Hospodársky denník
USD36,009 Sk
EUR41,311 Sk
CHF26,746 Sk
CZK1,305 Sk
  Pondelok  29.Septembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Každá cesta má svoj koniec

Realistický pohľad na spoločenský vývoj so snahou nájsť cestu

V zborníku najlepších diel o budúcnosti v 21. storočí od velikánov z oblasti manažmentu (mená ako Ch. Handy, S. Covey, M. Porter, M. Hammer, J. Naisbitt, P. Senge) sa okrem iného dočítate:

„Kedysi v šesťdesiatych a začiatkom sedemdesiatych rokov si boli ľudia všeobecne istí tým, kam máme namierené a ako sa tam dostaneme. Úspešné korporácie, silné povojnové ekonomiky a dávno zavedené inštitúcie sa rútili smerom k budúcnosti ako veľké luxusné limuzíny na širokej a prázdnej diaľnici. Mali dojem, že pred sebou vidia dlhú, priamu cestu, ťahajúcu sa až ku vzdialenému horizontu, cestu, po ktorej môžu cestovať prakticky rovnako dlho ako po tej, ktorú už zanechali za sebou. Zdalo sa, že budúcnosť bude patriť im. Nič nemohlo byť vzdialenejšie od pravdy.“ Ako

prví doplatili

na to obyvatelia krajín socialistickej ekonomickej sústavy. Ešte sa nenašli vedci, ktorí by očistili od mediálnych hystérií skutočnosť a na faktoch a analýzach objasnili, čo spôsobilo taký nečakaný a rýchly politický a potom aj ekonomický rozvrat Rady vzájomnej hospodárskej pomoci a prečo vlastne socializmus stratil príťažlivosť, keď sa rovnako ako kapitalizmus práve v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch rútil dopredu k vzdialeným, ale nádejným obzorom. Ale čítajme ďalej renomovaných autorov manažmentu: „A ako je to s kapitalizmom samotným? S tou báječnou cestou k pokroku a prosperite, ako sme sa aspoň vtedy domnievali. Mnohé hlasy sa dnes pýtajú, kam nás vlastne kapitalizmus vedie. Alebo, prečo sa tam tak dychtivo rútime. A aký má tento závod dôsledky na náš život, na naše miestne spoločenstvo, na naše životné prostredie. Keď sa dnes pozeráme do budúcnosti, ani trochu si nie sme istí, kam máme vlastne namierené a ako sa tam dostaneme. Nevidíme už dlhú a priamu diaľnicu, ťahajúcu sa k obzoru. Namiesto toho zisťujeme, že cesta pred nami končí! Čo leží za koncom cesty?”

Účelom zborníka Rowana Gibsona Rethinking the Future, teda Nový obraz budoucnosti, vyd. Management Press, je pomôcť čitateľom správne sa rozhodnúť. Pomôcť prehodnotiť a následne utvárať budúcnosť skôr, než začne budúcnosť utvárať vás. Nájdete tu myšlienky, ktoré čiastočne vedú

aj k obavám,

vysloveným prezidentom Svetovej banky Wolfensohnom, ale aj nádejné smery, ktoré autori odporúčajú. Celé dielo je pritom ovplyvnené jednotiacou myšlienkou, ktorú ako prvý predvídal Peter F. Drucker, autor teórie ekonomiky vedomostí, ktorý predvídal pre 21. storočie nástup novej produktívnej sily, vedomostí. Ekonomika založená na vedomostiach sa ešte len rodí, ale už dnes je tu nádej, že bude určujúcou pre udržanie rovnováhy v celoplanetárnom rozsahu. Pretože vedomosti sú surovinou, ktorá sa exploatáciou neznehodnocuje, nemíňa, ale naopak, obohacuje a znásobuje sa. O celej tejto oblasti sa snaží pre slovenskú verejnosť pripravovať semináre a prezentácie Knowledge Management Institute (KMI) Bratislava. Svet podrobuje kapitalizmus a liberálnu ideológiu tvrdej kritike, ale slovenský vládny kabinet sa ňou do posledného písmena riadi. Kam teda kráčame my na Slovensku?

Ing. Peter Zajac-Vanka

KMI Bratislava

Počasie

Dnes očakávame na väčšine Slovenska prevládanie mierne nepriaznivých účinkov počasia. Zvýšené sú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, jaziev a fantómové bolesti. Zhoršiť sa môže priebeh ochorení dýchacích ciest. Zvýšený je sklon k reumatickým ťažkostiam, ale aj k nervozite, predráždenosti, únave až depresii a k celkovým nepríjemným telesným a duševným pocitom. Nižšia je výkonnosť a koncentrácia.Zajtra predpokladáme čiastočný ústup zdravotných ťažkostí u meteosenzitívnych ľudí.n Dnes bude veľká, na východe spočiatku zmenšená oblačnosť. Na viacerých miestach občasný dážď. Najvyššia denná teplota 15 až 21, na severozápade okolo 13 stupňov. Slabý, popoludní na západe severozápadný vietor 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 9 stupňov. n V utorok bude prevažne polojasno, ráno a predpoludním v nižších polohách miestami hmla. Na východnom Slovensku v noci a predpoludním ešte zamračené s občasným dažďom. Najnižšia nočná teplota 8 až 3, na východe krajiny okolo 10, najvyššia denná teplota 13 až 17, na juhozápade a juhu stredného Slovenska okolo 20 stupňov. V stredu bude malá, cez deň časom zväčšená oblačnosť. Ráno a predpoludním v nižších polohách miestami hmla. Najnižšia nočná teplota 8 až 4, v dolinách miestami okolo 2, najvyššia denná teplota 17 až 22, na severe a pri dlhotrvajúcej hmle okolo 15 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 6.51 a zapadne o 18.31 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 25. 9. 2003: Bratislava 101,45, Sliač 99,23, Košice 100,25, Poprad 94,87, za 26. 9. 2003: Bratislava 101,03, Sliač 99,02, Košice 100,00, Poprad 94,61, za 27. 9. 2003: Bratislava 100,35, Sliač 98,34, Košice 99,33, Poprad 93,87.Údaje poskytuje SPP.

Amsterdamdážď14
Atényoblačno27
Belehraddážď19
Berlínprehánky14
Bratislavadážď16
Bruseldážď14
Budapešťdážď17
Bukurešťoblačno20
Frankfurtpolooblačno16
Helsinkizamračené13
Istanbulpolooblačno24
Kodaňoblačno12
Kyjevpolooblačno17
Lisabonpolooblačno23
Londýnoblačno13
Madridpolojasno23
Moskvaoblačno18
Osloprehánky9
Parížpolooblačno20
Prahadážď 13
Rímpolooblačno24
Sofiaoblačno20
Štokholmoblačno11
Varšavadážď17
Viedeňdážď16
Záhrebdážď16
Ženevapolooblačno14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.