Hospodársky denník
USD36,775 Sk
EUR41,421 Sk
CHF26,613 Sk
CZK1,267 Sk
  Piatok  19.Septembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Chorľavá superveľmoc

Ameriku ničia „nenápadné“ problémy

Podceňovať silu Spojených štátov sa nevypláca. No za oceľovým obalom sa niekedy skrýva mäkké jadro, ako sa mohol presvedčiť svet či už 11. septembra 2001, alebo pri výpadku elektrického prúdu, ktorý nedávno zasiahol skoro celú východnú oblasť Ameriky. A to nie sú jediné problémy, trápiace krajinu neobmedzených možností, ktorá sa môže pochváliť najväčším počtom nositeľov Nobelových cien, najmodernejšími počítačmi a najobávanejším zbrojným systémom.

Medzi „nenápadné“ nedostatky patrí zlý stav ciest, zlé telefónne spojenia alebo nedostatočné množstvo prostriedkov verejnej dopravy. Superveľmoc sa tradične nestará o likvidáciu odpadu alebo „kašle“ na veľkú spotrebu energie, nehovoriac o tom, že obyvatelia musia každodenne zápasiť so závažnými problémami infraštruktúry.

Gigantický „blackout“ odhalil enormné slabosti preťaženej a zastaranej elektrickej siete, čo je pochopiteľné, keďže spotreba energie občana Spojených štátov je dvojnásobne väčšia ako v krajinách západnej Európy a niekoľkonásobne väčšia ako v Indii, Číne či Brazílii. V žiadnom inom štáte sveta nie je toľko energie požierajúcich automobilov, klimatizačných zariadení a chladničiek ako v USA. Američanom nerobí žiadny problém počas nakupovania v obchodných strediskách nechať auto bežať na plný plyn aj so zapnutou klimatizáciou.

Američanov nezaujíma škodoradosť, ktorú v zahraničí vyvolal obrovský výpadok prúdu. Oveľa viac ich hnevá, že krajina s najväčším množstvom počítačov a telefónov na svete má starosti s komunikačnou sieťou. Rozličné mobilné siete nie sú navzájom kompatibilné a kvalita prenosu v pevnej sieti zaostáva za očakávaním.

Ďalším nepríjemným faktom zostáva, že napriek mobilnosti Američanov je ich dopravný systém nespoľahlivý. Mohutná cestná sieť (20-prúdové diaľnice) je nedostatočne spravovaná. Dokonca v uliciach, ktoré sa nachádzajú v okolí samotného Bieleho domu vo Washingtone, možno nájsť početné diery a trhliny. Zlému obrazu dopravnej siete nepridáva ani skutočnosť, že napriek tisíckam letísk je železničná doprava „podvyživená“. Jediná štátna spoločnosť Amtrak ponúka iba 40 tratí, a to v krajine, ktorá patrí medzi najväčšie na svete.

Železničné stanice ako Central Station v New Yorku alebo Union Station vo Washingtone sú nádherné budovy s luxusnými obchodmi a reštauráciami. No za všetkou pozlátkou sa skrývajú vozne v otrasnom stave. Americké médiá opakovane vydávajú správy o vykoľajených nákladných vozňoch. V metropolách Spojených štátov sa obyvatelia pravidelne sťažujú na zastarané a preťažené prostriedky hromadnej dopravy...

Aj vo finančnej oblasti to škrípe. Systém kreditných kariet umožňuje vyhadzovať peniaze, ktoré v skutočnosti občania nevlastnia. Američania tak patria medzi najviac zadlžených ľudí na svete. Je to však začarovaný kruh, keďže ekonomika USA je bytostne závislá od toho, aby obyvatelia superveľmoci čo najviac míňali. To všetko však nedokáže zabrániť tomu, aby rástol počet Američanov žijúcich v chudobe. Oficiálne miesta vo Washingtone po zverejnení najnovšej štatistiky priznali, že pod hranicou biedy žije každý ôsmy Američan. Za nárast chudoby je zodpovedná zvyšujúca sa nezamestnanosť, nedostatočné poistenie v prípade straty zamestnania a počínanie vlády, ktorá odmieta poskytnúť rodinám so slabšími príjmami výraznejšie daňové úľavy.

Spojené štáty sú stále krajinou neobmedzených možností. Nasadené tempo je však zničujúce. A ak nastanú problémy v Amerike, pocíti to aj zvyšok sveta.

Mladen Bosiočič

Počasie

Počasie prevládajúce na našom území má zväčša priaznivý a povzbudzujúci vplyv na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia. Spánok je pokojný a osviežujúci. Osoby so srdcovo-cievnymi ochoreniami však nemajú preceňovať svoje sily - majú sa vyhýbať nezvyčajnej námahe a stresom. Je tendencia k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia, citliví na počasie, môžu reagovať sklonom k migrénam a miernym pocitom závratu. Ráno miestami možnosť výskytu dýchacích ťažkostí.Zajtra predpokladáme pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno. Zrána miestami hmla. Najvyššia teplota 24 až 28 stupňov. Slabý vietor južných smerov. Teplota na horách vo výške 1500 m 18 stupňov.n V sobotu bude jasno až polojasno. Ráno ojedinele hmla. Na severe a východe časom až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 13 až 9 stupňov, denná teplota 24 až 28, na severe a východe okolo 21 stupňov. V nedeľu bude jasno až polojasno, ráno ojedinele hmla. Nočná teplota 12 až 8, v údoliach okolo 6 stupňov, denná teplota 22 až 26, na severe okolo 20 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.35 a zapadne o 18.56 hod.

Amsterdamjasno26
Aténypolooblačno27
Belehradjasno26
Berlínjasno25
Bratislavajasno27
Bruseljasno26
Budapešťpolooblačno26
Bukurešťpolooblačno22
Frankfurtjasno28
Helsinkidážď18
Istanbulpolooblačno24
Kodaňzamračené21
Kyjevjasno22
Lisabonslnečno31
Londýnpolooblačno25
Madridjasno30
Moskvaoblačno19
Osloprehánka16
Parížjasno29
Prahajasno27
Rímjasno29
Sofiapolooblačno21
Štokholmdážď18
Varšavajasno24
Viedeňjasno27
Záhrebjasno25
Ženevajasno27

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.