Hospodársky denník
USD36,009 Sk
EUR41,311 Sk
CHF26,746 Sk
CZK1,305 Sk
  Pondelok  29.Septembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Navzájom sa počujeme

Som rád, že mám možnosť znovu vystúpiť pred týmto reprezentatívnym auditóriom. Na úvod chcem 58. zasadnutiu Valného zhromaždenia OSN popriať, aby jeho práca bola plodná. Nech je to práca zameraná na úspešné zladenie postupu národov a štátov a nech jej cieľom je mier, bezpečnosť a pokrok. Tieto ciele si vytýčili v Charte OSN už naši predchodcovia, ale vidíme, že sú aktuálne dodnes, a aj v súčasnosti tvoria pevný a dlhodobý základ činnosti Spojených národov. Hoci sa štruktúra a funkcie OSN vytvárali v úplne inej medzinárodnej situácii, čas ukázal, že majú všeobecnú platnosť. Nástroje OSN sú dnes nielen potrebné. Ako ukazuje sám život, v kľúčových momentoch sú jednoducho nenahraditeľné. Hovorí o tom aj tá dôležitá skutočnosť, že napriek ostrým rozporom v názoroch na riešenie irackej krízy sa situácia v konečnom dôsledku vracia na právnu pôdu OSN. Stanovisko Ruska je v tejto otázke dôsledné a jednoznačné: len bezprostredná účasť OSN na obnove Iraku umožní irackému národu samostatne rozhodnúť o svojej budúcnosti. A len pomocou aktívnej, zdôrazňujem, praktickej pomoci OSN pri ekonomickej a občianskej prestavbe Iraku táto krajina zaujme vskutku nové postavenie vo svetovom spoločenstve, postavenie, akého je hodná.

***

V posledných rokoch musí OSN čoraz častejšie riešiť úplne nové úlohy. Musí čeliť iným nebezpečenstvám než predtým, ktoré však nie sú o nič menšie. Pred tromi rokmi som na summite tisícročia povedal, že spoločným nepriateľom Spojených národov je terorizmus. Aký ohlas vtedy, v roku 2000, našiel hlas Ruska? Uvedomili si skutočne všetci, o akú veľkú hrozbu ide? A bol náš spoločný postup primeraný tejto hrozbe? Udalosti z 11. septembra ukázali, že, bohužiaľ, nie. Pritom rukopis vrahov, ktorí spáchali teroristické útoky v Moskve, v New Yorku, v Čečensku a iných oblastiach Ruska, ale aj proti pracovníkom OSN v Bagdade, tento rukopis my v Rusku už dávno poznáme ako zlý peniaz. Je všade rovnaký. Iniciátorov teroru je ľahké uhádnuť tak v prípade tohtoročných augustových udalostí, ako aj pri teroristických útokoch z minulých rokov, čo len svedčí o globálnom charaktere tejto hrozby.

Áno, teraz sa už navzájom počujeme. Začali sme chápať, že OSN sa musí stať (a už sa aj skutočne stáva) základom globálnej antiteroristickej koalície. Osobitne chcem vyzdvihnúť úlohu Protiteroristického výboru Bezpečnostnej rady OSN. Terorizmus je výzvou bezpečnosti a ekonomickej budúcnosti planéty, preto sa výbor musí stať reálnym, praktickým nástrojom efektívneho boja s touto hrozbou.

***

Dovoľte mi, aby som osobitne spomenul humanitárnu činnosť OSN. Na túto oblasť sa vynakladá leví podiel úsilia, času a prostriedkov Organizácie, ale aj masmédiá ju medzi najdôležitejšie správy zaraďujú dosť zriedkavo. Občania prosperujúcich štátov o nej často ani nevedia. Pritom práve táto funkcia OSN je stále tou najpodstatnejšou a nenahraditeľnou. OSN pomáha prežiť a nestrácať nádej miliónom vydedencov na tejto planéte, obetiam hladu, chorôb a konfliktov. Takáto činnosť je mimoriadne dôležitá. Jej ovocím je politická a morálna autorita celej Organizácie Spojených národov. A práve tu sa najzreteľnejšie prejavuje prepojenie etického a politického rozmeru medzinárodných aktivít. Pri tejto príležitosti by som chcel vyjadriť vďaku všetkým pracovníkom OSN a mimovládnych organizácií, ale aj početným dobrovoľníkom, ktorí sa zúčastňujú na tejto šľachetnej práci. Rusko chápe veľký význam humanitárnej misie OSN, a preto ju považuje za prvoradú politickú úlohu. Už dnes prispievame k jej plneniu a náš prínos bude čoraz väčší. Za posledné tri roky Rusko napríklad odpustilo rozvojovým krajinám ich dlžoby v celkovej výške 27,2 miliardy USD a v súčasnosti im poskytuje značné tarifné výhody. Prvýkrát po mnohých rokoch sa Rusko tak, ako mu to dovolí rozvoj jeho ekonomiky, stáva prispievateľom do Svetového potravinového programu OSN. Z vlastnej histórie vieme, čo je to hladomor. Postihol našu krajinu po občianskej vojne a násilnej kolektivizácii v dvadsiatych až tridsiatych rokoch. Vtedy od hladu zahynuli milióny ľudí v Povolží, na Severnom Kaukaze, ale aj v iných častiach štátu. Hlad sa stal národnou tragédiou aj pre obyvateľstvo Ukrajiny. Účasť na programoch potravinovej pomoci preto považujeme za svoju morálnu povinnosť.

Rusko chce aktívne prispievať aj k riešeniu naliehavých ekologických problémov. Dôležitou udalosťou bude Svetová konferencia o klimatických zmenách, ktorá sa začne už na budúci týždeň v hlavnom meste Ruska - v Moskve. Považujeme tiež za potrebné vytvoriť globálny systém monitorovania a neutralizácie nebezpečných infekčných chorôb. Činnosť Globálneho zdravotníckeho fondu pokladáme za reálny prejav medzinárodnej solidarity v boji s aids, tuberkulózou a maláriou.

***

Samozrejme, že OSN (ako každý iný systém so zložitou organizáciou) treba zdokonaľovať. Ale problémy OSN nikdy neboli a ani teraz nie sú problémami iba tejto organizácie. Boli vždy dôsledkom a odzrkadlením rozporov v samotnom systéme medzinárodných vzťahov, ale najmä v systéme medzinárodného práva. Veď politici, a to aj tí, ktorí pracujú v OSN a Bezpečnostnej rade, vôbec nemajú vždy k dispozícii dostatočné a efektívne fungujúce právne nástroje. Také nástroje, ktoré by umožňovali adekvátne prekonávať vznikajúce medzinárodné a regionálne krízy. Z tohto hľadiska musí byť medzinárodné právo pružnou „živou hmotou“, ktorá bude reagovať na realitu súčasného sveta. Nazdávam sa, že aj mnohé procesy, ktoré prebiehajú vo vnútri OSN, sú dôkazom o ustavičných zmenách vo svete. Tieto zmeny diktujú logiku rozvoja samotnej organizácie. Členovia organizácie dobre vedia, že všetky úspechy OSN sú vždy naším spoločným víťazstvom a všetky neúspechy sú spoločnou prehrou. Tento poznatok nás veľmi zaväzuje. Treba si najmä uvedomiť, že do štruktúr a funkčných mechanizmov OSN slobodno zasahovať iba nesmierne citlivo. Je zrejmé, že za každým takýmto zásahom musí stáť viac než všeobecná politická rétorika, než len slová o takzvanej spravodlivej politike. Som presvedčený, že každému pokusu o modernizáciu nástrojov OSN musí predchádzať dôkladná analýza a presné plánovanie. To sa týka najmä hlavných, t. j. medzinárodnoprávnych nástrojov OSN. Veď dodržiavanie záruk ich účinnosti je jediný spôsob, ako predísť právnemu vákuu. Kým sa právne normy nezmenia, kým platia, dovtedy sme povinní ich dodržiavať. Musíme zabezpečiť kontinuitu garancií bezpečnosti pre jednotlivé štáty aj pre celú zemeguľu. Napokon my všetci sa musíme zorientovať a ujasniť si, ktoré štruktúry a mechanizmy OSN sú efektívne a užitočné, a ktoré už svoje poslanie splnili, alebo sa ukázali ako nepotrebné. Musíme mať na pamäti, že mnohé z možností, ktorými OSN disponuje už dávno, ešte len čakajú na svoju realizáciu. Mnohé rezervy sa ešte len musíme naučiť využívať.

***

Osobitne sa chcem pristaviť pri otázke zvyšovania efektivity Bezpečnostnej rady OSN. Som presvedčený, že existujúce hlboké rozpory treba v záujme funkčnosti tohto orgánu riešiť postupne a veľmi obozretne.

Nazdávame sa, že v súčasnom štádiu je najdôležitejšie dosiahnuť čo najširší konsenzus, čo sa týka všetkých aspektov rozšírenia tohto orgánu. Zároveň treba bezpodmienečne zachovať jeho terajšie významné postavenie a legitimitu jednotného postupu. Veď ako sa hovorí v Charte OSN, Bezpečnostná rada „koná v mene Spojených národov“. A práve tu, v Bezpečnostnej rade, pôsobí konkrétny mechanizmus zlaďovania politickej vôle. Mechanizmus obrany národných záujmov najrozličnejších štátov, a tým aj obrany záujmov celého svetového spoločenstva. Áno, často počujeme, že vyspelé štáty nesú mimoriadnu zodpovednosť za osud sveta. Od lídrov sa očakáva veľa, najmä však to, že budú prihliadať na záujmy svetového spoločenstva ako celku. Byť svetovou veľmocou znamená stáť na strane svetového spoločenstva. Byť skutočne silným a vplyvným štátom znamená vidieť a riešiť aj problémy malých národov aj ekonomicky slabších krajín.

***

Z tohto hľadiska je podľa mňa užitočné aktivizovať prácu OSN s regionálnymi medzinárodnými štruktúrami. To je najlepšia cesta k rastu ekonomického blahobytu v rôznych častiach sveta, a tým aj k potlačeniu potenciálnej hrozby, k zachovaniu celkovej strategickej rovnováhy vo svete. Vítame vytváranie regionálnych centier pre koordináciu a spoluprácu v zjednotenej Európe. Sme za rozvoj integračných procesov v ázijsko-tichooceánskom regióne. Pravdaže, sme aj za to, aby rástla autorita a efektivita práce Spoločenstva nezávislých štátov, Organizácie dohovoru o kolektívnej bezpečnosti a Šanghajskej organizácie pre spoluprácu. O nové formy regionálnej integrácie má záujem nielen Rusko. Praktické úsilie v tomto smere vyvíjajú aj naši partneri zo Spoločenstva nezávislých štátov. Potvrdilo sa to aj na nedávnom summite Spoločenstva. Veľkú dôležitosť pripisujeme rozvoju vzájomnej súčinnosti s Európskou úniou vo viacerých rovinách. Čo sa týka bezpečnosti, dôležité je hľadanie nových foriem spolupráce s NATO.

***

Súčasnému ohrozeniu civilizácie môžeme čeliť len takou kolektívnou reakciou, ktorej legitimita nevyvoláva pochybnosti. Veci treba vidieť systémovo a pri ich riešení kombinovať politické, ale keď treba aj vojenské opatrenia. Pritom však musí ísť o opatrenia koordinované, racionálne, dostačujúce. Trvalou úlohou OSN zostáva zdokonaľovanie mechanizmov na zachovanie mieru. OSN musí byť schopná operatívnejšie a efektívnejšie zasiahnuť pri obrane mieru, prípadne, ak je to potrebné, aj pri vynucovaní mieru. Všetko však musí prebiehať v prísnom súlade s Chartou OSN. Musím zdôrazniť, že Rusko je pripravené aktívne sa zúčastniť tak na operáciách pod vlajkou OSN, ako aj na koaličných operáciách, ktoré budú schválené Bezpečnostnou radou. Závažnou výzvou je v súčasnosti šírenie zbraní hromadného ničenia a ich nosičov. Najväčšie nebezpečenstvo však predstavuje možnosť, že sa dostanú do rúk teroristov. Cesty k vykoreneniu týchto hrozieb sú všetkým známe. Spočívajú v ďalšej univerzalizácii platných pravidiel o nešírení, v upevňovaní medzinárodných kontrolných mechanizmov, v zavádzaní bezpečných technológií do atómového priemyslu a energetiky. Štáty sa vôbec musia zrieknuť zbytočne veľkých zásob zbraní, upustiť od vojenských programov, ktoré môžu podkopať vojenskú a politickú rovnováhu a vyvolať preteky v zbrojení. Rusko pokladá za dôležité, aby nedošlo k militarizácii kozmického priestoru. Sme za prípravu všestrannej dohody o tomto probléme a vyzývame všetky krajiny, ktoré disponujú kozmickým potenciálom, aby sa pripojili k našej iniciatíve. Valné zhromaždenie už podporilo iniciatívu Ruska zameranú na vytvorenie globálneho systému boja s novými hrozbami, ktorý by fungoval pod vlajkou OSN. Navrhujeme, aby na tomto zasadnutí bola prijatá nová rezolúcia, ktorá bude konkretizovať ďalšie kroky v tomto smere.

***

Na záver by som chcel pripomenúť: pevná konštrukcia OSN vydržala všetky otrasy druhej polovice 20. storočia, a nebolo ich málo. Pomohla prekonať hrozbu globálnej konfrontácie. Splnila mimoriadne dôležité poslanie na poli presadzovania hodnôt v oblasti ľudských práv. Pomohla nastoliť zásadu vzájomného rešpektovania, dobrých susedských vzťahov medzi štátmi. Hlavné ponaučenie, ktoré dáva „škola OSN“, znie: ľudstvo nemá inú alternatívu, ako spoločne budovať bezpečný, spravodlivý a prosperujúci svet.

Je to naša povinnosť voči budúcim pokoleniam. A najlepšie nám pritom pomôžu také overené nástroje, ako činnosť Organizácie Spojených národov, organizácie, na pôde ktorej sa už pol storočia prijímajú rozhodnutia usmerňujúce beh sveta. Ešte raz opakujem: Rusko je presvedčené, že OSN musí aj naďalej zohrávať ústrednú úlohu vo svetovej politike. Je to aktuálne a dôležité hlavne pri riešení konfliktných situácií. To je naša voľba a naša strategická pozícia.

(Krátené)

Vladimir Putin

New York, 25. 9. 2003

Počasie

Dnes očakávame na väčšine Slovenska prevládanie mierne nepriaznivých účinkov počasia. Zvýšené sú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, jaziev a fantómové bolesti. Zhoršiť sa môže priebeh ochorení dýchacích ciest. Zvýšený je sklon k reumatickým ťažkostiam, ale aj k nervozite, predráždenosti, únave až depresii a k celkovým nepríjemným telesným a duševným pocitom. Nižšia je výkonnosť a koncentrácia.Zajtra predpokladáme čiastočný ústup zdravotných ťažkostí u meteosenzitívnych ľudí.n Dnes bude veľká, na východe spočiatku zmenšená oblačnosť. Na viacerých miestach občasný dážď. Najvyššia denná teplota 15 až 21, na severozápade okolo 13 stupňov. Slabý, popoludní na západe severozápadný vietor 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 9 stupňov. n V utorok bude prevažne polojasno, ráno a predpoludním v nižších polohách miestami hmla. Na východnom Slovensku v noci a predpoludním ešte zamračené s občasným dažďom. Najnižšia nočná teplota 8 až 3, na východe krajiny okolo 10, najvyššia denná teplota 13 až 17, na juhozápade a juhu stredného Slovenska okolo 20 stupňov. V stredu bude malá, cez deň časom zväčšená oblačnosť. Ráno a predpoludním v nižších polohách miestami hmla. Najnižšia nočná teplota 8 až 4, v dolinách miestami okolo 2, najvyššia denná teplota 17 až 22, na severe a pri dlhotrvajúcej hmle okolo 15 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 6.51 a zapadne o 18.31 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 25. 9. 2003: Bratislava 101,45, Sliač 99,23, Košice 100,25, Poprad 94,87, za 26. 9. 2003: Bratislava 101,03, Sliač 99,02, Košice 100,00, Poprad 94,61, za 27. 9. 2003: Bratislava 100,35, Sliač 98,34, Košice 99,33, Poprad 93,87.Údaje poskytuje SPP.

Amsterdamdážď14
Atényoblačno27
Belehraddážď19
Berlínprehánky14
Bratislavadážď16
Bruseldážď14
Budapešťdážď17
Bukurešťoblačno20
Frankfurtpolooblačno16
Helsinkizamračené13
Istanbulpolooblačno24
Kodaňoblačno12
Kyjevpolooblačno17
Lisabonpolooblačno23
Londýnoblačno13
Madridpolojasno23
Moskvaoblačno18
Osloprehánky9
Parížpolooblačno20
Prahadážď 13
Rímpolooblačno24
Sofiaoblačno20
Štokholmoblačno11
Varšavadážď17
Viedeňdážď16
Záhrebdážď16
Ženevapolooblačno14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.