Hospodársky denník
USD35,935 Sk
EUR41,287 Sk
CHF26,627 Sk
CZK1,295 Sk
  Piatok  26.Septembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Oceány nechránime

Nedostatok financií, rastúca turistika, projekty na zriaďovanie nových chránených území, ochrana životného prostredia - to sú v súčasnosti najčastejšie témy vedeckých pozorovaní. Na Zemi je síce rekordných 100 000 chránených oblastí, ale vedci varujú, že sa nedarí účinne chrániť oceány. Medzinárodný zväz pre ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN) vo svojich štúdiách upozorňuje na význam chránených území v širšom ekonomickom a sociálnom kontexte 21. storočia. Nedávno viac ako 2500 vedcov, odborníkov a aktivistov zo 170 krajín v Durbane diskutovalo o stratégii ochrany prírody. Z materiálu britských vedcov napríklad vyplynulo, že na udržanie chránených oblastí je ročne na svete potrebných 9,5 miliardy dolárov, ale vydáva sa iba sedem miliárd. Najzložitejšia je situácia v rozvojovom svete, kde sa nachádza najviac druhov chránenej zveri. V západnej Afrike, ktorá kedysi oplývala slonmi, nosorožcami a opicami, dnes tieto druhy chýbajú. Ak majú byť chránené územia udržané aspoň v doterajšom rozsahu, bude na to v najbližších desiatich rokoch potrebných 23 miliárd dolárov. Svetový fond na ochranu prírody (WWF) zverejnil, ako môžu zadlžené rozvojové štáty zmazávať dlh výmenou za ekologické projekty. Ešte v tomto roku dostane túto príležitosť Madagaskar.

WWF ako mimovládna organizácia zoženie za dlžníka časť peňazí a zaplatí v dolároch s podmienkou, že vláda daného štátu musí ekvivalent sumy v miestnej mene venovať na ochranu prírody. Pre dlhujúce štáty je to výhodné, pretože im odpadne starosť získať na splátku dlhu valuty. WWF tento spôsob oddlžovania chudobných štátov používa od roku 1989 a vyjednal už 16 výmenných platieb za 84 miliónov dolárov. Zo štúdie Programu OSN pre ochranu životného prostredia (UNEP) vyplynulo, že sa na decimácii vzácnych druhov v prírode podieľajú v značnej miere aj turisti. V rokoch 1990 až 2000 sa o 100 percent zvýšil záujem o cesty do prírodných rezervácií vrátane tropických oblastí Ánd alebo pralesov v západnej Afrike.

Počasie

Počasie, prevládajúce na našom území má zväčša priaznivý a povzbudzujúci vplyv na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia. Spánok je pokojný a osviežujúci. Osoby so srdcovo-cievnymi ochoreniami však nemajú preceňovať svoje sily - majú sa vyhýbať nezvyčajnej námahe a stresom. Je tendencia k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia, citliví na počasie, môžu reagovať sklonom k migrénam a miernym pocitom závratu. Ráno miestami možnosť výskytu dýchacích ťažkostí.Zajtra predpokladáme pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno. Najvyššia teplota 17 až 22, na severe okolo 15 stupňov. Slabý premenlivý vietor. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 9 stupňov.n V sobotu bude jasno až polojasno, ráno ojedinele hmla. Nočná teplota 8 až 4, v horských dolinách okolo 2 stupňov. Nad ránom aj v nížinách ojedinele prízemný mráz. Denná teplota 19 až 23, na severe okolo 16 stupňov. V nedeľu bude polooblačno, časom až oblačno a ojedinele občasný dážď. Nočná teplota 10 až 6, v údoliach okolo 4 stupňov. Denná teplota 19 až 23, na severe okolo 16 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.45 a zapadne o 18.43 hod.

Amsterdampolojasno21
Aténypolojasno28
Belehradslnečno24
Berlínslnečno21
Bratislavaslnečno21
Bruselslnečno21
Budapešťpolojasno20
Bukurešťoblačno22
Frankfurtslnečno19
Helsinkioblačno15
Istanbulslnečno26
Kodaňpolooblačno16
Kyjevpolooblačno19
Lisabonslnečno26
Londýndážď16
Madridpolojasno27
Moskvapolooblačno15
Oslozamračené15
Parížslnečno24
Prahaslnečno20
Rímslnečno27
Sofiaoblačno21
Štokholmoblačno16
Varšavapolooblačno18
Viedeňpolojasno21
Záhrebslnečno20
Ženevaslnečno19

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.