Hospodársky denník
USD38,671 Sk
EUR41,952 Sk
CHF27,323 Sk
CZK1,293 Sk
  Streda  3.Septembra 2003

Nezákonný výber pacientov

Adresa NR SR: Z vyhlásenia Slovenskej lekárskej únie špecialistov

Slovenská lekárska únia špecialistov (SLÚŠ) poslala včera vyhlásenie Národnej rade Slovenskej republiky o situácii v poskytovaní ambulantnej starostlivosti v súvislosti s uzákonením liekových limitov, ktorá je aj žiadosťou o riešenie vzniknutej situácie. Vo vyhlásení podpísanom prezidentom SLÚŠ MUDr. A. Jancom sa o. i. píše: „Limity na lieky, ktoré špecialisti od poisťovní v nových dodatkoch dostali, dosahujú v prepočte na jedného pacienta na mesiac iba zlomok hodnoty, ktorá je nutná na zabezpečenie liečby na úrovni doby, ktorú občanovi garantuje Ústava SR.

Podhodnotenie je u pacientov s finančne málo náročnou liečbou 4- až 6-násobné, u finančne najnáročnejších pacientov však až 40-násobné. Skupina pacientov, u ktorých by stanovený limit prekročil ich reálnu potrebu, v špecializovaných ambulanciách nedosahuje ani 3 %, preto financie na liečbu, priemerne náročnú a náročnú, nie je možné zabezpečiť ich presunom medzi pacientmi (napríklad pri reálnom limite 200 Sk na mesiac pre diabetického pacienta by na zabezpečenie liečby mladého pacienta na intenzifikovanej liečbe inzulínom v hodnote 8000 Sk bolo potrebné nedať liečbu 40 iným pacientom. Takáto situácia v špecializovanej ambulancii neprichádza do úvahy, pretože medikamentóznu liečbu si až na zanedbateľné výnimky vyžadujú všetci). Bez porušenia základných ľudských práv neexistuje kľúč, podľa ktorého by sa dalo rozhodnúť, kto potrebnú liečbu dostane a kto nie. Z uvedeného vyplýva, že najviac je ohrozená skupina pacientov finančne najnáročnejších, teda tých, ktorí trpia na najzávažnejšie choroby a ich život už krátkodobo (po niekoľkých dňoch) závisí od tejto liečby. Druhou najohrozenejšou je skupina pacientov, z ktorej by sa realizoval presun financií (ohrozenie na živote po niekoľkých týždňoch). Zníženie financií na lieky, k akému reálne došlo, nepovažujeme za šetrenie, ale za likvidáciu ústavou garantovanej zdravotnej starostlivosti.

SLÚŠ vyslovuje podozrenie, že došlo k avizovanému stavu, ktorý je možné považovať za stav ohrozenia zdravotnej bezpečnosti občana SR. Na základe analýzy údajov, získaných na rokovaniach so zdravotnými poisťovňami s cieľom charakterizovania terajšej situácie, sme dospeli k nasledujúcim záverom:

1. Štát sa zbavil veľkého podielu zodpovednosti za financovanie liečby a neprevzal zodpovednosť za pravidlá poskytovania zdravotnej starostlivosti a liekov.

2. Neexistuje legitímny spôsob, ako bez porušovania zákonov SR zabezpečiť občanovi zdravotnú starostlivosť v rozsahu a kvalite, ktorú mu garantuje Ústava SR.

3. Zabezpečenie dostatku financií na ústavou garantovanú ambulantnú liečbu pre občana nie je možné dosiahnuť presunom financií medzi pacientmi.

4. Finančné prostriedky určené v dodatkoch poisťovní pre ambulancie na liečbu (limity na lieky) vychádzajú z rozpočtov poisťovní, ktoré boli schválené Národnou radou SR.

5. Kalkulované sumy, ktoré slúžili ako podklady pre tieto rozpočty, sa ukázali byť podhodnotené.

6. Nedostatok financií pre ambulantnú liečbu v tejto situácii nie je možné aktuálne riešiť inak ako ich navýšením.

7. Miera šetrenia na liekoch musí byť určená dohodou medzi občanom a vládou SR tak, aby šetrenie neohrozilo zdravotnú bezpečnosť občana.

8. Nie je možné reálne počítať s tým, že občan v terajšej ekonomickej situácii unesie náklady na svoju liečbu v miere danej rozdielom medzi reálnou potrebou a stanoveným limitom.

9. Situácia je podľa odhadu SLÚŠ natoľko závažná, že ohrozuje zdravotnú bezpečnosť občana. Jej riešenie musí byť preto neodkladné a zaručené autoritou, ktorú môže poskytnúť len Národná rada SR, preto žiadame ctenú Národnú radu SR, aby sa vzniknutou situáciou urýchlene zaoberala.

10. SLÚŠ je pripravená ihneď sa zapojiť do jej riešenia konkrétnymi návrhmi reálne použiteľných a efektívnych postupov.

SLÚŠ upozorňuje: Odmietame nezákonnú selekciu pacientov pod akoukoľvek zámienkou, odmietame niesť zodpovednosť za následky na zdraví a živote občana, ktoré sme sami nezapríčinili. Dôrazne odmietame akékoľvek zľahčujúce vyjadrenia alebo návody na možnosť riešenia v réžii ambulancie ako hrubú, účelovú demagógiu, s potenciálne nedozernými následkami. Naliehavosť riešenia terajšej situácie neznesie odklad. V prípade jej neriešenia bude SLÚŠ nútená obrátiť sa na príslušné európske inštitúcie.

(do)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.