Hospodársky denník
USD36,566 Sk
EUR41,241 Sk
CHF26,449 Sk
CZK1,28 Sk
  Pondelok  22.Septembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Lídri v septembri

O veľkej investícii a vzťahu k práci

Do našej ankety poslala svoj príspevok aj riaditeľka OLO, a. s., Justína Lopušníková. Patrí medzi tridsiatku nominovaných na tohtoročné prestížne ceny Hospodárskeho klubu (NEF) Zlatý biatec a prominent ekonomiky.

Hd: Čo konkrétne vás potešilo a čo znepokojilo v spoločnosti a čo sa prejavilo aj na vašom pracovisku?

J. Lopušníková: Je všeobecne známe, že Slovensko pre vstup do EÚ zosúladilo a vydalo v oblasti životného prostredia viacero zákonov, a to v rámci ochrany vôd, ovzdušia, odpadov, prírody. V prvých našich slovenských zákonoch na ochranu ovzdušia boli vytýčené termíny na dosiahnutie emisných limitov, ktoré nenechali v súvislosti s mojou prácou ľahostajnou mňa, ďalších pracovníkov firmy, ani hlavné mesto. Legislatíva v tom čase nariaďovala pre spaľovne komunálneho odpadu dosahovať novopredpísané emisné limity, inak hrozilo prevádzke od roku 1998 zo zákona jej zatvorenie. Uplynulo viac ako päť rokov a treba analyzovať súčasnosť. Uvedená legislatíva v prípade spoločnosti OLO súvisí a siaha až do súčasnosti. Pravdaže, ako väčšina našich slovenských zákonov, aj tento bol tesne pred nadobudnutím účinnosti príslušných paragrafov novelizovaný a termíny v ňom uvedené boli posunuté. Len termíny, obsahovo zostal zachovaný. Zákon bol prijatý, v jeho pozadí bola 2,5-miliardová investícia. Žiaľ, prípadné ekonomické nástroje na ochranu životného prostredia, na uľahčenie realizácie nariadených zákonných predpisov, neboli prijaté.

V marci tohto roku sme prevzali od dodávateľa stavby kompletne zrekonštruovanú spaľovňu. Jej výstavba trvala 2,5 roka, vybavenie úveru so všetkými zárukami a podnikateľskými prognózami dávajúcimi predpoklad na vyplatenie pôžičky, zabralo ďalších 2,5 roka. Stavba pod názvom Rekonštrukcia spaľovne komunálneho odpadu Bratislava Vlčie hrdlo a výstavba zariadenia na čistenie spalín, získala v máji tohto roku cenu Ministra životného prostredia SR ako stavebné dielo s najväčším ekologickým a priestorotvorným prínosom.

Teší ma, že v súčasnosti vybavenie zhruba dvojmiliardového úveru v podmienkach našej firmy trvá podstatne kratší čas, nakoľko na bankových trhoch je teraz úplne iná situácia ako v rokoch 1998-1999. Odzrkadľuje sa to aj v úrokových sadzbách, nepomerne priaznivejších pre podnikateľské aktivity. Tiež ma teší, že spoločnosť OLO za tých päť rokov k dnešnému dňu viac ako zdesaťnásobila svoje aktíva. Tým sme si upevnili svoje prvé miesto ako najväčšej a kapitálovo najsilnejšej spoločnosti na slovenskom trhu, ktorá nakladá s komunálnym odpadom. Naše postavenie je porovnateľné s ostatnými firmami, pôsobiacimi vo vyspelých európskych mestách.

Potešila ma aj novelizácia daňového zákona v tej časti, že úroky z úveru už aj počas výstavby môžu podnikatelia od roku 2003 účtovať do nákladov. Do tohto termínu to tak nebolo možné. Bola to položka, ktorú sme my pri takej veľkej investícii mali až do prevzatia k dispozícii len po zdanení hospodárskeho výsledku, čo predražilo celkovú investíciu.

Každého podnikateľa poteší zníženie dane zo zisku. Pokles daňového zaťaženia je veľmi priaznivý ukazovateľ pre podnikanie na Slovensku. Namietam však k jednotnej dani DPH vo výške 19 %, ktorá sa vzťahuje aj na služby. Predraží ich aj v oblasti ekológie, kde spôsobí zaťaženie mnohých obcí, ktoré nie sú platcami DPH, napríklad pri obnove vozového parku na zber komunálneho odpadu, obnovu nádob a ďalšie.

Tiež zvýšenie DPH neprospeje bytovej výstavbe, čo zaťaží najmä mladých ľudí. Človek sa venuje naplno práci, ak má vyriešené základné existenčné potreby, ku ktorým v neposlednom rade bývanie patrí. Štát vyžaduje nárast HDP, to je v poriadku, ale mal by zlepšovať podmienky na základné potreby človeka, ako tvorcu HDP.

Direktívne riadenie je účinná forma, ak chceme dynamicky zaviesť zmeny alebo operatívne riešiť situácie. Musíme mať však na pamäti, že takéto riadenie má časové ohraničenie pri dlhodobých procesoch, jeho uplatnenie neprináša žiadanú efektivitu, aspoň také sú moje desaťročné skúsenosti v topmanažmente. Výsledky sa dajú dosiahnuť aj iným prístupom, ktorý je veľmi zdĺhavý. Predstavuje ho dlhodobá motivácia, podrobné vysvetľovanie a presvedčovanie pracovníkov, ktorí si uvedomia svoju zodpovednosť a skvalitňujú prístup k práci. Je to veľmi náročná, zdĺhavá práca - vysvetľovať, komunikovať a zanietiť. Výsledkom je však uvedomenosť ľudí na určitom stupni, ich samostatné správanie v záujme dosiahnutia potrebných výsledkov. Inak povedané, zlepší sa prístup k práci.

Hd: Aký bol váš ľudský a manažérsky najsilnejší poznatok v auguste - septembri?

J. Lopušníková: Júl a august sú mesiacmi čerpania dovoleniek. V kanceláriách je možná zastupiteľnosť aj bez nadčasov, vo výrobe môžete vyhlásiť napríklad celozávodnú dovolenku. Ale prácu smetiarov na bratislavské pomery jednoducho nemôžete prerušiť. Napriek tomu sme čerpali dovolenky a Bratislavčania to vôbec nepocítili. Chlapi v týchto horúčavách nadčasovali, aj keď k vonkajšej teplote vzduchu si počas práce šoféri v autách „prikurovali“ aj nonstop zapnutým motorom, závozníci mali saunu od slnka aj od rozpáleného asfaltu. Koordinácia prác vyžadovala manažérsku kvalitu, skúsenosti a zvládanie situácií. Tak som si povedala, keď som v rámci svojej dovolenky telefonovala do práce a kontrolovala - čo zaseješ, to žneš.

Počasie

Počasie, prevládajúce na našom území, má zväčša priaznivý a povzbudzujúci vplyv na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia. Spánok je pokojný a osviežujúci. Osoby so srdcovo-cievnymi ochoreniami však nemajú preceňovať svoje sily - majú sa vyhýbať nezvyčajnej námahe a stresom. Je tendencia k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia, citliví na počasie, môžu reagovať sklonom k migrénami a miernym pocitom závratu. Ráno miestami možnosť výskytu dýchacích ťažkostí.Zajtra predpokladáme pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.Pre športovcov dobrá je tolerancia telesnej aj duševnej námahy, schopnosť sústredenia a rýchlych a presných reakcií, čo priaznivo ovplyvňuje športovú výkonnosť.(zč)

n Dnes bude nočná teplota 6 až 11, najvyššia denná 23 až 28 stupňov. n V utorok bude jasno až polojasno. Nočná teplota 11 až 7, denná teplota 26 až 29 stupňov. V stredu bude premenlivá veľká oblačnosť a miestami prehánky. Nočná teplota 13 až 8, na severe okolo 6, denná 20 až 24, na severe okolo 18 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.42 a zapadne o 18.46 hod.

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v ° C

Amsterdamprehánky22
Atényslnečno27
Belehradjasno26
Berlínpolooblačno27
Bratislavaslnečno29
Bruseloblačno23
Budapešťjasno26
Bukurešťjasno25
Frankfurtpolojasno28
Helsinkipolooblačno13
Istanbuljasno27
Kodaňpolojasno23
Kyjevjasno26
Lisabonoblačno22
Londýndážď19
Madridpolojasno29
Milánopolooblačno25
Moskvaslnečno15
Oslodážď11
Parížoblačno24
Prahapolooblačno26
Rímjasno28
Sofiajasno23
Štokholmzamračené12
Varšavajasno23
Viedeňjasno28
Záhrebjasno26
Ženevapolooblačno19

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.