Hospodársky denník
USD38,675 Sk
EUR41,912 Sk
CHF27,257 Sk
CZK1,292 Sk
  Piatok  5.Septembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Prichádza ďalšie vymieranie?

Stojí život na Zemi na pokraji katastrofy? Sme na začiatku alebo dokonca už v priebehu masového vymierania druhov? Veľké morské ryby sú pred vymretím. Deväťdesiat percent mečúnov, ale i žralokov zmizlo za 50 rokov, publikujú vedci svoje závery v časopise Nature. Už dávnejšie varovali: Do 30 rokov vyhynie štvrtina druhov cicavcov, každý deviaty druh vtákov, 90 percent druhov hmyzu. Každý deň vplyvom vyrubovania dažďových pralesov vymiera takmer 80 druhov rastlín a živočíchov. Koľko druhov vôbec Zem obýva, sa voľakedy vôbec nevedelo, dodnes sú ich popísané asi dva milióny. V roku 1982 entomológ Terry Erwin odhadol počet druhov článkonožcov (tie predstavujú väčšinu všetkých druhov organizmov) asi na 30 miliónov. Nedávno však tento odhad revidovali českí entomológovia, ktorí dokázali, že druhy hmyzu sú oveľa menej špecializované, než sa doteraz usudzovalo. Niekdajší odhad znížili na štyri až päť miliónov článkonožcov. Celková druhová rozmanitosť sa teda dnes odhaduje na 5 až 10 miliónov. Ako vedci vlastne zisťujú tempo vymierania? Existuje štatistická zákonitosť dotýkajúca sa vzťahu plochy určitého územia a počtu druhov na nej. Potom práve veľkosť úbytku plochy pralesa pomáha odhadovať veľkosť úbytku druhového bohatstva, a to i bez znalosti týchto druhov. Všetky odhady súčasnej rýchlosti vymierania druhov sa týkajú tropického pralesa. Práve preto, že je druhovo najbohatší, že tam žije najviac nepoznaných druhov a že sa rýchlo vyrubuje.

Ukazuje sa však, že všetko je oveľa zložitejšie. Zákonitosti na ostrovoch už možno poznáme, ale aká je závislosť plochy a počtu druhov inde, ako sa odlišujú rôzne miesta pokiaľ ide o druhové zloženie, sa vlastne dodnes nevie. Čo si teda myslieť o katastrofických správach, že do 30 rokov vymizne štvrtina cicavcov, každý deviaty druh vtákov atď.? Niektorí vedci vravia, že sú založené práve na nepresných výpočtoch. Pri cicavcoch aspoň poznáme druhy, ktoré naozaj vyhynuli, vieme o mnohých reálne veľmi ohrozených druhoch. Na očiach sú najmä veľké cicavce. Očividne sa razantne zmenšil areál ich rozšírenia, pretože napr. v Afrike prežívajú už iba vo veľkých rezerváciách, ale ani to ešte nie je dôkaz, že musia vyhynúť. Väčšina druhov je ohrozená stále, a vždy bola. V dobách ľadových mnohé druhy, zvlášť lesné, prežívali iba v malých útočiskách. Mnohí ľudia si kladú otázku, či teda ochranári problémy zveličujú zámerne. Vedci pripomínajú, že ľudia sa začali pozastavovať nad obrovskou rýchlosťou kynoženia tropických pralesov. A pokiaľ sa všetky vyrúbu, tak všetky druhy v ňom žijúce naozaj zmiznú, a to je naozaj asi deväťdesiat percent druhového bohatstva Zeme. Preto zdôrazňujú, že obavy ochrancov prírody naozaj nie sú nemiestne. Možno aj vďaka tomu, že sa začalo biť na poplach, že vznikli národné parky, sa devastácia postupne zmenšuje.

Pokiaľ by však predsa len k masovému vymieraniu došlo - kto prežije? Aké šance má človek? Masové vymieranie prežívajú druhy početné a veľmi rozšírené, tvrdia vedci. A človek je najrozšírenejším, najúspešnejším druhom na Zemi. Takže zo štatistického pohľadu by sme vymrieť nemali.

Jozef Hutka

Počasie

Počasie prevládajúce na našom území má zväčša priaznivý a povzbudzujúci vplyv na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia. Spánok je pokojný a osviežujúci. Osoby so srdcovo-cievnymi ochoreniami však nemajú preceňovať svoje sily - majú sa vyhýbať nezvyčajnej námahe a stresom. Je tendencia k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia citliví na počasie môžu reagovať sklonom k migrénam a miernym pocitom závratu. Ráno miestami možnosť výskytu dýchacích ťažkostí.Zajtra predpokladáme pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

Dnes bude jasno až polojasno. Najvyššia teplota 18 až 22, na severe okolo 16 stupňov. Severozápadný až severný vietor 2 až 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 7 stupňov.V sobotu bude jasno až polojasno, ráno ojedinele hmla. Nočná teplota 9 až 5, v údoliach okolo 3 stupne, denná teplota 19 až 23, na severe okolo 17 stupňov. V nedeľu bude naďalej jasno až polojasno, zrána ojedinele hmla. Nočná teplota 9 až 5, v dolinách okolo 3 stupňov, denná teplota 20 až 24, na severe okolo 17 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.15 a zapadne o 19.26 hod.

Amsterdamjasno19
Aténypolojasno26
Belehradpolooblačno17
Berlínpolooblačno17
Bratislavapolooblačno21
Bruseljasno19
Budapešťpolojasno20
Bukurešťpolooblačno21
Frankfurtjasno22
Helsinkioblačno12
Istanbuloblačno22
Kodaňoblačno17
Kyjevzamračené12
Lisabonoblačno24
Londýnoblačno19
Madridpolooblačno29
Moskvaprehánky14
Oslooblačno16
Parížjasno22
Prahapolooblačno17
Rímjasno25
Sofiajasno18
Štokholmpolojasno15
Varšavaoblačno14
Viedeňpolooblačno22
Záhreboblačno22
Ženevaoblačno22

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.