Hospodársky denník
USD37,021 Sk
EUR41,341 Sk
CHF26,645 Sk
CZK1,263 Sk
  Štvrtok  18.Septembra 2003

SVET POTREBUJE SILNÝ

Svetová ekonomika stojí na rázcestí. Buď sa v blízkej budúcnosti vydá smerom k hospodárskemu rastu, alebo naopak skončí v stagnácii a recesii. „Jednoducho nevieme celkom isto, kam sa vývoj uberá,“ povedal v rozhovore pre nemecké médiá šéf Medzinárodného menového fondu (MMF) Horst Köhler v predvečer výročného zasadnutia tejto inštitúcie.

Aby sa svetová ekonomika dostala na vzostupnú trajektóriu potrebuje silný dolár a finančnú disciplínu americkej vlády. Kým ekonómi fondu na jednej strane nabádajú americkú vládu šetriť, na druhej strane podporujú niektoré štáty EÚ v ich rozhadzovačnosti, keď neodporúčajú dogmaticky sa pridržiavať Paktu stability a rastu. Cieľom je dosiahnuť ekonomický rast na oboch stranách Atlantiku, pričom americký dolár by sa mal posilniť a euro naopak oslabiť. Túto víziu MMF však nepotvrdzujú očakávania obchodníkov, ktorí na finančných trhoch očakávajú presný opak.

Nie je žiadnym prekvapením, že vzostup a pád svetovej ekonomiky je z väčšej časti závislý od vzostupov a pádov najväčšieho hospodárstva sveta. Ekonomika USA síce podľa niektorých údajov je na ceste von z recesie, predsa len táto cesta nebude celkom bez problémov. Aj preto H. Köhler považuje za hlavné riziko pre svetovú ekonomiku „dvojdeficit“ Spojených štátov. Negatívne hospodárenie federálneho rozpočtu, ktorý je nafúknutý výdavkami na zbrojenie a vojnu v Iraku, a deficit americkej obchodnej bilancie sú najväčšími problémami USA. Najjednoduchším riešením je oslabenie amerického dolára. „Dvojdeficit“ USA vyvoláva obavy aj u obchodníkov a americká mena takto môže stratiť ich dôveru. To sa, samozrejme, odrazí na jej znehodnotení. Takéto riešenie amerického problému by podľa šéfa MMF „uvrhlo medzinárodné hospodárske vzťahy ako celok do chaosu“. Preto je jeho želaním silná americká mena. A aby sa mu jeho želanie splnilo, musí vláda Georga Busha predložiť dôveryhodný plán, ako chce v strednodobom horizonte rozhodným spôsobom znížiť obrovský deficit štátneho rozpočtu. Ten v tomto fiškálnom roku, končiacom sa 30. septembra, dosiahne úctyhodných 450 mld. USD a budúci rok má byť ešte o 30 mld. USD vyšší.

Zároveň podľa MMF euro trpí pod tiažou príliš slabého dolára a je potrebné „rovnomerne rozdeliť túto záťaž po celom svete“. To vo svojej podstate znamená, že MMF sa prikláňa k slabšej euromene, vďaka čomu sa európsky export na svetovom trhu stane lacnejším a viac konkurencieschopným. Aby fond podporil svoju víziu, predpovedá eurozóne horšie tempo ekonomického rastu. Na vzchopenie európskej ekonomiky by vlády eurozóny mohli viac míňať a nemuseli sa pritom riadiť pravidlami Paktu stability a rastu. „Ako riaditeľ MMF radím, aby sa 3-percentná hranica (paktu) v súčasnej situácii nepokladala za neprekročiteľnú a aby sa dodržiaval duch paktu v silných strednodobých a premyslených štrukturálnych reformách,“ citovali Kohlerove slová nemecké médiá.

Aj keď odporúčania fondu smerujú k oslabeniu eura a k posilneniu spoločnej meny, analytici a obchodníci sú celkom iného názoru. Agentúra REUTERS v utorok priniesla správu, podľa ktorej manažéri globálnych investičných fondov očakávajú, že euro sa v najbližšej budúcnosti zhodnotí viac ako americký dolár či japonský jen. Tieto názory netreba brať na ľahkú váhu, pretože predpovede manažérov najväčších fondov z väčšej časti odrážajú budúcu realitu. Je to dané aj objemom spravovaných aktív. Prieskum medzi 307 manažérmi, ktorí spravujú aktíva v celkovej hodnote 887 mld. USD, ukázal, že 38 % percent verí v najvýraznejšie zhodnotenie eura v priebehu najbližších 12 mesiacov. Americkému doláru verí len 18 %. Ak by to bola pravda, znamenalo by to, že v budúcom roku k výraznejším zmenám vo svetovej ekonomike asi nedôjde.

Marcel Laznia

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.