Hospodársky denník
USD36,055 Sk
EUR41,173 Sk
CHF26,724 Sk
CZK1,3 Sk
  Utorok  30.Septembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Za chytrosť sa platí

Inteligencia nie je v evolučnom boji zvýhodňujúci faktor. Keby to tak bolo, postarala by sa o to sama príroda. Živočíšna ríša i ľudstvo však majú stále svojich Einsteinov i intelektuálne menej zdatných jedincov. Ako informuje internetový server NewScientist, švajčiarski evoluční biológovia s pomocou výskumu octomiliek dokázali, že za inteligenciu treba zaplatiť na inom poli, v prípade mušiek neschopnosťou obstáť v konkurencii pri zháňaní potravy.

Frederic Mery a jeho kolegovia z univerzity vo Fribourgu najskôr odchovali generáciu rýchlo sa učiacich octomiliek, a to tak, že im dali možnosť vybrať si pri kladení vajíčok medzi šťavou z pomaranča a ananásu. Jedna tekutina bola pokvapkaná horkým chinínom. Keď dostali mušky možnosť vybrať si po druhý raz, tie rýchlo sa učiace sa hneď na prvý pokus vyhli šťave, v ktorej bol predtým chinín, aj keď tentoraz už boli oba moky iba sladké.

Biológovia zozbierali vajíčka „chytrých“ jedincov, z ktorých sa narodili opäť veľmi bystrí a dobre rozlišujúci potomkovia. Ostatné octomilky zo skupiny neselektovaných sa rozdielu medzi šťavami naučili až na tretí pokus, niektoré až na piaty. Priemerné octomilky aj zabúdali rýchlejšie ako ich geniálne kolegyne.

V ďalšej fáze výskumu mušky z oboch skupín žili v podmienkach, v ktorých bolo treba bojovať o veľmi skromné zdroje potravy, a ukázalo sa, že bystrí jedinci značne zaostávali za intelektuálne priemernými. Boli natoľko pomalí, že mnohí z nich zomreli hladom.

Podľa Meryho predpokladu inteligentné octomilky spotrebovali viac energie na početnejší prenos neurónov, ale sila im potom chýbala v boji o potravu. Mohlo by to nastoliť evolučnú otázku pre výskum, akú cenu platia za vyššiu inteligenciu jedinci aj medzi primátmi.

(hdc)

Počasie

Vo východných oblastiach Slovenska predpokladáme ešte pretrvávanie všeobecne nepriaznivého vplyvu počasia na meteosenzitívnych ľudí. Na ostatnom území očakávame ústup niektorých zdravotných ťažkostí podmienených počasím, výraznejší u pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami, pre ktorých je prevládajúci typ počasia pozitívny (vegetatívne stabilná klíma). Na celom území Slovenska sú naďalej zvýšené zdravotné ťažkosti u reumatikov.Zajtra očakávame zníženie nepriaznivých účinkov počasia.

(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, zrána v nižších polohách miestami hmla. Na východe spočiatku ešte veľká oblačnosť so zrážkami. Najvyššia teplota 16 až 20, na severe okolo 14 stupňov. Severný vietor 2 až 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 7 stupňov.n V stredu bude jasno až polojasno, ráno a predpoludním v nižších polohách miestami hmla. Nočná teplota 8 až 4, v údoliach okolo 2 stupňov, denná teplota 19 až 23, na severe okolo 17 stupňov. Vo štvrtok bude polooblačno, časom až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Ráno ojedinele hmla. Nočná teplota 10 až 6, v dolinách okolo 4 stupňov, denná teplota 19 až 23, na severe okolo 17 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.51 a zapadne o 18.31 hod.

Amsterdamoblačno16
Atényoblačno26
Belehraddážď19
Berlínprehánky17
Bratislavapolojasno19
Bruseloblačno16
Budapešťpolojasno18
Bukurešťoblačno23
Frankfurtpolooblačno18
Helsinkioblačno13
Istanbulpolooblačno26
Kodaňoblačno15
Kyjevdážď13
Lisabonpolooblačno24
Londýnoblačno13
Madridpolojasno24
Moskvaoblačno17
Osloprehánky12
Parížpolooblačno22
Prahapolojasno16
Rímpolooblačno26
Sofiaoblačno22
Štokholmoblačno11
Varšavaoblačno15
Viedeňjasno19
Záhrebdážď15
Ženevapolooblačno18

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.