Hospodársky denník
USD35,879 Sk
EUR41,198 Sk
CHF26,55 Sk
CZK1,291 Sk
  Streda  24.Septembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Normálny líder z Ruska

Američania vnímajú Vladimíra Putina veľmi pozitívne

„Pri veľkých činoch je ťažké zapáčiť sa každému,“ tvrdil už starogrécky zákonodarca Solón. Vždy sa niekto nájde, komu „človek veľkých činov“ nebude práve sympatický alebo po vôli. Za predpokladu, že súčasný ruský prezident Vladimír Putin je mužom veľkých činov, čo možno iba ťažko vyvrátiť (záleží pravdaže aj na uhle pohľadu), Solónove slová platia. Putin je obľúbený aj milovaný, ale aj nenávidený a kritizovaný. Zaujímavý je však v tomto smere postoj Američanov voči lídrovi najväčšieho štátu na svete.

Vladimír Putin, ktorý prichádza na ďalšiu návštevu USA, je podľa všetkého vôbec prvým ruským lídrom, ktorého americké médiá a široká verejnosť vnímajú pozitívne, dokonca sympaticky. Washington a Moskva, aj napriek rozdielnym pohľadom na niektoré krízové oblasti (napríklad Irak), už nestoja na opačných stranách barikády, obe veľmoci už nerozdeľuje žiadna ideológia, spája ich ten istý trhový systém a medzinárodný boj proti terorizmu. Moskva „dovolila“ rozšírenie NATO (kde hlavné slovo majú USA) až po svoje hranice, neprerušila svoju vesmírnu (vedeckú) spoluprácu s Američanmi ani po tom, čo administratíva Georga Busha jednostranne oprášila vojenský koncept vesmírneho protiraketového dáždnika. Putin na tom všetkom má, pravdaže, svoj podiel, aj keď nadväzuje na politickú kontinuitu svojho predchodcu Borisa Jeľcina. Putin vedie síce kompromisnú, ale pritom ruské národné záujmy sledujúcu medzinárodnú politiku. Preslávil sa imidžom slušného, skromného, inteligentného a nekonfliktného politika, športovo založeného, dokonca so zmyslom pre humor.

Putin je pre bežných Američanov prvým normálnym ruským lídrom. Po dlhej ére sovietskych komunistických vládcov, krátkom pobyte vo svetovej politike reformátora Michaila Gorbačova a neskôr chaotickom vládnutí nevypočítateľného „cholerika“ Borisa Jeľcina. U Putina nehrozí, že by nad Islandom vrátil lietadlo späť smer Moskva pre „indispozíciu“. Putin sa presadil aj napriek tomu, že Bill Clinton, ktorý sa s Jeľcinom neraz stretol, podľa americkej tlače vyhlásil, že „opitý Jeľcin je stále lepšou alternatívou ako iní ruskí lídri v triezvom stave“. Pravdou je, že Putin (na rozdiel od Jeľcina) nepije a jeho analytický mozog bývalého (sovietskeho) agenta KGB naháňa strach nielen americkým politikom. Na to, aby však Amerika akceptovala Putina, ho najskôr musel akceptovať jej prezident. Po tom, čo Bush v novembri 2001 - po teroristických útokoch na USA - pobudol niekoľko dní s Putinom na svojom texaskom ranči a keď sa Putin bez zábran stretol s americkými študentmi a telefonicky odpovedal na rôzne otázky Američanov, mal vyhraté. Vlnu sympatií, pravdaže, pomáhali živiť aj vplyvné americké médiá, podľa ktorých štátnické vzťahy medzi Putinom a Bushom boli „politickou láskou na prvý pohľad“. Samotný Putin svojím správaním, ktorým zaimponoval aj britskej kráľovnej Alžbete II., iba potvrdzuje povesti o normálnom politikovi. Nevedie populistické výroky, nezviditeľňuje sa za každú cenu, nie je podozrievaný zo žiadnych korupčných a finančných afér (ako predtým Jeľcinov klan) a medzinárodnú verejnosť presviedča, že zo strany Ruska nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Vie sa aj efektívne „predať“, dôkazom čoho boli májové pompézne oslavy (plné hláv štátov) tristoročnice jeho rodného Petrohradu. Na druhej strane, najmä v domácej politike, nie je žiadny „mäkkýš“, nepoľavuje v čečenskej otázke, rázne ovplyvňuje politickú scénu a vie zatočiť s potenciálnymi súpermi z radu oligarchov. Aj vďaka nemu budúcoročné voľby podľa všetkého vyhrá silnejúca ruská pravica, čo opäť iba potvrdí slová z úvodu patriace známemu antickému mysliteľovi.

Iaromír Novák

Počasie

Na našom území očakávame prevládanie nepriaznivého vplyvu počasia miernej intenzity. Častejší je pocit nespokojnosti, nervozity, malátnosti až depresie, môže dôjsť k narušeniu koncentrácie. Pri telesnej a duševnej námahe nastáva rýchlejšie únava. Vyššia môže byť záťaž srdcovo-cievneho systému, predpokladáme intenzívnejšie reumatické ťažkosti, bolesti hlavy, starších poranení a výskyt fantómových bolestí. Zhoršený môže byť priebeh ochorení dýchacieho, prípadne zažívacieho systému.Zajtra očakávame čiastočný ústup zdravotných ťažkostí podmienených počasím.(zč)

n Dnes bude veľká, popoludní na západe časom zmenšená oblačnosť a miestami prehánky alebo občasný dážď. Najvyššia teplota 17 až 22, na severe okolo 15 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 7, na juhozápade a na východe miestami okolo 9, v nárazoch lokálne okolo 15 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 7 stupňov.n Vo štvrtok bude jasno až polojasno, ráno miestami hmla. Nočná teplota 10 až 6 stupňov, denná teplota 16 až 20, na severe okolo 13 stupňov. V piatok bude jasno až polojasno, ráno a predpoludním miestami hmla. Nočná teplota 9 až 5, v údoliach okolo 2 stupňov, denná teplota 17 až 21, na severe okolo 14 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.43 a zapadne o 18.45 hod.

Amsterdamoblačno16
Atényslnečno30
Belehradpolooblačno22
Berlínprehánky17
Bratislavaoblačno20
Bruselpolooblačno15
Budapešťdážď18
Bukurešťjasno24
Frankfurtjasno19
Helsinkioblačno17
Istanbuljasno27
Kodaňpolooblačno14
Kyjevpolojasno24
Lisabonslnečno24
Londýnjasno16
Madridpolojasno25
Moskvaoblačno17
Oslooblačno14
Parížjasno19
Prahapolooblačno15
Rímprehánky23
Sofiajasno22
Štokholmpolooblačno16
Varšavapolojasno16
Viedeňoblačno20
Záhrebdážď24
Ženevajasno18

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.