Hospodársky denník
USD36,009 Sk
EUR41,311 Sk
CHF26,746 Sk
CZK1,305 Sk
  Pondelok  29.Septembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Osobné, a predsa aj verejné

Dôchodky: Peniaze v sporivom pilieri nebudú celkom patriť občanom

K riešeniu, za ktoré by sa nehanbil ani staroveký kráľ Šalamún či oná múdra žena z ľudovej rozprávky (ani pešky, ani vozky, ani nahá, ani oblečená, ani za dňa, ani za noci) dospeli v závere týždňa ministri Ivan Mikloš a Ľudovít Kaník. Ako s hrdosťou prezentovali novinárom, z 20 %, ktoré budú zamestnávatelia so zamestnancami či samostatne zárobkovo činné osoby odvádzať na starobné poistenie, poputujú 2 % do rezervného fondu a po 9 percentách do 1. a 2. piliera. Pôvodne to malo byť 10 a 10 %. Sociálna poisťovňa sa postará o jednotný výber poistného a následné rozdelenie financií 2. piliera do tých dôchodkových správcovských spoločností, ktoré si sporitelia vyberú. Tieto prostriedky zostanú súčasťou verejných financií až do momentu, kým na ne odchodom do dôchodku sporiteľovi nevznikne právny nárok. V prípade úmrtia pozostalí evidentne nemôžu dediť, našetrené prostriedky by im však mali pripadnúť vo forme jednorazového vyrovnania. Ako povedal novinárom minister financií I. Mikloš, sledujú tým naplnenie nedávneho rozhodnutia koaličnej rady, podľa ktorého by z hľadiska vplyvu dôchodkovej reformy na verejné financie fiškálne náklady druhého piliera mali byť maximálne 1 % HDP. Pristúpili k tomu vzhľadom na poslancami odsúhlasené pozmeňovacie návrhy v zákone o sociálnom poistení, ktoré sa týkajú 1. piliera, a znamenajú zvýšenie fiškálnych výdavkov. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ľ. Kaník zdôraznil zachovanie vyváženého pomeru prvého a druhého piliera (namiesto 10:10, 9:9) a jednotný výber poistného cez Sociálnu poisťovňu, čo by malo zabezpečiť „vnímanie“ týchto prostriedkov ako súčasti verejných financií, takže na ne dôchodková reforma nebude mať negatívny vplyv.

Na námietku Hd, že dôchodky z 9 + 9 % asi budú nižšie než z 10 + 10 %, odpovedal, že sa to nestane: „V priebežnom pilieri preto nie, lebo Sociálna poisťovňa bude používať bodový systém vypočítaný na istú náhradu príjmu, takže aj v prípade zníženia odvodov o 1 % nebude to mať priamy dosah na výšku dôchodku.“ Dodal, že toto zníženie môže mať dosah na bilanciu alebo zdroje fondu starobných dôchodkov, ale prípadný nedostatok prostriedkov vo fonde sa doplní práve z rezervného fondu. Napokon vyzdvihol, že ak bude v budúcnosti rezervný fond „zbytočne veľký“, poskytne tým priestor na ďalšie znižovanie odvodov. K tomu, čo spôsobí to chýbajúce percento v sporivom pilieri, sa však nevyjadril. Zrejme preto, lebo tam sa budú zhodnocovať reálne prostriedky a ťažko by nám tvrdil, že za tých istých podmienok získame na finančnom trhu rovnaký výnos z 9 korún ako z 10. A náhrada mzdy z tohto druhého piliera by mala byť vyššia ako z prvého. Priamu odpoveď na to, prečo bude odvod do sporivého piliera nižší, ako sa pôvodne plánovalo, dal novinárom I. Mikloš: „Náklady 2. piliera nebudú pri 9 % vyššie ako 1 % HDP, kým pri 10 % by to bolo viac ako 1 % HDP.“ Vzhľadom na to, že boli tendencie znížiť príspevok do sporivého piliera dokonca len na 6 %, je 9 % asi prijateľným kompromisom. O návrhu zákona o druhom, sporivom pilieri bude Národná rada SR rokovať na svojej najbližšej schôdzi. Úprava prvého, priebežne financovaného piliera je súčasťou zákona o sociálnom poistení, ktorý bol schválený minulý týždeň. Skúsme si zhrnúť, čo prináša:

- Súčasným dôchodcom sa budú dôchodky každoročne valorizovať k 1. júlu, a to o percento zodpovedajúce priemeru rastu životných nákladov a priemernej mzdy za predchádzajúci rok.

- Dôchodkový vek sa zvyšuje na 62 rokov pre mužov i ženy. Dospeje sa k nemu postupne, každoročným zvýšením o 9 mesiacov oproti súčasnému stavu. Je tu však zároveň možnosť odísť do dôchodku skôr, ak človek platil poistné aspoň 10 rokov. Za každý mesiac skoršieho odchodu do dôchodku sa však jeho suma kráti o 0,5 %, pričom výsledná suma nesmie byť nižšia ako 1,2-násobok životného minima. Nezamestnaný môže ísť do dôchodku rok pred vznikom oficiálneho nároku, a to bez toho, že by sa mu jeho výška krátila.

- Pre zamestnanca je sadzba poistného 4 % a pre jeho zamestnávateľa 16 %, pre SZČO je to 20 % vymeriavacieho základu. Rodičom sa znižuje táto sadzba o 0,5 % za každé dieťa.

- Výška dôchodku bude závisieť od počtu rokov, počas ktorých občan platil poistné, a od výšky príjmov, z ktorých poistné platil. Dôjde k väčšej diferenciácii dôchodkov, ľudia s nižšími príjmami budú mať nárok na nižšie dôchodky než teraz, ľuďom s vyššími príjmami sa dôchodky zvýšia. Nasledujúce tri roky budú prechodné, vyššie dôchodky sa budú redukovať, nižšie sa zasa nebudú znižovať tak dramaticky.

- Každý občan by mal raz do roka dostať výpis zo Sociálnej poisťovne, z ktorého sa dozvie, na aký dôchodok si už „zarobil“.

Zuzana Krútka

Tabuľka:

Príspevky na starobné poistenie (%)

Zamestnávatelia 16

Zamestnanci za každé dieťa 4 - 0,5

SZČO na každé dieťa 20 - 0,5

Rozdelenie príspevkov do fondov (%)

Fond v SP Rezervný fond DSS

Pri rozhodnutí zostať v 1. pilieri 18 2 -

Pri rozhodnutí šetriť aj v 2. pilieri 9 2 9

Všetci noví prispievatelia 9 2 9

Zdroj: MPSVR SR

Počasie

Dnes očakávame na väčšine Slovenska prevládanie mierne nepriaznivých účinkov počasia. Zvýšené sú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, jaziev a fantómové bolesti. Zhoršiť sa môže priebeh ochorení dýchacích ciest. Zvýšený je sklon k reumatickým ťažkostiam, ale aj k nervozite, predráždenosti, únave až depresii a k celkovým nepríjemným telesným a duševným pocitom. Nižšia je výkonnosť a koncentrácia.Zajtra predpokladáme čiastočný ústup zdravotných ťažkostí u meteosenzitívnych ľudí.n Dnes bude veľká, na východe spočiatku zmenšená oblačnosť. Na viacerých miestach občasný dážď. Najvyššia denná teplota 15 až 21, na severozápade okolo 13 stupňov. Slabý, popoludní na západe severozápadný vietor 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 9 stupňov. n V utorok bude prevažne polojasno, ráno a predpoludním v nižších polohách miestami hmla. Na východnom Slovensku v noci a predpoludním ešte zamračené s občasným dažďom. Najnižšia nočná teplota 8 až 3, na východe krajiny okolo 10, najvyššia denná teplota 13 až 17, na juhozápade a juhu stredného Slovenska okolo 20 stupňov. V stredu bude malá, cez deň časom zväčšená oblačnosť. Ráno a predpoludním v nižších polohách miestami hmla. Najnižšia nočná teplota 8 až 4, v dolinách miestami okolo 2, najvyššia denná teplota 17 až 22, na severe a pri dlhotrvajúcej hmle okolo 15 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 6.51 a zapadne o 18.31 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 25. 9. 2003: Bratislava 101,45, Sliač 99,23, Košice 100,25, Poprad 94,87, za 26. 9. 2003: Bratislava 101,03, Sliač 99,02, Košice 100,00, Poprad 94,61, za 27. 9. 2003: Bratislava 100,35, Sliač 98,34, Košice 99,33, Poprad 93,87.Údaje poskytuje SPP.

Amsterdamdážď14
Atényoblačno27
Belehraddážď19
Berlínprehánky14
Bratislavadážď16
Bruseldážď14
Budapešťdážď17
Bukurešťoblačno20
Frankfurtpolooblačno16
Helsinkizamračené13
Istanbulpolooblačno24
Kodaňoblačno12
Kyjevpolooblačno17
Lisabonpolooblačno23
Londýnoblačno13
Madridpolojasno23
Moskvaoblačno18
Osloprehánky9
Parížpolooblačno20
Prahadážď 13
Rímpolooblačno24
Sofiaoblačno20
Štokholmoblačno11
Varšavadážď17
Viedeňdážď16
Záhrebdážď16
Ženevapolooblačno14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.