Hospodársky denník
USD35,952 Sk
EUR41,239 Sk
CHF26,555 Sk
CZK1,292 Sk
  Utorok  23.Septembra 2003

Nádejný nemecký magnet

Jednotná zahraničná politika EÚ stále iba víziou

Pokus o zmierenie sa nevydaril, Irak stále rozdeľuje Európsku úniu. Hoci obnova nešťastnej krajiny vyvoláva predsa menej polemík než sama vojna, najväčšie štáty starého kontinentu stále v zahraničnej politike nedokážu potiahnuť za jeden povraz. Víkendové rande Tonyho Blaira, Jacquesa Chiraca a Gerharda Schrödera na tejto skutočnosti zmenilo len veľmi málo.

Podľa zahraničnej tlače posun zaznamenala len pozícia Nemecka. „Kancelár Schröder sa v otázke Iraku snaží postupovať zlatou strednou cestou, čím aspoň vytvoril ilúziu, že je možné nájsť spoločné stanovisko voči Iraku,“ prenáša agentúra TASR názory viacerých európskych denníkov. Berliner Zeitung túto teóriu ešte viac rozvádza: „Nemecký kancelár sa pokúsil vzbudiť dojem, že ťažisko jeho zahraničnej politiky leží medzi USA a Francúzskom. Teda už nie po boku Paríža proti Washingtonu ako pred vojnou.“ Noviny preto nevylučujú ani optimistický scenár, keďže „Schröderova pozícia pripomína magnet, ktorý môže znovu spojiť rozptýlené kovové čiastočky“.

Dosiahnuť budúci kompromis okolo obnovy Iraku je v silách politikov aj preto, že aspoň ciele všetkých troch krajín v Iraku by mali byť rovnaké. „Všetci chceme vidieť stabilný Irak. Všetci chceme vidieť, aby Irak čo najľahšie absolvoval prechod k demokratickej vláde,“ vyhlásil v Berlíne Tony Blair. To, čo však brzdí zbližovanie stanovísk, sú vlastné záujmy a nevyrovnané dlhy minulosti. Francúzsky konzervatívny denník Le Figaro tak píše, že už nejde o voľbu medzi vojnou a mierom, ale skôr o šachovú partiu, v ktorej sa každý usiluje zabezpečiť si vplyv v arabsko-moslimskom svete. „A ide o prístup k rezervám ropy a o stabilitu regiónu,“ dodáva.

V každom prípade národný prvok naďalej prevláda v zahraničnej politike jednotlivých európskych krajín. Bude zaujímavé sledovať, ako tieto národné rozličnosti dokáže stlmiť budúci minister zahraničných vecí, ktorého predvída Konventom navrhnutá ústavná zmluva. Lebo nie je jednoduché hovoriť po anglicky, rozmýšľať po francúzsky a konať ako Nemec.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.