Hospodársky denník
USD35,968 Sk
EUR41,268 Sk
CHF26,569 Sk
CZK1,3 Sk
  Štvrtok  25.Septembra 2003

OPEC kvóty prekvapivo znížil

Ešte deň pred stredajším stretnutím nešetrili ministri členských krajín Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) uisteniami, že momentálne neexistujú dôvody na znižovanie kvót dennej produkcie čierneho zlata. Zdá sa však, že dôvodov sa napokon nazbieralo dosť. Včerajšie stretnutie ropných ministrov štátov združených v karteli prekvapilo predchádzajúcimi vyhláseniami upokojené trhy, keď sa účastníci dohodli na znížení denného limitu o 900 tis. barelov za deň (bpd) na úroveň 24,5 mil. bpd. Podľa niektorých analytikov týmto krokom kartel iba potvrdil, že ho viac ako čokoľvek iné zaujímajú tržby a profit.

Cena ropy sa v priebehu posledného mesiaca dostali na svoje štvormesačné minimum. Cena ropného koša OPEC-u sa však stále drží približne v strede pásma 22 až 28 USD, stanoveného kartelom. Rozhodujúcim stimulom na prijatie rozhodnutia boli pre OPEC obavy z toho, že nečlenské krajiny výraznejšie zvýšia objem svojich dodávok na ropné trhy. Zvlášť zastrašujúcou bola v tomto smere pre OPEC zrejme správa z Ruska, podľa ktorej hodlá najväčší konkurent kartelu zvyšovať svoj export na svetové trhy, pričom už medziročné porovnanie za ôsmy mesiac ukázalo 15-percentné zvýšenie vývozu ruskej ropy. Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) dôjde v roku 2004 k zvýšeniu objemu, ktorý na ropné trhy dodávajú krajiny, ktoré nie sú členmi OPEC, vo výške 1,4 mil. bpd, pričom dopyt trhu stúpne oba o 1,1 mil. bpd. Celkový svetový dopyt predstavuje 79 mil. bpd.

Tento krok zameraný na podporu ceny čierneho zlata zaráža predovšetkým pre načasovanie. Blížiace sa zimné mesiace totiž predstavujú obdobie zvýšeného dopytu po rope a jej destilátoch, predovšetkým vykurovacieho oleja. Cena energií teda v krajinách severnej pologule, ktoré dovážajú ropu, vzrastie. Niektorí ekonómi už poukazujú na to, že táto skutočnosť môže ohroziť perspektívu zotavovania sa svetovej ekonomiky. Rastúce ceny totiž vyvolávajú infláciu, ktorá nedovoľuje udržiavať úrokové sadzby na nízkych úrovniach. Tie sú jednou z hlavných zbraní so stagnáciou bojujúcich veľkých svetových ekonomík.

Po prvý raz od vojenského konfliktu sa na stretnutí OPEC zúčastnil aj Irak, ktorého členstvo bolo pozastavené. Podľa jeho ropného ministra Ibrahima Bahr al-Ulouma americký vplyv nezabráni krajine zostať plnohodnotným členom kartelu. Opätovné stanovenie exportnej kvóty pre Irak bolo odložené na neskôr. Návrat krajiny medzi veľkoexprtérov sťažujú neustávajúce sabotáže na ropovodoch. Okrem toho krajina potrebuje viac ako 2 mld. USD na rekonštrukciu roky zanedbávaných zariadení. Uloum očakáva návrat irackej produkcie na predvojnovú úroveň do prvých mesiacov budúceho roka. Súčasný objem produkcie predstavuje asi dve tretiny z pôvodných 1,8 mil. bpd.

Neočakávané rozhodnutie OPEC-u rozhodne prevalcovalo akékoľvek opačné vplyvy na trhu. Cena ropy výrazne vzrástla aj napriek tomu, posledné správy o vývoji amerických ropných zásob ukázali, v súlade s očakávaniami, nárast. V prípade surovej ropy, ale aj benzínu predstavoval vzostup 1,5 mil. barelov. Americké rezervy destilátov sa naopak znížili o 100 tis. barelov.

Obmedzené kvóty posunuli na parkete NYMEX cenu novembrových objednávok surovej ropy o 79 centov vyššie na úroveň 27,92 USD za barel. Novembrové dodávky ropy typu Brent, s ktorou sa obchoduje v Londýne, si pripísali 88 centov na 26,40 USD za barel. Októbrové ceny benzínu vzrástli na NYMEX-e o 2,05 centa na úroveň 83,00 centov za galón. Kontrakty na vykurovací olej s októbrovým termínom dodania sa včera obchodovali po 73,50 centa za galón, čo v porovnaní s utorkom predstavuje nárast o 2,67 centa.

(Ľ. Martauzová/REUTERS)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.