Hospodársky denník
USD36,775 Sk
EUR41,421 Sk
CHF26,613 Sk
CZK1,267 Sk
  Piatok  19.Septembra 2003

Optimisti opatrne

Opatrnosť pri hodnotení svetovej politiky a optimistických vyjadreniach o jej nastúpení na cestu znovuoživenia je jeden z hlavých odkazov polročnej správy, ktorá bola zverejnená v prvý deň výročného stretnutia Medzinárodného menového fondu (MMF) a Svetovej banky. Globálna ekonomika podľa nej vykazuje znaky oživenia, avšak jeho tempo a sila stále nie sú jasné. Je preto nevyhnutné s maximálnou pozornosťou sledovať hospodársky vývoj a sústrediť sa na všetky relevantné detaily. Zo správy je však zrejmé, že budúci rok by mal byť v globálnom poňatí lepším. Posun vpred bude mať za následok viaceré tohtoročné udalosti a trendy, ktoré sa dajú hodnotiť pozitívne. Ide predovšetkým o rýchly priebeh vojny v Iraku a oživenie akciových trhov a výrazná podpora zo strany tak fiškálnej, ako aj menovej politiky, predovšetkým v prípade USA a Európy.

Avšak slová hlavného ekonóma MMF Kennetha Rogoffa o tom, že väčšina Európanov, ktorí budú chcieť sledovať ekonomické oživenie, budú zrejme musieť pozerať televíziu, dostatočne vyjadrujú, za ktorý koniec v rámci hospodárskeho vývoja ťahá starý kontinent, predovšetkým dvanásť členov Ekonomickej a menovej únie (EMU). Eurozóne predpovedá v tomto roku rast hrubého domáceho produktu (HDP) na úrovni 0,5 %, čo je v porovnaní s odhadom, zverejneným v predchádzajúcej správe pred šiestimi mesiacmi, prepad na menej ako polovicu. Fond odporučil Európskej centrálnej banke (ECB) pristúpiť k ďalšiemu zníženiu úrokových sadzieb o 50 bázických bodov.

Americká ekonomika, ktorá je vnímaná ako znovunaberajúca silu a predstavujúca jednu z najvplyvnejších ťahúňov globálneho hospodárstva na ceste znovunaštartovania, načerpala veľa zo svojej sily z nízkych úrokových sadzieb, stimulov fiškálnej politiky a optimistických prognóz. „Spojené štáty americké majú najlepšie oživenie, aké sa dá kúpiť za peniaze... Požičiava si veľké objemy, aby sa jej darilo udržať svoje veľmi výrazné hospodárske zotavenie,“ povedal Rogoff, ktorý tento fakt považuje za kľúčový faktor spôsobujúci súčasný rozdiel medzi eurozónou a USA. MMF varuje pred prílišnou globálnou nadviazanosťou na ekonomický výhľad USA a upozorňuje na možnosť opätovného výraznejšieho oslabenia dolára.

Za tým by do veľkej miery stál obrovský deficit bežného účtu platobnej bilancie najväčšej svetovej ekonomiky. Tento problém je však zreteľný aj v mnohých ďalších vedúcich svetových ekonomikách. Fond v tejto súvislosti nabáda Áziu k flexibilite výmenných kurzov, čo by obmedzilo znehodnocovanie americkej, ako aj európskej produkcie. Rýchlo sa rozvíjajúci región by tak mohol výrazne prispieť k obnoveniu rovnováhy v rámci svetového obchodu a zároveň zlepšiť domáci rast v regióne. Otázka výmenných kurzov bude predmetom víkendového stretnutia ministrov financií skupiny G7, ktoré je súčasťou zasadnutia MMF a Svetovej banky.

Ekonomická stagnácia eurozóny bude mať výrazný dosah aj na ďalší vývoj v kandidátskych krajinách zo strednej a z východnej Európy, ktorých rast by mal dosiahnuť v tomto roku 3,9 % a v roku 2004 až 4,3 %. Opierať sa pritom budú predovšetkým o rastúce podnikové zisky a silný export. Ten je však úzko spojený s ďalším ekonomickým smerovaním eurodvanástky. Hrozbu pre krajiny, na ktorých HDP sa export do krajín EÚ podieľa 10 až 35 percentami, predstavuje zhodnocovanie spoločnej európskej meny.

Ľubica Martauzová

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.