Hospodársky denník
USD38,675 Sk
EUR41,912 Sk
CHF27,257 Sk
CZK1,292 Sk
  Piatok  5.Septembra 2003

Pravicové reformy

G. Schröder pod kritikou

Vysoká nezamestnanosť a hospodárske problémy nútia nemeckého spolkového kancelára Gerharda Schrödera uskutočňovať reformy, ktoré by sa dali očakávať skôr od Kresťanskodemokratickej a Kresťanskosociálnej únie (CDU/CSU) ako od červeno-zelenej koalície. Výsledkom sú rozporuplné nálady medzi obyvateľstvom a aj v rámci politických strán. Najnovšie sa pod kritický drobnohľad dostala pripravovaná daňová reforma. Iróniou zostáva, že zatiaľ čo koalícia CDU/CSU stráca vhodné argumenty voči predpokladaným zmenám (napokon by sa postavila voči vlastným voličom), Schröder narazil na najväčší odpor vo vlastných radoch.

Podľa názoru experta Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Ottmara Schreinera je krajina na ceste k „zisku titulu majstra sveta v reformách“ pri súčasnej neznesiteľnej výške nezamestnanosti. „Už iba nasadenie reformnej politiky je zlé,“ dodal. Zároveň upozornil, že zdôvodnenie súčasnej reformnej politiky je nesprávne. Konkrétne ide o predpoklad, že dramaticky stúpajúce vedľajšie mzdové výdavky sú príčinou nezamestnanosti, a preto musia byť radikálne znížené. Pokiaľ sa s poukázaním na stúpajúce vedľajšie mzdové výdavky od chorých a poistencov, nezamestnaných a dôchodcov bude požadovať značná finančná reformná obeť, zostrí sa predovšetkým skutočná príčina nezamestnanosti, a to slabá domáca konjunktúra. Občania medzitým zneisteli a (pokiaľ vôbec môžu) šetria, aby sa zabezpečili do nejasnej budúcnosti.

Aká budúcnosť očakáva plánované reformy, konkrétne daňovú, už mohli nemeckému kancelárovi napovedať úspešné (či neúspešné) kroky amerického prezidenta Georga W. Busha. Tomu sa najprv podarilo presadiť návrh na zníženie daní v celkovej výške 985 miliárd dolárov, pričom najväčší podiel z paušálneho zníženia daní sa týkal ľudí z nižších platových tried. No v marci tohto roka uspel v Senáte (aj s ohľadom na práve sa začínajúcu vojnu v Iraku) iba s polovicou požadovanej sumy, týkajúcej sa zníženia daní. A nezamestnanosť v Spojených štátoch naďalej rastie...

Mladen Bosiočič

RASTER

Nemecká vláda sa zaviazala, že so znižovaním daní začne v roku 2004 a pokračovať bude aj v roku 2005. Podľa súčasného plánu by sa v budúcom roku mala najvyššia sadzba dane z príjmov znížiť zo 48,5 % na 47 % a vstupná sadzba dane z príjmov by mala klesnúť z 19,9 % na 17 %. Znižovanie daní prinesie náklady v celkovej hodnote 26 miliárd eur.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.