Hospodársky denník
USD35,968 Sk
EUR41,268 Sk
CHF26,569 Sk
CZK1,3 Sk
  Štvrtok  25.Septembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Sklon zemskej osi

Ešte väčší sklon zemskej osi ako je teraz by život našej planéte skomplikoval, ale principiálne by bol možný. Konštatujú to americkí vedci na základe výsledkov počítačových simulácií, v ktorých zisťovali zmeny podnebia v závislosti od sklonu osi Zeme.

Zemská os zviera s rovinou obežnej dráhy okolo Slnka uhol približne 23,5 stupňa. Autori vedecko-fantastickej literatúry už desiatky rokov produkujú dramatické scenáre, v ktorých obrovské sily menia tento uhol, v dôsledku čoho život na Zemi zaniká. Darren Williams a David Pollard z Penn State University tvrdia, že život by sa síce znepríjemnil, ale nebol by vylúčený.

Pomocou zložitého trojrozmerného modelu vedci simulovali klimatické zmeny, ktoré by spôsobil sklon zemskej osi 54, 70 a 85 stupňov. Takéto uhly by na jednej strane spôsobili lokálne ohraničené letá s teplotami do 80 stupňov Celzia, ale priemerná ročná teplota by sa extrémne neodlišovala od tej súčasnej, píšu v časopise International Journal of Astrobiology.

Podľa Williamsa a Pollarda sa netreba obávať ani veľkých dôb ľadových. Značné časti pevniny by sa však na niekoľko mesiacov ponorili buď do úplnej tmy, alebo by boli permanentne vystavené slnečnému žiareniu.

Vedci skúmali aj to, či by bol možný mimozemský život na planétach s väčším sklonom osi. V modeloch menili pomery súše a vodnej plochy, resp. obsah oxidu uhličitého v atmosfére.

„Aj keď sa podnebie na týchto simulovaných svetoch značne odlišovalo od toho na Zemi, mnohé by sa hodili pre jednoduché aj komplexnejšie formy života,“ tvrdí Williams. Najmä oceány považuje za bezproblémovo obývateľné. Ako dodáva, neexistuje dôvod vylučovať pri hľadaní života aj takéto planéty.

(hy)

Počasie

Očakávame ústup zdravotných ťažkostí. Budú prevládať pozitívne účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami nemajú preceňovať svoje sily, majú sa šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresovým situáciám. Je sklon k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi citliví na počasie môžu reagovať bolesťami hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a pocitom závratu. Výraznejšie môžu ustúpiť reumatické ťažkosti. Spánok počas oddychových fáz je hlboký a pokojný - pomáha lepšej regenerácii síl organizmu. Miestami v ranných hodinách možnosť dýchacích ťažkostí.Zajtra predpokladáme pretrvávanie zväčša priaznivých vplyvov počasia.(zč)

n Dnes bude jasno až polooblačno, na severe časom oblačno. Ráno v údoliach ojedinele hmla. Najvyššia teplota 16 až 21, na severe okolo 14 stupňov. Severný až severovýchodný vietor 2 až 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 4 stupne.n V piatok bude jasno až polojasno, ráno miestami hmla. Nočná teplota 8 až 4, v horských dolinách okolo 2 stupne. Nad ránom aj v nížinách miestami prízemný mráz. Denná teplota 19 až 23, na severe okolo 16 stupňov. V sobotu bude polooblačno, od západu postupne až oblačno a neskôr miestami občasný dážď alebo prehánky. Nočná teplota 10 až 6, v údoliach okolo 4 stupne, denná 19 až 23, na severe okolo 16 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.44 a zapadne o 18.43 hod.

Amsterdampolooblačno18
Aténypolooblačno27
Belehradoblačno24
Berlínslnečno19
Bratislavapolooblačno21
Bruselpolooblačno17
Budapešťpolojasno21
Bukurešťoblačno22
Frankfurtslnečno19
Helsinkidážď17
Istanbulslnečno24
Kodaňpolooblačno15
Kyjevoblačno17
Lisabonslnečno23
Londýnpolojasno16
Madridpolojasno26
Moskvaoblačno12
Oslooblačno15
Parížjasno22
Prahaslnečno21
Rímprehánky23
Sofiaoblačno21
Štokholmoblačno16
Varšavapolooblačno18
Viedeňpolooblačno20
Záhreboblačno21
Ženevaslnečno18

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.