Hospodársky denník
USD36,744 Sk
EUR41,319 Sk
CHF26,516 Sk
CZK1,262 Sk
  Streda  17.Septembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Rozruch okolo GMO neutícha

Komentuje Zdena Rabayová

Minulý týždeň, konkrétne 11. septembra, nadobudol platnosť Protokol o biologickej bezpečnosti (nazýva sa Cartagenský). Práve v tento deň vydalo hnutie Greenpeace na Slovensku stanovisko, v ktorom kritizuje ministerstvo životného prostredia za meškanie protokolu na ratifikáciu. Pripomeňme, že protokol je vlastne prvý vykonávací predpis k Dohovoru o biologickej diverzite, čiže zachovaní druhovej pestrosti. Na príprave protokolu sa SR aktívne zúčastňovala a podpísala ho v Nairobi v máji 2000. A to medzi prvými štátmi sveta. Hlavným cieľom protokolu je zaviesť jasné pravidlá hry, stanoviť etické mantinely pri používaní genetických technológií a geneticky modifikovaných organizmov (GMO). Na druhej strane je ale pravdou, že protokol ešte nie je na Slovensku ratifikovaný. Tento významný dokument nadobúda účinnosť v deväťdesiaty deň po uložení päťdesiatej listiny o ratifikácii. Do konca júna protokol ratifikovalo 50 štátov, vrátane EÚ ako celku. V súčasnosti ho už podľa našich informácií podpísalo okolo 160 krajín a ratifikovalo 57. Na otázku, prečo SR protokol ešte neratifikovala, zástupcovia ministerstva životného prostredia zdôrazňujú, že ratifikácia má zmysel len vtedy, ak sa vytvoria pre napĺňanie znenia protokolu podmienky v praxi. Z protokolu totiž vyplývajú pre zmluvné strany viaceré záväzky. Týkajú sa najmä uplatňovania postupu pri vydávaní súhlasu na vývoz alebo dovoz GMO, opatrení a stratégie na riadenie rizík súvisiacich s nakladaním s GMO a pod.

Slovensko splnilo aj druhý zásadný záväzok protokolu, a tým je schválenie národnej legislatívy. Zákon o používaní genetických technológií a GMO schválila NR SR v roku 2002. Na uplatňovanie zákona, ako aj Cartagenského protokolu MŽP SR zriadilo Odbor biologickej bezpečnosti a aj Komisiu a Zbor expertov pre biologickú bezpečnosť. Žiaľ, dobudovanie odboru, najmä personálne, nezávisí len od ministerstva. Časové zvládnutie prijímania a schvaľovania ďalších pracovníkov už nemôže ovplyvniť. Rovnako ako termín, kedy sa materiál dostane na rokovací stôl vlády. Ratifikáciu protokolu však musí ešte schváliť Národná rada SR, a tak jej finále aj optimisti očakávajú najskôr v závere tohto roku. Daný stav teda logicky nahráva Greenpeace, aby svoje výhrady stupňovalo. Najmä ak sú pravdivé informácie o tom, že kampaň Greenpeace proti GMO podporujú nielen zväzy farmárov, ale aj samotná Európska komisia. Na nedávnej konferencii o biotechnológiách, ktorá sa uskutočnila koncom augusta v Bazileji, ich zverejnila poslankyňa Európskeho parlamentu. Hoci závery konferencie o stále horúcej téme GMO podnietili vznik vedeckého výboru pri Európskom parlamente, predsa len diskusie okolo nej tak skoro neutíchnu ani v celosvetovom meradle. EÚ síce urobila nedávno ústupok a zrušila moratórium na dovoz GMO, no jej postoj k problematike GMO zostáva aj naďalej v porovnaní s postojom USA opatrnejší. Cesta k zosúladeniu názorov bude dlhá aj kvôli rozporom medzi chudobným Juhom a bohatým Severom. Preto proti silnejúcim tlakom záujmových skupín presadzujúcich GMO budú kampane Greenpeace zrejme nevyhnutné.

Počasie

Na našom území prevládajú priaznivé účinky počasia, najmä na telesnú a duševnú výkonnosť a koncentráciu. Zvýšené podráždenie chladom v ranných hodinách však môže zvýšiť zdravotné ťažkosti u ľudí s ochoreniami srdcovo-cievneho a dýchacieho systému, výraznejšie na miestach so zhoršenými podmienkami pre rozptyl znečisťujúcich látok v ovzduší. Je sklon k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať bolesťami hlavy zväčša migrenózneho pôvodu, prípadne miernym pocitom závratu.Zajtra očakávame pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, v nižších polohách zrána miestami hmla. Najvyššia teplota 19 až 23 stupňov. Slabý premenlivý vietor. Na horách vo výške 1500 m 12 stupňov.n Vo štvrtok bude jasno až polojasno. Ráno a predpoludním miestami hmla. Nočná teplota 9 až 5, v údoliach okolo 3, denná 20 až 24 stupňov. V piatok bude jasno až polojasno. Ráno a predpoludním miestami hmla. Nočná teplota 12 až 8, v údoliach okolo 5, denná 23 až 27 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.33 a zapadne o 18.58 hod.

Amsterdampolooblačno22
Atényoblačno25
Belehradpolooblačno22
Berlínpolooblačno22
Bratislavapolojasno23
Bruselmalá oblačnosť22
Budapešťjasno24
Bukurešťpolooblačno17
Frankfurtpolooblačno23
Helsinkioblačno20
Istanbuljasno23
Kodaňpolooblačno20
Kyjevpolooblačno20
Lisabonslnečno33
Londýnpolojasno25
Madridslnečno32
Moskvapolooblačno19
Oslooblačno20
Parížpolojasno24
Prahajasno20
Rímmalá oblačnosť25
Sofiaoblačno16
Štokholmoblačno18
Varšavapolooblačno18
Viedeňjasno23
Záhrebpolojasno21
Ženevajasno22

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.