Hospodársky denník
USD35,968 Sk
EUR41,268 Sk
CHF26,569 Sk
CZK1,3 Sk
  Štvrtok  25.Septembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Predaj pohľadávky so stratou

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 02/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

V predchádzajúcich rokoch bola strata z predaja pohľadávok vždy nedaňovým nákladom. Je strata z postúpenia pohľadávky nedaňovou položkou aj po novele zákona o daniach z príjmov č. 163/2003 Z. z., alebo už nie?

- Dosah stratového predaja pohľadávok na základ dane upravujú ustanovenia § 24 ods. 2 písm. r/ zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení novely č. 163/2003 Z. z. Uvedené ustanovenie zákona pre rok 2003 je už voľnejšie, lebo niektoré prípady stratového predaja sú daňové uznané v súlade s účtovníctvom, bez ďalších úprav pre daňové účely. Daňovým nákladom je hodnota pohľadávky pri jej postúpení do výšky príjmu plynúceho z postúpenia a cena obstarania pohľadávky nadobudnutej postúpením, a to do výšky príjmu plynúceho z jej úhrady dlžníkom alebo postupníkom pri jej následnom postúpení, s výnimkou menovitej hodnoty postúpenej pohľadávky, ktorá spĺňa podmienky:

1. na tvorbu opravnej položky k pohľadávkam voči dlžníkom v konkurznom konaní alebo vyrovnacom konaní (ide o daňovo uznanú opravnú položku podľa § 25 ods. 1 písm. v/ prvý bod zákona o daniach z príjmov),

2. na tvorbu opravnej položky podľa § 25 ods. 1 písm. v/ tretieho bodu zákona o daniach z príjmov (tiež ide o daňovo uznanú opravnú položku, ktorá sa však bude reálne tvoriť až od roku 2004, keď uplynie prvý časový test 24 mesiacov),

3. na tvorbu opravnej položky k pochybným a stratovým pohľadávkam v bankovníctve,

4. na odpis menovitej hodnoty pohľadávky podľa § 24 ods. 2 písm. s/ siedmeho bodu zákona o daniach z príjmov, ktoré sa zahŕňajú do nákladov do výšky účtovanej v nákladoch.

V roku 2003 teda už generálne neplatí, že strata z predaja pohľadávok je nedaňová položka. V niektorých prípadoch, ak ide o pohľadávku s daňovou opravnou položkou, alebo pohľadávku už postupne odpisovanú do daňových nákladov podľa uvedených ustanovení zákona, je aj strata z prípadného predaja takejto pohľadávky daňovo uznaná. Zo znenia textu novely odvodzujeme, že stačí, ak predmetná pohľadávka spĺňa podmienky na daňovú opravnú položku alebo spĺňa podmienky na postupný odpis (existencia opravnej položky alebo odpisu nie je podmienkou), potom sa strata z postúpenia takejto pohľadávky daňovo akceptuje.

Podľa novely zákona o daniach z príjmov č. 163/2003 Z. z. je umožnený postupný daňový odpis pohľadávok počas štyroch rokov. Na odpise nedobytných pohľadávok do daňových nákladov má záujem veriteľ. Ako sa však tento postup prejaví u dlžníka?

- Touto novelou aj slovenská daňová legislatíva obsahuje lojálnejší prístup štátu k podnikateľskému neúspechu, akým je odpis nedobytných pohľadávok. Postup daňového odpisu pohľadávok z pohľadu veriteľa upravujú ustanovenia § 24 ods. 2 písm. s/ bod 7 zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení novely č. 163/2003 Z. z. Daňový odpis je podmienený mnohými požiadavkami, pričom jednou z nich je písomná dohoda veriteľa s dlžníkom o trvalom upustení od vymáhania pohľadávky alebo veriteľ dlžníkovi doručí oznámenie o trvalom upustení od vymáhania pohľadávky alebo jej časti.

Z uvedeného vyplýva, že dlžník bude mať túto spomínanú dohodu alebo oznámenie k dispozícii. Povinnosti dlžníka pri odpise pohľadávky (záväzku) upravujú ustanovenia § 23 ods. 27 zákona o daniach z príjmov v znení novely č. 163/2003 Z. z. Dlžník zahrnie odpustenú sumu záväzku do základu dane v tom zdaňovacom období, v ktorom má veriteľ podľa písomnej dohody zahrnúť odpis takejto pohľadávky do daňových nákladov alebo v ktorom mu bolo doručené oznámenie o trvalom upustení od vymáhania pohľadávky. Z uvedeného znenia odvodzujeme, že pri dohode sa u dlžníka zahrnie záväzok rovnomerne počas štyroch rokov do základu dane (zvýšenie základu dane), obdobne zrkadlovo ako u veriteľa (zníženie základu dane).

Pri oznámení sa u dlžníka jednorazovo zahrnie odpustenie záväzku do základu dane; ide o nové znenie, kde je potrebné sledovať ďalší vývoj aplikačnej praxe. Na základe tejto právnej úpravy, budú v praxi vznikať rôzne „zaujímavé“ situácie. Z uvedeného vyplýva, že dlžník bude musieť zahrnúť odpustenie záväzku do základu dane (účtovne, prípadne mimoúčtovne). Ak dlžníkovi táto situácia nebude vyhovovať, tak zrejme vzájomnú dohodu nepodpíše. V takom prípade (nesúčinnosť dlžníka) má veriteľ možnosť len jednostranne oznámiť dlžníkovi upustenie od vymáhania pohľadávky. Zo znenia ustanovenia § 23 ods. 27 zákona o daniach z príjmov odvodzujeme, že oznámenie je pre dlžníka ťaživejšie, lebo musí odpustený záväzok zahrnúť jednorazovo do základu dane v roku oznámenia.

Akými úvahami bude ovplyvnený veriteľ pri daňovom odpúšťaní záväzku? Zrejme najjednoduchšia úvaha pre rozhodovanie, či dostupnými právnymi krokmi vymáhať svoju pohľadávku alebo využiť možnosť jej daňového odpisu, bude úvaha o efektívnosti jednotlivých riešení - porovnanie nevyhnutných nákladov, s možnými príjmami. Daňovým odpisom podnikateľský subjekt zinkasuje, nie od dlžníka, ale nepriamo od štátu znížením platby dane z príjmov, aspoň časť pohľadávky vo výške sadzby dane (pripravovaných 19 %), samozrejme za predpokladu plusového základu dane.

Daňový odpis pohľadávky predstavuje zmiernenie hospodárskej straty, nie jej plnú náhradu, v istom zmysle je to spoluúčasť štátu na podnikateľskom neúspechu. Samozrejme, ak podnikateľský subjekt odhadne, že právnymi krokmi s prihliadnutím na solventnosť dlžníka vymôže viac, ako je možné zníženie dane z príjmov počas štyroch rokov, potom zrejme k odpusteniu záväzku nepristúpi.

Ing. Vladimír Pastierik

HZ PKF, s. r. o.

Počasie

Očakávame ústup zdravotných ťažkostí. Budú prevládať pozitívne účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami nemajú preceňovať svoje sily, majú sa šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresovým situáciám. Je sklon k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi citliví na počasie môžu reagovať bolesťami hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a pocitom závratu. Výraznejšie môžu ustúpiť reumatické ťažkosti. Spánok počas oddychových fáz je hlboký a pokojný - pomáha lepšej regenerácii síl organizmu. Miestami v ranných hodinách možnosť dýchacích ťažkostí.Zajtra predpokladáme pretrvávanie zväčša priaznivých vplyvov počasia.(zč)

n Dnes bude jasno až polooblačno, na severe časom oblačno. Ráno v údoliach ojedinele hmla. Najvyššia teplota 16 až 21, na severe okolo 14 stupňov. Severný až severovýchodný vietor 2 až 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 4 stupne.n V piatok bude jasno až polojasno, ráno miestami hmla. Nočná teplota 8 až 4, v horských dolinách okolo 2 stupne. Nad ránom aj v nížinách miestami prízemný mráz. Denná teplota 19 až 23, na severe okolo 16 stupňov. V sobotu bude polooblačno, od západu postupne až oblačno a neskôr miestami občasný dážď alebo prehánky. Nočná teplota 10 až 6, v údoliach okolo 4 stupne, denná 19 až 23, na severe okolo 16 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.44 a zapadne o 18.43 hod.

Amsterdampolooblačno18
Aténypolooblačno27
Belehradoblačno24
Berlínslnečno19
Bratislavapolooblačno21
Bruselpolooblačno17
Budapešťpolojasno21
Bukurešťoblačno22
Frankfurtslnečno19
Helsinkidážď17
Istanbulslnečno24
Kodaňpolooblačno15
Kyjevoblačno17
Lisabonslnečno23
Londýnpolojasno16
Madridpolojasno26
Moskvaoblačno12
Oslooblačno15
Parížjasno22
Prahaslnečno21
Rímprehánky23
Sofiaoblačno21
Štokholmoblačno16
Varšavapolooblačno18
Viedeňpolooblačno20
Záhreboblačno21
Ženevaslnečno18

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.