zdrojov.

V Levoči 22. augusta 2003

Počasie

Predpokladáme, že na väčšine územia budú intenzívnejšie zdravotné problémy pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Meteosenzitívne osoby môžu reagovať na prevládajúci typ počasia mierne zvýšeným sklonom k zhoršeniu zdravotného stavu pri niektorých ochoreniach srdcovo-cievneho, dýchacieho, prípadne zažívacieho systému, ako aj nervozitou, podráždenosťou a nižšou toleranciou telesnej a duševnej námahy a schopnosťou sústredenia.Zajtra očakávame čiastočný ústup nepriaznivých vplyvov počasia.(zč)

n Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a na viacerých miestach občasný dážď. Najvyššia teplota 14 až 18 stupňov, na severe miestami len okolo 12 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 7 m/s. Na horách vo výške 1500 m 6 stupňov.n V sobotu bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď. Nočná teplota 13 až 9 stupňov, denná teplota 14 až 19 stupňov. V nedeľu bude polooblačno, cez deň časom až oblačno a ojedinele prehánky. Zrána ojedinele hmla. Nočná teplota 11 až 7 stupňov, denná teplota 16 až 20, na severe okolo 14 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.27 a zapadne o 19.07 hod.

Amsterdamdážď14
Atényoblačno28
Belehradzamračené22
Berlínoblačno19
Bratislavaoblačno19
Bruselzamračené17
Budapešťoblačno21
Bukurešťdážď21
Frankfurtdážď16
Helsinkipolojasno17
Istanbuloblačno26
Kodaňdážď14
Kyjevoblačno16
Lisabonpolojasno31
Londýnpolooblačno20
Madridpolojasno29
Moskvapolooblačno15
Oslooblačno17
Parížpolooblačno20
Prahaprehánky17
Rímpolojasno27
Sofiadážď21
Štokholmpolojasno16
Varšavaveľká oblačnosť17
Viedeňoblačno20
Záhrebdážď18
Ženevaoblačno19

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.