Hospodársky denník
USD38,741 Sk
EUR41,916 Sk
CHF27,337 Sk
CZK1,295 Sk
  Štvrtok  4.Septembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Do irackého bludiska vkročí OSN?

Bližšie nemenovaná kanadská humanitárna organizácia uvádza 6000 USD ako cenu plného poistenia pre jednu osobu na mesiac v Iraku. Na porovnanie: v prípade Afganistanu je to len 4500 USD. Už tento údaj jasne hovorí o súčasnej bezpečnostnej situácii v krajine po zvrhnutí režimu Saddáma Husajna, no veľavravné sú aj ďalšie príklady. Počet amerických vojakov, ktorí tu prišli o život od skončenia hlavných bojov, sa blíži k číslu 300. Najnovšia správa OSN označuje výpadové cesty na juh a sever z Bagdadu za extrémne nebezpečné zóny. Dokonca aj Červený kríž, organizácia známa tým, že do krízových oblastí prichádza prvá a odchádza posledná, v týchto dňoch v obavách pred útokmi sťahuje dve tretiny svojich ľudí z Iraku.

Všetko toto robí americkému prezidentovi Georgovi W. Bushovi vrásky na čele. Aby situácia bola ešte zložitejšia, blížia sa voľby a obete v radoch amerických vojakov ani vysoké náklady na financovanie irackej misie neprinesú súčasnému šéfovi Bieleho domu politické bodíky. Aj preto G. W. Bush pomaly mení irackú stratégiu. Prezident včera podpísal návrh novej rezolúcie, ktorý Washington plánuje v najbližších dňoch predložiť Bezpečnostnej rade OSN. Návrh predpokladá rozšírenie mandátu OSN, čo by uľahčilo účasť ďalších krajín v medzinárodných stabilizačných silách, oznámili v utorok vysokopostavené zdroje vo Washingtone. Inými slovami, USA sa snažia presunúť časť irackého bremena na OSN a ďalších spojencov. V týchto dňoch sa do éteru dostali aj modely, ako by si USA vedeli predstaviť zahraničnú vojenskú prítomnosť v Iraku. Išlo by o mnohonárodné jednotky pod vlajkou OSN a americkým velením. Teda schéma známa ešte z vojny na Kórejskom polostrove. Denník New York Times, odvolávajúc sa na nemenovaného amerického predstaviteľa, zasa priniesol informáciu, že Bushov tím národnej bezpečnosti by rád stiahol väčšiu časť vojakov z oblasti (momentálne ich je tam asi 180 000) do 18 mesiacov až dvoch rokov, čím by sa misia začala podobať tým, ktoré poznáme z Bosny či v Kosova.

Pravda, je veľmi otázne, či krajiny ako Nemecko a Francúzsko budú na pôde Bezpečnostnej rady OSN súhlasiť s americkými návrhmi. A takmer je isté, že sa Berlín a Paríž nebudú ponáhľať do krajiny ako povedzme Poliaci, ktorí práve včera prevzali velenie nad stredojužným sektorom v krajine. The Economist píše, že aj predstavitelia OSN stanovia zrejme podmienky, za akých by sa výraznejšie angažovali v Iraku (nedávno 600 neirackých pracovníkov OSN z bezpečnostných dôvodov evakuovali z krajiny do Jordánska). Jednou z nich by mohol byť presný harmonogram obnovovania irackej suverenity. No a pri takýchto rokovaniach sa zákonite otvára aj otázka spravovania príjmov z irackej ropy.

Washington v každom prípade poslednými krokmi pripustil, že sám nedokáže „ukočírovať“ situáciu v Iraku. Veľa možností pritom nemá. Rýchly odchod amerických vojakov by krajinu pravdepodobne zatiahol do takého chaosu, že by Iračania spomínali na Saddámove časy s neskrývanou nostalgiou. Udržiavanie status quo by tiež zrejme neviedlo nikam. Veď napriek veľkým sľubom iracká ropa stále netečie, sabotážne akcie pokračujú, komerčné lety na bagdadské letisko stále nie sú obnovené. No a, ako podotýka The Economist, ťažko sa dá očakávať, že investori pôjdu tam, kde sa bojí vkročiť aj Červený kríž. Určitou nádejou na upokojenie situácie a čiastočné uzmierenie Iračanov s okupačnými jednotkami by mohli byť výdatné finančné injekcie od rôznych donorov. Podľa všetkého sa však na októbrovej darcovskej konferencii vyzbierajú len miliardy USD, namiesto potrebných desiatok miliárd. Ako ďalšie možné východisko z irackého bludiska sa pre Biely dom ponúka zvýšenie americkej vojenskej prítomnosti v Iraku. No takýto krok by rok pred voľbami bol čistým politickým hazardom. Čiže zostávajú len spojenci zo „starej Európy“ a dobrá OSN.

Rastislav Boldocký

Počasie

Dnes budú prevládať zväčša priaznivé účinky počasia, mierne podráždenie vplyvom počasia nepredstavuje väčšiu záťaž pre organizmus, pôsobí skôr priaznivo na telesnú a duševnú výkonnosť a koncentráciu. Častejšími bolesťami hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu, prípadne miernym pocitom závratu môžu trpieť citlivé osoby s nízkym tlakom krvi. Je sklon k vyššej pulzovej frekvencii. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím sa majú šetriť a vyhýbať nezvyčajnej námahe a stresovým situáciám.Zajtra očakávame pretrvávanie priaznivých účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude oblačno, na juhozápade prechodne aj polojasno. Na severe a východe prevažne veľká oblačnosť s dažďom alebo prehánkami, postupne až od 1800 m zrážky snehové. Najvyššia teplota 16 až 21, na severe a východe okolo 14 stupňov. Severozápadný až severný vietor 2 až 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov.n V piatok bude prevažne malá oblačnosť. Nočná teplota 9 až 5, v údoliach okolo 3 stupňov, denná 18 až 22, na severe okolo 16 stupňov. V sobotu bude jasno až polooblačno, zrána ojedinele hmla. Nočná teplota 9 až 5, v dolinách okolo 3 stupňov, denná 19 až 23, na severe okolo 16 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.15 a zapadne o 19.26 hod.

Amsterdamjasno19
Aténypolojasno26
Belehradpolooblačno17
Berlínpolooblačno18
Bratislavapolooblačno18
Bruseljasno19
Budapešťoblačno18
Bukurešťpolooblačno21
Frankfurtjasno22
Helsinkioblačno11
Istanbuldážď17
Kodaňoblačno20
Kyjevzamračené12
Lisabonoblačno24
Londýnoblačno22
Madridpolooblačno29
Moskvaprehánky12
Oslooblačno16
Parížjasno22
Prahapolooblačno17
Rímjasno25
Sofiajasno14
Štokholmpolojasno14
Varšavadážď9
Viedeňpolooblačno20
Záhrebjasno20
Ženevajasno20

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.