Hospodársky denník
USD38,675 Sk
EUR41,912 Sk
CHF27,257 Sk
CZK1,292 Sk
  Piatok  5.Septembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Hrozí otvorenie kapitoly

Komentuje Zdena Rabayová

Už v roku 2001, keď sa v rámci prístupového procesu SR do EÚ uzatvorila kapitola životné prostredie, bolo zainteresovaným jasné, že zladenie slovenskej legislatívy s legislatívou EÚ si bude vyžadovať stámiliardové investície. V opačnom prípade zostanú nové právne predpisy len na papieri, lebo znečisťovatelia ich v praxi nebudú schopní plniť. A to aj napriek faktu, že sa v porovnaní s okolitými krajinami podarilo dosiahnuť súhlas s relatívne vysokým počtom prechodných období. Hoci odhad aproximačných nákladov, len v životnom prostredí, predstavuje do roku 2035 sumu vyše 400 mld. Sk (187 mld. Sk investičné a 217 mld. Sk prevádzkové náklady), kompetentných akoby úspech z uzatvorenia kapitoly uspal na vavrínoch. Pritom najviac prostriedkov z uvedenej sumy bude treba investovať do roku 2010, čiže zostáva necelých sedem rokov. Najväčšie sumy „zhltne“ oblasť zlepšenia a ochrany kvality vôd. Aj keď sa oficiálne hovorí o sume okolo 120 mld. Sk, viacerí odborníci už dnes tvrdia, že implementácia vodárenských smerníc si vyžiada až takmer 200 mld. Sk. Kde ich vziať?

Spoliehanie sa na predvstupové či povstupové fondy EÚ je len čiastočným riešením. A tak hlavné bremeno zostane na pleciach podnikateľských subjektov a obcí a miest, ktorých pokladnice zívajú prázdnotou. Navyše nemožno zabúdať, že podmienkou získania prostriedkov z fondov EÚ je určitá spoluúčasť zo strany štátu. Hoci prvý zo schválených vodárenských projektov v rámci programu ISPA získal spoluúčasť len 12,5 %, pri ostatných projektoch sa účasť štátu napokon zvýšila. No už z východísk návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok, ako i z predloženej verzie návrhu vyplýva, že ekológia zostáva opäť na vedľajšej koľaji. Od kompetentných zaznieva, že pri sľubovanej 30-percentnej účasti štátu by na environmentálne projekty malo ísť zo strany štátu okolo 60 - 80 mld. Sk. Stačí teda uvedenú sumu vydeliť počtom rokov, keď sa povstupové fondy budú čerpať a nazrieť do návrhu štátneho rozpočtu, a každý pochopí, že realita je krutá. Iste, minister financií prichádza s viacerými podnetnými návrhmi ako financovať projekty, ktoré sa budú uchádzať o podporu z Kohézneho či zo štrukturálnych fondov, ale... Ale topánka tlačí aj na iných miestach. A tak obavy, že potrebné investície sa nerealizujú včas a stanovené prechodné obdobia nebudeme schopní „dodržať“, narastajú. Veď proces tvorby a schvaľovania projektov môžu nevyjasnené otázky okolo spoluúčasti vo financovaní zo strany štátu výrazne predĺžiť.

Počasie

Počasie prevládajúce na našom území má zväčša priaznivý a povzbudzujúci vplyv na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia. Spánok je pokojný a osviežujúci. Osoby so srdcovo-cievnymi ochoreniami však nemajú preceňovať svoje sily - majú sa vyhýbať nezvyčajnej námahe a stresom. Je tendencia k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia citliví na počasie môžu reagovať sklonom k migrénam a miernym pocitom závratu. Ráno miestami možnosť výskytu dýchacích ťažkostí.Zajtra predpokladáme pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

Dnes bude jasno až polojasno. Najvyššia teplota 18 až 22, na severe okolo 16 stupňov. Severozápadný až severný vietor 2 až 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 7 stupňov.V sobotu bude jasno až polojasno, ráno ojedinele hmla. Nočná teplota 9 až 5, v údoliach okolo 3 stupne, denná teplota 19 až 23, na severe okolo 17 stupňov. V nedeľu bude naďalej jasno až polojasno, zrána ojedinele hmla. Nočná teplota 9 až 5, v dolinách okolo 3 stupňov, denná teplota 20 až 24, na severe okolo 17 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.15 a zapadne o 19.26 hod.

Amsterdamjasno19
Aténypolojasno26
Belehradpolooblačno17
Berlínpolooblačno17
Bratislavapolooblačno21
Bruseljasno19
Budapešťpolojasno20
Bukurešťpolooblačno21
Frankfurtjasno22
Helsinkioblačno12
Istanbuloblačno22
Kodaňoblačno17
Kyjevzamračené12
Lisabonoblačno24
Londýnoblačno19
Madridpolooblačno29
Moskvaprehánky14
Oslooblačno16
Parížjasno22
Prahapolooblačno17
Rímjasno25
Sofiajasno18
Štokholmpolojasno15
Varšavaoblačno14
Viedeňpolooblačno22
Záhreboblačno22
Ženevaoblačno22

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.