Hospodársky denník
USD35,935 Sk
EUR41,287 Sk
CHF26,627 Sk
CZK1,295 Sk
  Piatok  26.Septembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













SPÄŤ DO ROKU 1948?

Tripartitné rokovania sociálnych partnerov v stredu nedospeli k dohode o hlavných požiadavkách odborov, a tak hrozba jednohodinového generálneho štrajku je reálna. „Rada hospodárskej a sociálnej dohody nedospela ku konsenzu. Požiadavky odborov splnené neboli. Hrozí teda krajný prostriedok na ich presadenie - štrajk,“ uviedol po rokovaní viceprezident KOZ P. Gajdoš. Ten bol naplánovaný na dnešok od 8. do 9. hodiny. Predseda RHSD P. Prokopovič sa vyjadril, že podmienky na vyhlásenie štrajku splnené nie sú. Zo štyroch kľúčových požiadaviek odborov totiž vláda jednu už plní úplne. Kolektívna dohoda vo verejnej službe s plánovaným rastom miezd o 7 % od augusta budúceho roku má byť totiž podľa neho v krátkom čase podpísaná. V prípade minimálnej mzdy zasa vláda odborom ponúkla konštruktívne riešenie, ktoré jej rast významne približuje k predstavám odborov. KOZ pritom presadzuje, aby sa v tomto roku minimálna mzda dostala už na 50 % priemernej mzdy, v budúcom roku by ju chceli dostať na 55-percentnú úroveň a v roku 2005 na úroveň 60 %. Ďalšie dve požiadavky sú problémovejšie, pretože kľúčové normy dôchodkovej reformy, k zámerom ktorej majú odbory výhrady, sú už v parlamente. Na daňovú reformu sa tiež predstavy vlády a odborov dosť rozchádzajú. Odbory by totiž chceli zachovať progresívny princíp dane z príjmu a vláda, naopak, do parlamentu už posunula návrh zavedenia rovnej dane. Vplyvy jej uplatnenia na obyvateľstvo, ktoré vypracovali odborári, vláda spochybňuje. P. Prokopovič upozorňuje, že odborom nejde o dohodu, ale o to, aby štrajk bol za každú cenu. Vláda podľa neho chce rokovať, ale nechce prijímať ultimátum. Na strane vlády sú v tomto prípade aj zamestnávatelia.

V čase našej uzávierky sa nič nezmenilo na odborárskom zámere uskutočniť hodinový generálny štrajk. Ak je „úspešný“, tak hospodárstvo a život v našom štáte je ochromený. V takom prípade sa síce nič nevyrieši, pretože vláda nemá zariadenie typu Stolček, prestri sa!, ale bude začiatkom jej predčasného konca. Ako reálnejšia sa ukazuje tá možnosť, že nie je „úspešný“, a z vnútropolitickej scény sa postupne vytratí jej vedenie. Tak či tak pre prezidenta KOZ I. Saktora a jeho garnitúru nastanú ťažké časy. Väčšina zamestnávateľov totiž berie právo na štrajk, ale iba vtedy, keď sú splnené zákonné podmienky na jeho vyhlásenie. Odborári však nechcú vnímať, že kolektívne vyjednávanie v konkrétnych firmách bolo riadne skončené a jeho výsledok je záväzný. Bude to justícia, ktorá skôr či neskôr bude musieť rozhodnúť, kto nahradí škody konkrétnych pracovísk - firiem. Odborári? Štát, teda my všetci občania, alebo pôjdu na vrub vlastníkom firiem pre diery v našej legislatíve?! Aspoň v tomto by sme mohli byť príkladom väčšine vyspelých demokracií, ktoré taktiež nemajú tento problém právne vyriešený. Žijeme predsa v 21. storočí, v ktorom by mal víťaziť dialóg, a keď nie, tak záujem väčšiny, ale nie ako diktát, ale podľa princípov ústavných a zákonných pravidiel. Keďže viaceré politické strany vyjadrili podporu hodinovému všeobecnému štrajku, tak je zrejmé, že by to mal byť pokus o zvalcovanie súčasnej vládnej koalície. Bez ohľadu na súčasný spôsob jej vládnutia a niektoré dôsledky, ktoré nezastavili pokles životnej úrovne väčšiny, tak je to riskantná hra, ktorá chtiac-nechtiac pripomína odborárske avantúry spred 55 rokov. Peter Kasalovský

Počasie

Počasie, prevládajúce na našom území má zväčša priaznivý a povzbudzujúci vplyv na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia. Spánok je pokojný a osviežujúci. Osoby so srdcovo-cievnymi ochoreniami však nemajú preceňovať svoje sily - majú sa vyhýbať nezvyčajnej námahe a stresom. Je tendencia k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia, citliví na počasie, môžu reagovať sklonom k migrénam a miernym pocitom závratu. Ráno miestami možnosť výskytu dýchacích ťažkostí.Zajtra predpokladáme pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno. Najvyššia teplota 17 až 22, na severe okolo 15 stupňov. Slabý premenlivý vietor. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 9 stupňov.n V sobotu bude jasno až polojasno, ráno ojedinele hmla. Nočná teplota 8 až 4, v horských dolinách okolo 2 stupňov. Nad ránom aj v nížinách ojedinele prízemný mráz. Denná teplota 19 až 23, na severe okolo 16 stupňov. V nedeľu bude polooblačno, časom až oblačno a ojedinele občasný dážď. Nočná teplota 10 až 6, v údoliach okolo 4 stupňov. Denná teplota 19 až 23, na severe okolo 16 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.45 a zapadne o 18.43 hod.

Amsterdampolojasno21
Aténypolojasno28
Belehradslnečno24
Berlínslnečno21
Bratislavaslnečno21
Bruselslnečno21
Budapešťpolojasno20
Bukurešťoblačno22
Frankfurtslnečno19
Helsinkioblačno15
Istanbulslnečno26
Kodaňpolooblačno16
Kyjevpolooblačno19
Lisabonslnečno26
Londýndážď16
Madridpolojasno27
Moskvapolooblačno15
Oslozamračené15
Parížslnečno24
Prahaslnečno20
Rímslnečno27
Sofiaoblačno21
Štokholmoblačno16
Varšavapolooblačno18
Viedeňpolojasno21
Záhrebslnečno20
Ženevaslnečno19

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.