Hospodársky denník
USD36,744 Sk
EUR41,319 Sk
CHF26,516 Sk
CZK1,262 Sk
  Streda  17.Septembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













NA PREDAJ NAJVÄČŠÍ BALÍK POHĽADÁVOK

Slovenská konsolidačná (SK, a. s.) zohrala v procese reštrukturalizácie slovenského bankovníctva nezastupiteľnú úlohu. Z troch štátnych bánk, ktoré tvorili jadro celého finančného sektora, na ňu vláda presunula tzv. klasifikované pohľadávky v celkovej nominálnej hodnote vyše 130 mld. Sk. Tým dokázala bankový sektor jednorazovo a najmä pomerne rýchlo odbremeniť od najproblematickejších úverov, čo bola základná a nevyhnutná podmienka na spustenie privatizácie. O minulej a súčasnej úlohe a činnosti Slovenskej konsolidačnej, ale najmä o najnovšom projekte predaja balíka pohľadávok sme sa porozprávali s predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom Slovenskej konsolidačnej, a. s., Ing. Viliamom Vaškovičom, CSc.

Hd: Slovenská konsolidačná, a. s., v úvode septembra oficiálne začala dlhšie avizovaný predaj historicky najväčšieho balíka pohľadávok zo svojho portfólia. Môžete konkretizovať o aký objem pohľadávok ide a aká je štruktúra tohto balíka?

V. Vaškovič: Ide o skutočne najväčší predaj balíka pohľadávok v doterajšej histórii Slovenskej konsolidačnej a pokiaľ viem, tak aj o najväčší predaj problémových pohľadávok v jednom balíku na Slovensku vôbec. Investorom sme ponúkli na predaj balík pohľadávok v celkovej hodnote 42,9 mld. Sk. Ide o pohľadávky, pri ktorých sa nám predaj ako forma vyrovnania zdá najefektívnejšia z hľadiska dosiahnutia čo najlepšieho výnosu. Balík tvoria na 91 % pohľadávky v konkurze a exekúcie.

Hd: Nie je takýto balík objemovo príliš veľký vzhľadom na situáciu na slovenskom finančnom trhu?

V. Vaškovič: Práve naopak, musí byť dostatočne veľký, aby prilákal tak domácich, ako aj zahraničných investorov, ktorí pôsobia v regióne strednej a východnej Európy. V spolupráci s naším externým poradcom CA IB Consortiom, ktorý nám poskytuje poradenstvo vďaka finančnej podpore Európskej únie prostredníctvom fondu PHARE, sme rozpracovali viacero variantov predaja pohľadávok vrátane ponúknutia menších balíkov či realizácie individuálnych predajov. Analýzy ukázali, že pri danom zložení portfólia sa ako najvhodnejší ukazuje predaj balíka väčšieho objemu.

Hd: Prečo si myslíte, že o slovenské problémové pohľadávky prejavia záujem zahraniční investori? Rokovali ste už s niektorými z nich?

V. Vaškovič: Na trhu s pohľadávkami pôsobia vo svete renomované finančné a investičné spoločnosti. Povedané zjednodušene, je to obchod ako každý iný. Nevidíme žiadny dôvod, prečo by zahraniční investori nemohli pôsobiť na Slovensku aj na trhu pohľadávok, keď sú tu aktívni už v iných oblastiach. Čo sa týka rokovaní, v posledných mesiacoch sme realizovali aktívny marketing medzi všetkými spoločnosťami, ktorých sme identifikovali ako potenciálnych investorov. Jeho výsledkom by malo byť prihlásenie sa čo najširšieho okruhu investorov do verejného výberového konania, v ktorom realizujeme predaj balíka

Hd: Prečo ste sa rozhodli práve pre takúto formu predaja? Prečo ste radšej neuprednostnili individuálne predaje alebo predaje v menších balíkoch?

V. Vaškovič: Ako som už naznačil, zvažovali sme všetky alternatívne formy predaja a rozhodli sme sa pre balíkový predaj, ktorý má najlepšiu šancu uspieť. Dôvod je prozaický, veľkí investori sa zaujímajú o obchod s pohľadávkami až od istého objemu a do malých súťaží sa zásadne neprihlasujú. Keďže naším zámerom je vytvoriť čo najväčšiu konkurenciu lokálnych a medzinárodných investorov, zvolili sme formu balíkového predaja. Ďalším faktorom, ktorý hovorí v prospech balíkového predaja, je zloženie portfólia Slovenskej konsolidačnej. V balíkovom predaji dokážeme odpredať popri likvidnejších aj neatraktívne pohľadávky, ktoré nám v oblasti správy vyrábajú nadbytočné náklady bez reálnej perspektívy ich zhodnotenia.

Hd: Aký priebeh tejto súťaže očakávate, či už z časového alebo technického hľadiska?

V. Vaškovič: Pevne dúfame, že do výberového konania sa nám podarí prilákať dostatočnú konkurenciu. Ponúkame im jasne definovaný časový harmonogram tendra a zloženie balíka, ktoré sa nebudú meniť. Naším cieľom je ukončiť predaj do konca roka.

Hd: Aký priestor dostanú investori na analyzovanie balíka?

V. Vaškovič: Výberové konanie sme otvorili 8. septembra. Na 29. septembra sme stanovili uzávierku prihlášok investorov do projektu, pričom na analýzu zloženia balíka majú priestor od 1. októbra do 6. novembra. Po uzavretí tzv. data roomu, v ktorom je pre investorov pripravená kompletná dokumentácia pohľadávok, budú mať dva týždne na posúdenie záväznej ponuky. Naším zámerom je ponechať im časový priestor na zváženie rozhodnutia a najmä schválenie vnútri spoločnosti, keďže pôjde o významnú investíciu. Termín na prijímanie záväzných ponúk uplynie na poludnie 19. novembra. V rovnaký deň zasadne výberová komisia a do začiatku decembra by rozhodnutie malo prejsť orgánmi Slovenskej konsolidačnej až po predstavenstvo.

Hd: Aké podmienky ste stanovili na účasť investorov v tendri?

V. Vaškovič: Na výberovom konaní sa môžu zúčastniť slovenské aj zahraničné právnické a fyzické osoby. Okrem výpisu z obchodného registra a ďalšej potrebnej identifikácie je podmienkou na registráciu zloženie zábezpeky 20 mil. Sk a prihlásenie sa do tendra do 29. septembra. Po registrácii dostane investor informačné memorandum, pravidlá práce v data roome a návrh budúcej zmluvy o postúpení pohľadávok. Keďže z výberových konaní sú v Slovenskej konsolidačnej vylúčení samotní dlžníci, prípadne osoby a spoločnosti s nimi majetkovo alebo personálne spojené, musí investor k záväznej ponuke navyše predložiť vyhlásenie o tejto skutočnosti.

Hd: Ide skutočne o historicky veľký objem predávaných pohľadávok. Ako je zabezpečená transparentnosť celej transakcie? Nemôže počas jej priebehu a vyhodnocovania dôjsť k preferovaniu jedného z investorov?

V. Vaškovič: Transparentnosť tohto predaja je zabezpečená na mnohých úrovniach. V prvom rade na výber investora využijeme verejné výberové konanie. V rámci neho majú všetci investori prístup k rovnakým informáciám o pohľadávkach v rámci spomínaného data roomu. Zároveň budú mať všetci k dispozícii rovnakú transakčnú dokumentáciu. Pri vyhodnocovaní sa budeme orientovať podľa jediného kritéria - ceny. Výber víťaznej ponuky sa uskutoční v rámci výberovej komisie, losovanej v deň podania záväzných ponúk z kandidátov rezortov financií, hospodárstva, poľnohospodárstva, z Fondu národného majetku a pracovníkov SK, a. s. Výberová komisia bude mať sedem členov. Po vyhodnotení všetkých ponúk v komisii bude víťaznú ponuku posudzovať predstavenstvo. Na základe interného ocenenia balíka rozhodne, či Dozornej rade odporučí ponuku prijať. Konečné rozhodnutie padne na Dozornej rade SK, a. s.

Hd: Slovenská konsolidačná, a. s., bola už v minulosti kritizovaná za štruktúru predávaného balíka, a to z dôvodu, že sa v ňom nachádzali aj pohľadávky s ručením štátnych inštitúcií. Aký bol a je postoj súčasného vedenia k tejto problematike? Obsahuje aj tento balík pohľadávok takéto úvery?

V. Vaškovič: V rámci Pilotného projektu, ktorý SK, a. s., realizovala v roku 2000, boli postúpené aj pohľadávky s ručením Slovenskej záručnej a rozvojovej banky, š. p. ú., pričom na základe právnej analýzy boli tieto záruky považované za neplatné. Aby sa predišlo problémom súvisiacim s vymožiteľnosťou práva v SR, súčasné vedenie podrobilo všetky pohľadávky zaradené VVK 2003 podrobnému auditu, či sa na ne vzťahuje záruka Fondu národného majetku SR, Slovenskej záručnej a rozvojovej banky a Slovenského pozemkového fondu. Okrem toho bude uvedený problém riešený aj v zmluve o postúpení pohľadávok.

Hd: Ostro sledovanou témou je výnosnosť predaja pohľadávok konsolidačnej. Aké sú doterajšie výsledky spoločnosti a aké sú vaše očakávania v tomto prípade?

V. Vaškovič: Pri doterajších predajoch sme dosiahli priemernú výnosnosť 7,1 %. Doterajší výnos SK, a. s., z ukončených 393 konkurzov za roky 2000 - 2003 však predstavuje 2,5 %. Výnosnosť však závisí od toho, aká je štruktúra pohľadávok, preto jednotlivé predaje nemáme porovnávať. Čo sa teda týka očakávaní, naše predstavy o výslednej cene pri tomto predaji vychádzajú z hĺbkovej analýzy balíka, ktorú pre SK, a. s., uskutočnilo CA IB Consortium. Sme presvedčení, že ak vo výberovom konaní vytvoríme dostatočnú konkurenciu, dosiahneme optimálnu trhovú cenu, teda hodnotu, ktorú je trh ochotný zaplatiť za balík pohľadávok z nášho portfólia. V každom prípade, ako som už spomenul, ponúknutá cena bude jediným kritériom, na ktoré budeme pri rozhodovaní prihliadať.

Hd: Čo v prípade, že sa celý predaj skončí neúspešne, to znamená, že konsolidačná nedostane žiadne ponuky alebo získané ponuky nebudú spĺňať požiadavky orgánov? Aký bude ďalší osud týchto pohľadávok?

V. Vaškovič: Myslím, že je predčasné hovoriť o neúspechu tohto predaja. Doterajšie predbežné rokovania s investormi hovoria jasnou rečou, o účasť v tendri prejavilo záujem viacero investorov, s investormi budeme ďalej rokovať, pričom im dávame príležitosť zúčastniť sa na investorskej konferencii k predávanému balíku, ktorú organizujeme 25. septembra 2003. Na nej dostanú všetci investori príležitosť na bilaterálne rokovania so Slovenskou konsolidačnou a s naším poradcom.

Hd: Aká je stratégia spoločnosti so zvyšným portfóliom, teda s pohľadávkami, ktoré neboli zaradené do tohto balíka?

V. Vaškovič: Stratégia Slovenskej konsolidačnej na rok 2003 hovorí o cieli vyrovnať do konca roka

60 % súčasného portfólia spoločnosti. Okrem predaja balíka pohľadávok Slovenská konsolidačná vyvíja viaceré činnosti, ktoré smerujú k splneniu tohto cieľa. Ako príklad môžem uviesť rokovania so Slovenskou záručnou a rozvojovou bankou a s Fondom národného majetku o pohľadávkach so zárukou a ďalšie aktivity. V ďalšom období budeme intenzívne pokračovať na vyrovnaní zvyšku portfólia.

Hd: Vo svojej funkcii spolu aj s ďalšími dvoma členmi predstavenstva ste od februára tohto roka. Od zmeny vedenia sa očakávalo zvýšenie efektívnosti práce. Aké zmeny realizovalo nové vedenie po svojom nástupe?

V. Vaškovič: Po nevyhnutnom čase na analyzovanie situácie v Slovenskej konsolidačnej sme pristúpili k niekoľkým zmenám. Predovšetkým sme si stanovili internú stratégiu a ciele na tento rok v oblasti vyrovnania pohľadávok. Uskutočnili sme viacero systémových zmien, či už v oblasti vnútornej reorganizácie štruktúry spoločnosti, ako i v oblasti platných vnútorných predpisov. Pri všetkých týchto zmenách sme sledovali zvýšenie flexibility, transparentnosti a efektívnosti činnosti spoločnosti. Zároveň si myslím, že uskutočnené zmeny nie sú konečné. Naším úsilím je aj naďalej monitorovať vnútorné prostredie spoločnosti a prijímať opatrenia, ktoré budú smerovať k vyššej efektívnosti, flexibilite a transparentnosti vnútorných procesov v Slovenskej konsolidačnej.

Hd: Konsolidačná sa nevyhla kritike za vysoké náklady za mandátnu správu advokátskych kancelárií. Aké kroky sa uskutočnili v tejto oblasti?

V. Vaškovič: Pôvodne bola Slovenská konsolidačná založená ako štátna agentúra s nízkym počtom zamestnancov, ktorá bude pri správe využívať služby externých dodávateľov. V tom období bola preto nútená vynakladať značné prostriedky na služby externých právnikov. Dnes je situácia opačná - Slovenská konsolidačná je personálne dobudovaná a externé právne služby potrebujeme len vo veľmi obmedzenej miere. V mandátnej správe má konsolidačná v súčasnosti iba niekoľko osobitných pohľadávok. Radikálne obmedzenie spolupráce Slovenskej konsolidačnej s externých prostredím v oblasti mandátnej správy pohľadávok sa veľmi pozitívne premietne aj v štruktúre a samotnej výške nákladov na konci tohto roka, čo bolo jedným z našich ťažiskových cieľov.

Hd: Pojmy ako správa a vymáhanie pohľadávok sa na prvý pohľad zdajú byť veľmi jednoznačné. V skutočnosti sa však za nimi skrýva nespočetné množstvo práce. Aké sú skúsenosti konsolidačnej so spoluprácou so správcami konkurzných podstát a s dozorujúcimi sudcami?

V. Vaškovič: Skutočne je to tak. Správa a vymáhanie pohľadávok sú zložité, časovo a personálne náročné činnosti, ktoré smerujú hlavne k čo najefektívnejšiemu vyrovnaniu každej pohľadávky. Kvalita jeho práce je závislá od externého prostredia, a to od práce sudcov, správcov konkurznej podstaty a exekútorov. Komunikácia s nimi je ťažká a doterajšie skúsenosti nie najlepšie.

Hd: Ako by ste teda hodnotili celkové legislatívne prostredie na Slovensku z hľadiska postavenia veriteľa?

V. Vaškovič: Doslovne ruinujúce legislatívne prostredie, ktoré tu bolo do roku 1998, sa v poslednom období podarilo značne zlepšiť. Má však ešte stále ďaleko k želanému stavu. Žiaľ, stále nechráni veriteľa v dostatočnej miere.

Hd: Možno teda povedať, že tzv. zákon o konkurze a vyrovnaní ani po viacerých novelizáciách neurobil prietrž istému šafáreniu s majetkom úpadcu?

V. Vaškovič: Postavenie veriteľov podľa môjho názoru ešte stále nie je také, aké by malo byť. Predchádzajúca vláda urobila prvú etapu významných zmien v zákone o konkurze a vyrovnaní. Je to však zložitý zákon, takže jeho novelizácia bola plánovaná do dvoch etáp. Ministerstvo spravodlivosti by malo do konca roka pripraviť druhú etapu novelizácie tohto zákona. Ak sa zámery ministerstva uskutočnia, bude to progresívny zákon. Naše pozitívne, ale aj negatívne skúsenosti s uplatňovaním zákona o konkurze a vyrovnaní v jeho terajšom znení poskytneme ministerstvu spravodlivosti. Do legislatívneho procesu sme už aktívne vstúpili pri príprave novely Občianskeho a Súdneho poriadku.

Hd: Ak tomu rozumiem dobre, tak chcete tým naznačiť, že pod doterajšie výsledky spoločnosti sa v prevažnej miere podpisujú externé negatívne faktory?

V. Vaškovič: Nechcem, aby to znelo ako výhovorka, ale máte pravdu. Nedokonalá legislatíva, ťažká pozícia veriteľa voči dlžníkovi pri uplatnení oprávnenej pohľadávky, prieťahy v súdnych konaniach, podávanie neodôvodnených incidenčných žalôb proti oprávneným pohľadávkam, ktoré zdržujú proces konkurzu a v neposlednom rade tie najnekvalitnejšie pohľadávky, ktoré prešli z bankového sektora do správy Slovenskej konsolidačnej, to všetko sú faktory, ktoré vplývajú na výsledok našej práce. Pri hodnotení našej činnosti je preto nutné brať do úvahy aj tieto aspekty.

Hd: Konsolidačná sa dostala na pretras v poslednom období aj v súvislosti s novou perspektívou jej existencie. Aká je podľa vášho názoru budúcnosť tejto spoločnosti?

V. Vaškovič: Slovenská konsolidačná je dnes inštitúciou, ktorá má významné skúsenosti v oblasti správy, vymáhania a predaja pohľadávok, a to aj vo veľkých objemoch. Preto si myslím, že má značné predpoklady stať sa inštitúciou, ktorá pre štátny sektor bude zabezpečovať správu, vymáhanie a prípadne odpredaj pohľadávok štátnych pohľadávok aj v budúcnosti. Ako príklad môžem uviesť pohľadávky daňových úradov, colnej správy a Sociálnej poisťovne a ďalšie, ktoré budú vznikať v budúcnosti. S týmto počíta aj pripravovaná novela zákona o správe daní a poplatkov.

Hd: Myslíte si, že vznik takejto inštitúcie bol opodstatnený?

V. Vaškovič: Aj keď sa možno nesplnili všetky očakávania, ktoré na SK, a. s., na začiatku kládol zriaďovateľ, ministerstvo financií, jedno je isté - vďaka presunutiu najproblematickejších úverov z troch štátnych bánk do Slovenskej konsolidačnej bolo Slovensko ušetrené od ťažkej krízy bankovníctva, a tým aj celej ekonomiky. Následne bolo možné bankový sektor pripraviť na privatizáciu, nehovoriac už o pozitívnych dosahoch v podobe výrazne znížených úrokov na medzibankovom trhu a vyššej dostupnosti úverov. Celkovo som teda presvedčený, že Slovenská konsolidačná zohrala v procese reštrukturalizácie bankovníctva pozitívnu úlohu, aj keď so všetkými chorobami začínajúcej inštitúcie.

Peter Kasalovský

Počasie

Na našom území prevládajú priaznivé účinky počasia, najmä na telesnú a duševnú výkonnosť a koncentráciu. Zvýšené podráždenie chladom v ranných hodinách však môže zvýšiť zdravotné ťažkosti u ľudí s ochoreniami srdcovo-cievneho a dýchacieho systému, výraznejšie na miestach so zhoršenými podmienkami pre rozptyl znečisťujúcich látok v ovzduší. Je sklon k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať bolesťami hlavy zväčša migrenózneho pôvodu, prípadne miernym pocitom závratu.Zajtra očakávame pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, v nižších polohách zrána miestami hmla. Najvyššia teplota 19 až 23 stupňov. Slabý premenlivý vietor. Na horách vo výške 1500 m 12 stupňov.n Vo štvrtok bude jasno až polojasno. Ráno a predpoludním miestami hmla. Nočná teplota 9 až 5, v údoliach okolo 3, denná 20 až 24 stupňov. V piatok bude jasno až polojasno. Ráno a predpoludním miestami hmla. Nočná teplota 12 až 8, v údoliach okolo 5, denná 23 až 27 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.33 a zapadne o 18.58 hod.

Amsterdampolooblačno22
Atényoblačno25
Belehradpolooblačno22
Berlínpolooblačno22
Bratislavapolojasno23
Bruselmalá oblačnosť22
Budapešťjasno24
Bukurešťpolooblačno17
Frankfurtpolooblačno23
Helsinkioblačno20
Istanbuljasno23
Kodaňpolooblačno20
Kyjevpolooblačno20
Lisabonslnečno33
Londýnpolojasno25
Madridslnečno32
Moskvapolooblačno19
Oslooblačno20
Parížpolojasno24
Prahajasno20
Rímmalá oblačnosť25
Sofiaoblačno16
Štokholmoblačno18
Varšavapolooblačno18
Viedeňjasno23
Záhrebpolojasno21
Ženevajasno22

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.