Hospodársky denník
USD37,177 Sk
EUR41,432 Sk
CHF26,649 Sk
CZK1,269 Sk
  Utorok  16.Septembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Sú dobré, ale aj samoúčelné

Komentuje Eleonóra Bujačková

Pomerne dosť dlho sa už diskutuje nielen o financovaní vysokoškolského štúdia, ale aj o jeho úrovni. Najmä z výrobnej praxe sa ozývajú hlasy, že absolventi nie sú pre prax dostatočne vyzbrojení. Slovútni analytici vravia, že je to najmä preto, že pravdepodobne univerzity stratili akékoľvek väzby k spoločnosti a ekonomike. Možno je teda naše vysoké školstvo dobré, v každom prípade je však samoúčelné a málo efektívne. Zásadný rozdiel medzi nami a svetom netreba dlho hľadať. Na západe sú univerzity otvorené (môže na nich študovať v zásade každý, komu to zíde na um), u nás uzavreté (každoročne je stanovený numerus clausus, smerné číslo, koľko záujemcov môže byť prijatých). Priaznivci uzavretých systémov tvrdia, že vyšší počet prijatých uchádzačov by mohol zásadne ovplyvniť kvalitu výučby. Ale otvorený systém bude zrejme praktickejší, pretože každý z občanov si môže vybrať svoj odbor. Aj u nás už mnohí experti zdôrazňujú, že dostupným vzdelaním sa zvyšuje všeobecná vzdelanosť národa, čo zase núti ambicióznu mládež podávať lepšie výkony. Z praktického hľadiska má uzavretý systém ešte jednu chybu. Na jedno miesto sa neraz hlási viac ako desať záujemcov. Niektorí predstavitelia vysokých škôl radi pripomínajú, že je to iba optický klam, pretože mnohí adepti si podávajú prihlášky na viac škôl, v skutočnosti uspeje skoro polovica záujemcov. Týždne nervozity a desiatky tisíc záporných verdiktov odrádzajú väčšinu populácie, a tak je výsledkom fakt, že Slováci si nevyberajú svoju vzdelávaciu, a teda aj životnú dráhu podľa ekonomickej rozvahy, záľuby či nadania, ale berú prvú ponuku, ktorá im príde pod ruku.

Je pravdou, že politici a ekonómi považujú za veľký problém, že mnohí absolventi škôl či učilíšť nenájdu po skončení prácu, napríklad pri vyučených strojárov, murárov či poľnohospodárov je to každý piaty. Rok čo rok ide o desaťtisíce mladých ľudí, ktorí prežijú hlboké sklamanie z toho, že ich spoločnosť odmieta. Preto dnes hľadajú cestu, ako im pomôcť a cestou dotácií pre nich vyrábajú pracovné miesta, aby si nepripadali zbytoční a vôbec, aby sa naučili chodiť do práce atď. Ešte väčší počet mladých ľudí každoročne neuspeje na prijímacích skúškach a v ich sklamaní nikto problém nevidí. Ale aj táto nespravodlivosť môže prosperite spoločnosti značne uškodiť. Nie sme totiž dosť bohatí na to, aby sme si mohli dovoliť numerus clausus na školách. Pritom je isté, že cesta k otvoreným vysokým školám nebude jednoduchá. Nebola ani pred tridsiatimi rokmi na Západe. Vtedy s iniciatívou vyšli priemyselníci, ktorí žiadali kvalitnú pracovnú silu, mnohé západné firmy dokonca nové školy samy otvorili. U nás sú zatiaľ zástupcovia priemyselných zväzov a podnikov radi, že vôbec nejakú málo kvalifikovanú a lacnú pracovnú silu majú. A pokiaľ ide o bežných občanov a politikov, tí sú so stavom vysokého školstva spokojní a nič zatiaľ zmeniť nehodlajú.

Počasie

Počasie prevládajúce na našom území má zväčša priaznivý a povzbudzujúci vplyv na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia. Spánok je pokojný a osviežujúci. Osoby so srdcovo-cievnymi ochoreniami však nemajú preceňovať svoje sily - majú sa vyhýbať nezvyčajnej námahe a stresom. Je tendencia k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia citliví na počasie môžu reagovať sklonom k migrénam a miernym pocitom závratu. Ráno miestami možnosť výskytu dýchacích ťažkostí.Zajtra predpokladáme pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)n Dnes bude jasno až polojasno, v nižších polohách zrána ojedinele hmla. Najvyššia denná teplota 21 až 25, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo 19 stupňov. Slabý vietor. Teplota na horách vo výške 1500 m 14 stupňov. n V stredu bude jasno až polojasno. Ráno a predpoludním miestami hmla. Najnižšia nočná teplota 8 až 4, v údoliach a na severe okolo 2, najvyššia denná teplota 20 až 24, na severe územia okolo 18 stupňov. Vo štvrtok bude jasno až polojasno. Ráno a predpoludním miestami hmla. Najnižšia nočná teplota 9 až 4, najvyššia denná teplota 21 až 25, na severe okolo 19 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 6.33 a zapadne o 18.58 hod.

Amsterdampolooblačno22
Atényoblačno25
Belehradpolooblačno21
Berlínpolooblačno22
Bratislavapolojasno22
Bruselmalá oblačnosť23
Budapešťjasno22
Bukurešťpolooblačno15
Frankfurtpolooblačno23
Helsinkioblačno20
Istanbuljasno23
Kodaňpolooblačno20
Kyjevpolooblačno20
Lisabonslnečno35
Londýnpolojasno25
Madridslnečno32
Moskvapolooblačno21
Oslooblačno20
Parížpolojasno24
Prahajasno 20
Rímmalá oblačnosť22
Sofiaoblačno14
Štokholmoblačno21
Varšavapolooblačno20
Viedeňjasno23
Záhrebpolojasno21
Ženevajasno22

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 11. 9. 2003: Bratislava 99,68, Sliač 97,39, Košice 98,31, Poprad 93,09, za 12. 9. 2003: Bratislava 100,21, Sliač 97,85, Košice 98,74, Poprad 93,53, za 13. 9. 2003: Bratislava 100,62, Sliač 98,37, Košice 99,36, Poprad 94,07, za 14. 9. 2003: Bratislava 101,12, Sliač 98,98, Košice 99,91, Poprad 94,68.Údaje poskytuje SPP.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.