Hospodársky denník
USD36,055 Sk
EUR41,173 Sk
CHF26,724 Sk
CZK1,3 Sk
  Utorok  30.Septembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Začína sa boj so suchom

Ľudia spotrebúvajú vodu v množstve, ktoré príroda nestíha obnoviť. Najviac životodarnej tekutiny spotrebujú poľnohospodári. Európa ponúka svetu expertov, ktorí by pomohli kritickú situáciu riešiť. V ktorom meste zjednotenej Európy tečie z kohútika najlepšia voda? V rakúskom Linzi. Taký je výsledok neformálnej „ochutnávky vody“ organizovanej pod taktovkou Európskej únie nedávno v Bruseli. Vtipnou a odľahčenou akciou chceli odborníci upozorniť na problémy planéty, na ktorej nemá viac ako miliarda ľudí prístup k pitnej vode. Nedotýka sa to pritom iba vzdialených exotických krajín typu Južnej Ameriky. Napríklad v južnom Stredomorí a na Blízkom východe je k dispozícii najmenej vody na obyvateľa na celej Zemi. Čo s tým? Svet má ambiciózne plány - ibaže ich má už viac ako 20 rokov, situácia sa však nelepší.

Vedci upozorňujú, že minimálne 70 percent vody, ktorú ľudia spotrebujú, „padne“ na výrobu potravín, najmä na zavlažovanie. Ak chceme napríklad vyprodukovať kilogram obilia, musíme mať k dispozícii tonu vzácnej tekutiny - vody. Zavlažovanie dosiahlo takú intenzitu, že v niektorých častiach sveta kedysi mohutné rieky iba ťažko dospejú k moru. Najznámejším príkladom je Aralské jazero. Podobne je to aj v niektorých častiach Číny, Severnej Ameriky, pripomínajú vedci. Severná polovica Číny vysychá. Čínska vláda chcela, aby sa krajina stala sebestačnou v produkcii obilia a neuvedomila si, že na to nemá dosť vody. Farmári dnes čerpajú životodarnú tekutinu z hlbokých podzemných rezervoárov, ktoré sa vytvárali státisíce rokov. Z roka na rok sa hladina v týchto skrytých zásobárňach znižuje. Priamo pod Pekingom klesla za posledných 20 rokov o 50 metrov. Problémy so zásobami vody, ktoré múdra príroda uložila hlboko pod zem, prenasledujú aj rôzne oblasti sveta tiahnuce sa pozdĺž morských brehov. Zatiaľ čo sladká voda z podzemných rezervoárov prúdi do cievneho riečiska pobrežných megamiest, na jej miesto preniká slaná voda z morí.

Hrozia nám teda vojny o vodu? Zatiaľ je viac takých príkladov, že sa štáty dokázali dohovoriť a spolupracovať. Nedostatok vody je s ekonomikou previazaný mnohými spôsobmi, ktoré si rozmaznaná Európa ani nevie predstaviť. V niektorých afrických dedinách musia ľudia chodiť po vodu do takých vzdialeností, že im to zaberie štyri-päť hodín denne. Vybudovanie vodovodu alebo vykopanie studní podstatne mení kvalitu života obyvateľov. Situácia v týchto krajinách je však alarmujúca. Na svete dnes žije takmer dva a pol miliardy ľudí, ktorí nemajú dostatok vody na základnú hygienu. Politici aj vedci bijú na poplach. Vlani na Svetovom summite o udržateľnom rozvoji v Johannesburgu sa zaviazali, že do roku 2015 znížia počet ľudí trpiacich nedostatkom vody na polovicu. Takéto dohody sa podpisovali aj pred 11 rokmi na podobnej konferencii v Riu de Janeiro, nič sa však podstatne nezmenilo. Splniť záväzok z Johannesburgu by znamenalo, že každý deň by muselo 200-tisíc jedincov získať prístup k pitnej vode a dvakrát toľko ľudí k dostatočnému množstvu úžitkovej vody. Európa chce v tomto snažení hrať vedúcu úlohu. Hlavným cieľom európskej iniciatívy Voda pre život je vzájomná spolupráca - výskumných a vedeckých inštitúcií, mimovládnych organizácií, miestnych samospráv, súkromného sektora a vlád. Ak sa má cieľ prijatý v Johannesburgu splniť, musí svet každý rok investovať 154 miliárd eur, čo je asi dvojnásobok sumy vynakladanej v súčasnosti. Európska únia dnes venuje necelých 1,5 miliardy eur ročne, takže pokiaľ ide o poskytované finančné prostriedky, má k úlohe svetového lídra ďaleko. Starý svet chce preto podporiť jednotlivé projekty spomínanej iniciatívy predovšetkým svojimi skúsenosťami.

(hdc)

do plošky

* ľudstvo môže využívať asi 200-tisíc km3 vody, čo je menej ako 1 % sladkej vody na Zemi: dažďové a snehové zrážky obnovujú dostupné zdroje vody rýchlosťou 40-50 km3 za rok

* do roku 2025 vzrastie spotreba vody natoľko, že jej zásoby nebudú stačiť: dve tretiny ľudí na Zemi budú trpieť jej nedostatkom

Počasie

Vo východných oblastiach Slovenska predpokladáme ešte pretrvávanie všeobecne nepriaznivého vplyvu počasia na meteosenzitívnych ľudí. Na ostatnom území očakávame ústup niektorých zdravotných ťažkostí podmienených počasím, výraznejší u pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami, pre ktorých je prevládajúci typ počasia pozitívny (vegetatívne stabilná klíma). Na celom území Slovenska sú naďalej zvýšené zdravotné ťažkosti u reumatikov.Zajtra očakávame zníženie nepriaznivých účinkov počasia.

(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, zrána v nižších polohách miestami hmla. Na východe spočiatku ešte veľká oblačnosť so zrážkami. Najvyššia teplota 16 až 20, na severe okolo 14 stupňov. Severný vietor 2 až 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 7 stupňov.n V stredu bude jasno až polojasno, ráno a predpoludním v nižších polohách miestami hmla. Nočná teplota 8 až 4, v údoliach okolo 2 stupňov, denná teplota 19 až 23, na severe okolo 17 stupňov. Vo štvrtok bude polooblačno, časom až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Ráno ojedinele hmla. Nočná teplota 10 až 6, v dolinách okolo 4 stupňov, denná teplota 19 až 23, na severe okolo 17 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.51 a zapadne o 18.31 hod.

Amsterdamoblačno16
Atényoblačno26
Belehraddážď19
Berlínprehánky17
Bratislavapolojasno19
Bruseloblačno16
Budapešťpolojasno18
Bukurešťoblačno23
Frankfurtpolooblačno18
Helsinkioblačno13
Istanbulpolooblačno26
Kodaňoblačno15
Kyjevdážď13
Lisabonpolooblačno24
Londýnoblačno13
Madridpolojasno24
Moskvaoblačno17
Osloprehánky12
Parížpolooblačno22
Prahapolojasno16
Rímpolooblačno26
Sofiaoblačno22
Štokholmoblačno11
Varšavaoblačno15
Viedeňjasno19
Záhrebdážď15
Ženevapolooblačno18

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.