Hospodársky denník
USD38,674 Sk
EUR42,044 Sk
CHF27,3 Sk
CZK1,291 Sk
  Utorok  2.Septembra 2003

Späť do mínusu

Po dvoch mesiacoch v prebytku sa slovenský zahraničný obchod opäť prepadol do záporných čísel. Podľa údajov, ktoré vo štvrtok zverejnil slovenský Štatistický úrad, skončila obchodná bilancia za júl v deficite 4,24 mld. Sk. Číslo bolo horšie, ako predpokladali analytici, keďže tí podľa agentúry REUTERS odhadovali schodok v priemere len 1,9 mld. Sk.

Napriek tomu nie je výsledok až taký negatívny. Povzbudzujúce je napríklad to, že medziročne došlo k poklesu schodku takmer o 40 %, keďže v júli 2002 skončil zahraničný obchod v mínuse 6,82 mld. Sk. Kumulatívny deficit za obdobie od januára do júla dosiahol 13,51 mld. Sk. Tu je porovnanie s minulým rokom ešte priaznivejšie. Po prvých siedmich mesiacoch 2002 bola totiž bilancia zahraničného obchodu v 48-miliardovom mínuse. Ďalším pozitívom je fakt, že Štatistický úrad revidoval júnovú bilanciu. Prebytok v šiestom mesiaci štatistici korigovali z predošlej hodnoty 93 mil. Sk na 503 mil. Sk.

Napriek podhodnoteniu schodku nepovažuje väčšina analytikov dosiahnuté číslo za sklamanie. „Zatiaľ nie sme znepokojení rastom dovozov, pretože čísla maloobchodných tržieb, ako aj súčasný a očakávaný vývoj reálnych miezd, by mali držať spotrebu domácností pod kontrolou do konca 1. polroku 2004,“ myslí si Ján Tóth z ING Bank. Medziročný rast exportu je totiž stále vysoký na úrovni 17,1 % oproti 21,2 % v júni a je tak najvyšší spomedzi stredoeurópskych krajín, ktoré kandidujú na vstup do Európskej únie.

Prekvapením však bol zrýchlený rast importu. Ten sa zdvihol z júnových 9,2 % na 11,5 %. Dovoz vzrástol hlavne v kategórii strojov a prístrojov a v sektore dopravných zariadení. „Za týmto javom môžu byť okrem jednorazových dovozov takisto náznaky oživovania investičnej aktivity v podnikovom sektore, ktorú predpokladáme už v druhom polroku a najmä v roku 2004,“ naznačil možný pozitívny aspekt vyššieho importu analytik Tatra banky Róbert Prega. S tým súhlasí aj Silvia Čechovičová z ČSOB. „Predpokladáme, že (dovozy strojov a prístrojov) majú investičný charakter a poslúžia v budúcnosti exportu,“ domnieva sa. Je pritom možné, že v najbližších mesiacoch sa dovoz ešte zrýchli, čo súvisí predovšetkým s výstavbou závodu francúzskej automobilky PSA Peugeot Citroën.

Čoraz väčší význam začínajú mať pre naše exportné podniky Spojené štáty americké. Kým v minulom roku bol podiel USA na našom vývoze iba 1,4 %, v prvých siedmich mesiacoch tohto roku toto číslo stúplo už na 5 %. Spojené štáty sú zároveň krajinou, s ktorou máme po Nemecku druhú najpriaznivejšiu obchodnú bilanciu. Najhoršia je tradične bilancia s Ruskom, k čomu prispieva hlavne fakt, že odtiaľ vo veľkých objemoch dovážame ropu a zemný plyn.

Analytické predpovede celoročného deficitu sa aj naďalej pohybujú okolo 50 mld. Sk. Všeobecná úverová banka dokonca napriek horším ako očakávaným číslam prehodnotila svoj odhad smerom dole na 42,5 mld. Sk. V roku 2002 dosiahol celoročný schodok hodnotu 96,6 mld. Sk.

Michal Mušák

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.