Hospodársky denník
USD37,745 Sk
EUR41,791 Sk
CHF27,163 Sk
CZK1,27 Sk
  Utorok  9.Septembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Iracké ropovody v plameňoch

Pokles cien čierneho zlata sa včera na komoditných burzách zastavil. Podľa analytikov investori zareagovali na minulotýždňový prudký pokles a začali opäť nakupovať túto komoditu. V ich chuti investovať čoraz viac do ropy im pomohli aj správy z Iraku, kde opäť došlo k sabotáži na ropovode. V obavách o budúci vývoj na ropnom trhu západ stále častejšie nalieha na OPEC, aby dodával na trh čoraz viac čierneho zlata.

Nútená odstávka

V Iraku sú na dennom poriadku sabotáže namierené na ťažobné a prepravné zariadenia. Teroristi takto bojujú proti terajšej irackej vláde. Najviac napadaným je ropovod na severe krajiny, ktorý spája bohaté náleziská v okolí mesta Kirkuk s tureckým prístavom Ceyhan. Práve touto cestou na západ sa má dopravovať najväčšia časť vyťaženej irackej ropy. Ropovod bol poškodený neďaleko elektrárne Táza vzdialenej asi 15 km od Kirkuku. Správca Iraku Paul Bremer informoval, že opravy ropovodu budú trvať niekoľko týždňov. Pozorovatelia počítajú, že opravy si vyžiadajú prerušenie dodávok až na 5 týždňov. Ropovod s Kirkuku bol naposledy napadnutý koncom minulého mesiaca. Irackej vláde sa tak pravdepodobne opäť nepodarí splniť vytýčené ciele. Vďaka útokom na ropovody a ťažobné zariadenia vláda už viackrát musela revidovať svoje plány, čo sa, mimochodom, počas tohtoročnej letnej sezóny odrazilo aj na cene čierneho zlata. Podľa prepočtov Paula Bremera Irak pre sabotáže denne stráca okolo 7 mil. USD.

V Spojených štátoch sa investori po skončení letnej sezóny preorientovali z benzínu na vykurovací olej. Práve táto komodita bude hrať významnú úlohu v zimných mesiacoch. Svoju úlohu tu podľa obchodníkov zohráva aj podhodnotená cena vykurovacieho oleja. Jeho októbrový derivát si na newyorskej burze polepšil o 0,61 USc na úroveň 76,80 USc za galón. Smerom hore sa však vydali aj ceny benzínu, ktoré poskočili o 1,05 USc na 87,20 USc za galón. Dôvodom je korekcia minulotýždňového prepadu, keď investori usúdili, že koniec sezóny bude sprevádzať aj znížený dopyt po benzíne.

Čo urobí OPEC?

Napätú situáciu by mohol upokojiť najmä zásah ropného kartelu. Koncom septembra sa na pravidelnom stretnutí zídu členovia OPEC, ktorí rozhodnú o prípadnej zmene produkčných limitov. Generálny tajomník OPEC Alvaro Silva považuje súčasnú úroveň exportu 25,4 mil. barelov denne za adekvátnu. Opačného názoru sú predstavitelia Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA). Šéf tejto agentúry Claude Mandil v rozhovore pre agentúru REUTERS uviedol, že ceny čierneho zlata sú pomerne vysoké a riešením by bolo uvoľnenie exportu z krajín združených v OPEC. Cena októbrového kontraktu na ropu si tak na NYMEX-e pripočítala 23 USc a pomaly sa približuje k úrovni 30 USD (29,11 USD za barel). V tom istom čase na londýnskom parkete IPE si rovnako datovaný kontrakt na ropu Brent pripísal k dobru 28 USc a predával sa za 27,49 USD za barel.

Kým ropa na komoditných trhoch včera získavala na hodnote, zlatu sa v Európe nedarilo. Cena jednej unce žltého kovu sa prevádzala po 375,50 USD, čo oproti piatku predstavuje pád o 1,4 USD. Výraznou mierou sa na tomto neúspechu podpísali špekulatívne predaje a nejednoznačný vývoj na devízovom trhu.

(M. Laznia/REUTERS)

Počasie

Vyššia intenzita dráždivosti počasia spôsobuje narušenie stavu meteosenzitívnych osôb. Vo zvýšenej miere sa môže vyskytovať nepokoj, mrzutosť, únava a depresia. Znížená je telesná a duševná výkonnosť a schopnosť sústredenia. Reakčný čas je predĺžený, čo znamená zníženú schopnosť rýchlych reakcií. Častejšie sa môžu vyskytovať dýchacie ťažkosti u astmatikov a zhoršiť sa môže zdravotný stav u ľudí s poruchami krvného obehu.Zajtra očakávame pretrvávanie uvedeného pôsobenia počasia na meteosenzitívnych ľudí, prípadne zvýšenie nepriaznivých vplyvov počasia.(zč)

n Dnes bude polojasno až oblačno. Najvyššia teplota 21 až 25, na severe okolo 19 stupňov. Slabý, na západe juhovýchodný vietor 4 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 15 stupňov.n V stredu bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď alebo prehánky. Nočná teplota 13 až 9, v horských dolinách okolo 7 stupňov, denná 15 až 19 stupňov. Vo štvrtok bude prevažne veľká oblačnosť a na mnohých miestach dážď alebo prehánky. Nočná teplota 14 až 9 stupňov, denná 15 až 19 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.22 a zapadne o 19.15 hod.

Amsterdamdážď17
Atényoblačno26
Belehradprehánky22
Berlínprehánky19
Bratislavaoblačno22
Bruseldážď16
Budapešťzamračené21
Bukurešťoblačno21
Frankfurtprehánky18
Helsinkipolojasno18
Istanbulpolooblačno25
Kodaňdážď19
Kyjevoblačno17
Lisabonpolooblačno24
Londýnpolooblačno18
Madridpolooblačno25
Moskvapolooblačno17
Osloprehánky19
Paríždážď18
Prahadážď19
Rímdážď24
Sofiaprehánky20
Štokholmpolooblačno17
Varšavaoblačno21
Viedeňzamračené19
Záhrebdážď19
Ženevadážď15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.