Hospodársky denník
USD36,566 Sk
EUR41,241 Sk
CHF26,449 Sk
CZK1,28 Sk
  Pondelok  22.Septembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Pokus východu o integráciu

Dohoda štyroch o jednotnom ekonomickom priestore

V čase vrcholiaceho procesu rozšírenia Európskej únie sa rozhodli štyri krajiny s hlavným ekonomickým potenciálom v 12-člennom postsovietskom Spoločenstve nezávislých štátov (ASNŠ) vytvoriť spoločný trh. Prezidenti Ruska, Bieloruska, Ukrajiny a Kazachstanu Vladimir Putin, Aleksander Lukašenko, Leonid Kučma a Nursultan Nazarbajev v Jalte podpísali dohodu a koncepciu o formovaní jednotného ekonomického priestoru. Na záver minulého týždňa sa na Kryme konal summit tohto dosiaľ málo efektívneho a na rôzne skupiny rozdeleného eurázijského zoskupenia s dominantným postavením Ruska.

Cieľmi spomínanej iniciatívy, ktorá sa zrodila už vo februári tohto roka v Moskve počas schôdzky hláv „štvorky“, by mal byť postupne vznik zóny voľného obchodu bez výnimiek a obmedzení, slobodný pohyb tovarov, služieb, kapitálov a ľudí, spoločné colné tarify a netarifné regulovanie, zjednodušenie colnej kontroly až po jej zrušenie. Ráta sa aj s harmonizáciou makroekonomickej politiky a princípov zdanenia, majú byť založené podmienky na vzájomnú výmenu národných mien. Dokumenty o tom nehovoria, ale najmä ruská strana trvá v budúcnosti aj na zavedení spoločnej meny.

Rusko, Bielorusko, Ukrajina a Kazachstan tvoria spolu trh s 220 miliónmi obyvateľov (z toho v Rusku 145 mil., na Ukrajine 48 mil.). Ich podiel na vzájomnom obchode a ekonomickej výkonnosti v SNŠ dosahuje okolo 90 %. Pokračuje v nich dynamický hospodársky rast s perspektívami rozvoja do budúcnosti a prílevom investícií. Brzdou je pomalá reštrukturalizácia hospodárstva, zameraného na ťažký priemysel a suroviny, nízka úroveň slobody ekonomiky a naopak vysoká miera byrokracie a korupcie. Keďže ani jedna z týchto krajín nie je členom Svetovej obchodnej organizácie (WTO) a ich prístupové rokovania sú v rôznom štádiu, účastníci sa dohodli na koordinácii svojich pozícií pri týchto rozhovoroch. Ak niektorá z nich vstúpi do WTO skôr, nebude prekážať a podporí pripojenie ďalších krajín. Skupina na vysokej úrovni vicepremiérov štvorky pripravovala návrhy dokumentov na siedmich zasadaniach a do decembra má dopracovať aj komplex základných opatrení na ich realizáciu.

Koordinovať a riadiť formovanie spoločného trhu štvorky má Rada hláv štátov. Každá krajina bude mať jeden hlas a rozhodnutia sa majú prijímať konsenzom. V spoločnej regulačnej komisii, ktorej odovzdajú časť právomocí, pri hlasovaní už bude podstatný ekonomický potenciál. Takže hlavné slovo bude mať Rusko a ostatní členovia budú v úlohe štatistov. Spochybňuje to ich rovnoprávnu účasť a vzájomnú výhodnosť, ako aj realizáciu celého projektu. Ten je novým plánom Moskvy na postupnú integráciu bývalých sovietskych republík. V rámci SNŠ ani s Bieloruskom a ani v Eurázijskom ekonomickom spoločenstve tieto pokusy zatiaľ neboli korunované úspechom. Zároveň ide o súčasť taktiky Kremľa pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami v Rusku.

Novú iniciatívu môže zabrzdiť aj dohodnutá rôzna úroveň a rýchlosť integrácie jednotlivých členov podľa ich zváženia a možností. Kučma vyhlásil, že o podpise nepochyboval ani minútu (triasli sa mu pritom ruky), no spojil ho s pripomienkou, že dokumenty nesmú odporovať ukrajinskej ústave. Vláda a parlament v Kyjeve však predtým súhlasili s ich podpísaním s podmienkou, že nebudú v rozpore aj s kurzom Ukrajiny na členstvo vo WTO, v EÚ a NATO. Európska komisia a ekonomickí experti varovali Kyjev pred pripojením k colnému zväzu, lebo taký charakter majú podpísané dokumenty. Môže to vraj sťažiť perspektívy vstupu do WTO aj európskej integrácie. Podiel exportu Ukrajiny do Ruska, Bieloruska a Kazachstanu klesol za štyri roky z 26 na 19 % a do EÚ zostáva na úrovni okolo 40 %, import v prvom prípade sa znížil zo 48 na 39 % a v druhom je stabilný a tvorí 30 %.

Martin Benko

Počasie

Počasie, prevládajúce na našom území, má zväčša priaznivý a povzbudzujúci vplyv na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia. Spánok je pokojný a osviežujúci. Osoby so srdcovo-cievnymi ochoreniami však nemajú preceňovať svoje sily - majú sa vyhýbať nezvyčajnej námahe a stresom. Je tendencia k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia, citliví na počasie, môžu reagovať sklonom k migrénami a miernym pocitom závratu. Ráno miestami možnosť výskytu dýchacích ťažkostí.Zajtra predpokladáme pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.Pre športovcov dobrá je tolerancia telesnej aj duševnej námahy, schopnosť sústredenia a rýchlych a presných reakcií, čo priaznivo ovplyvňuje športovú výkonnosť.(zč)

n Dnes bude nočná teplota 6 až 11, najvyššia denná 23 až 28 stupňov. n V utorok bude jasno až polojasno. Nočná teplota 11 až 7, denná teplota 26 až 29 stupňov. V stredu bude premenlivá veľká oblačnosť a miestami prehánky. Nočná teplota 13 až 8, na severe okolo 6, denná 20 až 24, na severe okolo 18 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.42 a zapadne o 18.46 hod.

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v ° C

Amsterdamprehánky22
Atényslnečno27
Belehradjasno26
Berlínpolooblačno27
Bratislavaslnečno29
Bruseloblačno23
Budapešťjasno26
Bukurešťjasno25
Frankfurtpolojasno28
Helsinkipolooblačno13
Istanbuljasno27
Kodaňpolojasno23
Kyjevjasno26
Lisabonoblačno22
Londýndážď19
Madridpolojasno29
Milánopolooblačno25
Moskvaslnečno15
Oslodážď11
Parížoblačno24
Prahapolooblačno26
Rímjasno28
Sofiajasno23
Štokholmzamračené12
Varšavajasno23
Viedeňjasno28
Záhrebjasno26
Ženevapolooblačno19

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.