Hospodársky denník
USD38,671 Sk
EUR41,952 Sk
CHF27,323 Sk
CZK1,293 Sk
  Streda  3.Septembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













PÁN BOH NEPOMÔŽE

Minister školstva SR Martin Fronc zavŕšil svoj televízny príhovor takmer 900-tisíc školákom a ich rodičom s príznačným želaním - Tak nám Pán Boh pomáhaj... Pridupľoval tým iba mizériu, ktorá jeho rezort sprevádza a ktorá sa podľa pamätníkov dá prirovnať k povojnovému roku 1946. Najvyššia moc však nepomôže, za súčasný kritický stav slovenského školstva zodpovedajú konkrétne osoby, teda aj minister Fronc. Pravda, mohol sa podučiť z príkladu niektorých svojich ministerských kolegov a hodiť zodpovednosť za súčasný stav na svojich predchodcov. Na hranici hrubej ignorancie je jeho priznanie, že práca učiteľov zatiaľ nie je finančne a ani spoločensky dostatočne ohodnotená, ku ktorému vzápätí pripojil nabádanie na trpezlivosť a prosbu o pomoc pri presadzovaní reforiem. Jeho konštatovanie, že výsledky hovoria o kvalite ich práce, však nielenže neprispelo k odstráneniu pocitu bezmocnosti učiteľov, skôr ho znásobilo.

Tento rok má byť pre školstvo rokom reforiem. V parlamente je nový zákon o financovaní základných a stredných škôl novým systémom podľa počtu žiakov i kvality, ktorý podľa názoru zástupcov ministerstva, ale aj odbornej praxe bude spravodlivejší, transparentnejší a viac motivačný. Zákon by mal garantovať zvyšovanie finančných prostriedkov pre školstvo každoročne minimálne o mieru inflácie. Aj pripravovaný štátny rozpočet na budúci rok navrhuje navŕšiť prostriedky pre rezort, a tak by sa nemalo stať, že školy sa budú musieť oddlžovať.

V štádiu pripomienkovania je aj nový zákon reformujúci štátnu správu a samosprávu v školstve, pokračuje presun kompetencií zo štátnej správy na samosprávu. Racionalizácia siete škôl už bude vecou samosprávy. Tie však dostali „do daru“ poriadny balvan - chátrajúce školské objekty, neuhradené faktúry za energiu, znižovanie počtu kvalifikovaných učiteľov. Štátny úradník sa môže spokojne chichotať, zbavil sa zodpovednosti za stav a úroveň školstva. Učitelia i žiaci odštartovali nový školský rok plný neistôt. Dôveru v zodpovedných už dávno stratili a vyrieknuté sľuby berú len ako zle znejúci vtip. Trinásť porevolučných rokov sa striedali vlády aj rezortní ministri, no jedno bolo nemenné - hlboko poddimenzované školstvo. Vláda v júni t. r. pristúpila k čiastočnej resuscitácii a pridelila školstvu trištvrte miliardy korún. Nemýľte sa, nepôjdu na modernizáciu, ale na bežnú prevádzku škôl, či skôr na poplatenie dlhov. Samosprávam sa niet čo čudovať, že vo svojich zámeroch uvažujú aj o zlučovaní škôl, či dokonca zatvorení tých menej vyťažených. Obecné pokladnice sú beznádejne prázdne. Znižovať však aspoň doterajšiu úroveň vzdelávania na základných a stredných školách by bolo hrozbou pre budúci vývoj Slovenska, lebo prosperita i úspech sa odvíjajú od vzdelaných jednotlivcov. Pre také malé štáty, akým je Slovensko, to platí niekoľkonásobne.

Tento školský rok bude takmer pre 900-tisíc žiakov a študentov v 3285 slovenských základných a stredných školách nielen rokom reformným, ale aj rokom boja o prežitie. Na prevádzku im chýba 210 miliónov korún. Aj pri ničím neobmedzenej viere v Božiu pomoc, deklarovanú ministrom Froncom, peniažky by skôr mohli očakávať a hlavne požadovať od strážcu štátnych financií, ministra Mikloša.

Eleonóra Bujačková

Počasie

Očakávame ústup zdravotných ťažkostí. Budú prevládať pozitívne účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami nemajú preceňovať svoje sily, majú sa šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresovým situáciám. Je sklon k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi citliví na počasie môžu reagovať bolesťami hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a pocitom závratu. Výraznejšie môžu ustúpiť reumatické ťažkosti. Spánok počas oddychových fáz je hlboký a pokojný - napomáha lepšej regenerácii síl organizmu. V horských dolinách v ranných hodinách možnosť zvýšenej záťaže chladom. Zajtra predpokladáme pretrvávanie zväčša priaznivých vplyvov počasia.(zč)

n Dnes bude na západe a juhu stredného Slovenska prevažne len malá, miestami prechodne zväčšená oblačnosť a ojedinele prehánky. Na ostatnom území prevažne oblačno a početné prehánky alebo občasný dážď, od asi 1300 m snehové zrážky. Najvyššia teplota 15 až 20, na severe okolo 12 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 2 stupne. Severozápadný až severný vietor 2 až 6 m/s.n Vo štvrtok bude premenlivá, časom zväčšená oblačnosť, početné prehánky alebo občasný dážď, od asi 2000 m snehové. Nočná teplota 7 až 3 stupne, v údoliach ojedinele slabý prízemný mráz. Denná teplota 15 až 19, na severe okolo 13 stupňov. V piatok bude polooblačno, cez deň časom až oblačno a lokálne prehánky, najmä na severe a východe. Nočná teplota 7 až 3 stupne, v dolinách ojedinele slabý prízemný mráz. Denná teplota 17 až 21, na severe okolo 15 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.14 a zapadne o 19.27 hod.

Amsterdamprehánky17
Aténybúrky31
Belehradjasno19
Berlínoblačno16
Bratislavamalá oblačnosť18
Bruseloblačno17
Budapešťpolooblačno19
Bukurešťpolooblačno22
Frankfurtpolooblačno18
Helsinkidážď11
Istanbulpolooblačno24
Kodaňoblačno15
Kyjevdážď12
Lisabonpolooblačno27
Londýnoblačno19
Madridpolooblačno28
Moskvaprehánky18
Oslooblačno16
Parížpolooblačno21
Prahapolooblačno14
Rímoblačno28
Sofiajasno15
Štokholmdážď15
Varšavadážď14
Viedeňpolooblačno18
Záhrebpolooblačno18
Ženevajasno19

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.