Hospodársky denník
USD37,745 Sk
EUR41,791 Sk
CHF27,163 Sk
CZK1,27 Sk
  Utorok  9.Septembra 2003

ABY DOBRE BOLO...

Peter Kasalovský

Pred siedmimi rokmi Hospodársky klub (NEF) pri príležitosti svojho dvadsiateho mítingu za účasti prezidenta Svetového ekonomického fóra prof. K. Schwaba usporiadal v Slovenskom národnom divadle predstavenie SĽUK-u s programom Haravara - Aby u nás dobre bolo. O deň neskôr, akoby na potvrdenie odhodlania našej komunity prispieť k tomu, sme nechali doslova rozsvietiť nočnú oblohu nad centrom Bratislavy. Dvadsaťminútový ohňostroj bol prenádherný. Podaktorých občanov však vystrašil, keďže si pripustili, že by mohlo ísť o návrat k tradičným akciám pri príležitosti výročia VOSR. Nebol príležitostný, ale pre všetkých. Bol 4. novembra 1996, a bol najmä pre oči. Dokonca ho sledovali aj viacerí potentáti vtedajšej vlády, ktorí sa inak vyhli klubovému mítingu, len aby sa nestretli s jeho vzácnym hosťom. Potrestali sa, ale dodnes to nepochopili, tak ako nevytriezveli z vedomia vlastnej predurčenosti, ba až nedotknuteľnosti, ale aj geniality.

Bolo to sedem rokov po páde režimu. V štáte bolo cítiť rast napätia. Nielen politického, osobitne vo vzťahu medzi prezidentom republiky a premiérom, ale aj sociálneho. Znepokojenie občanov z vtedajšieho vládnutia a pomerov bolo zrejmé. Akurát dosť bolo akoby víťazov malej privatizácie vrátane tzv. holandských dražieb, a potom aj vyvolených - určených pre priamy predaj štátneho majetku, ktorí nezvládali ľudsky a manažérsky svoje nové pozície. Padali podniky aj družstvá alebo sa ako-tak udržiavali pri živote. Chátrali investície hodnôt miliardových. Neschopnosť spravovať a zveľaďovať nadobudnutý majetok sa vydávalo za nevyhnutný dôsledok či cenu transformácie. Aj vtedy išlo o prístup k štátnym majetkom a nemenej o vytvorenie si možnosti pracovať s rozpočtovými a vôbec so štátnymi financiami. Vo viacerých štátnych podnikoch strategického významu boli mzdové pomery a sociálne výhody na úrovni až 22. storočia. Keby boli vtedy overiteľné a zverejnené, tak by mali za následok všeobecnú eufóriu a neveľmi nežné správanie sa tých más „mimo“.

Po ďalších siedmich rokoch sa nič dôležité nezmenilo. V 2003. roku je nedostatok finančných zdrojov citeľnejší a považuje sa za dôsledok minulosti. Rovnako ako problémy, ktorých riešenia sú tradičné a vopred známe. V centre záujmu je vskutku občan, ale prioritne jeho peňaženka. Rast životných nákladov je zrejmý, ale jeho skutočný rozsah je oficiálne popieraný. Menej sa síce medializuje pohyb štátneho majetku, ale je, a v celom rade prípadov neveľmi výnosný pre štát. Tí, čo boli úspešní so svojimi firmami vtedy, tak sú väčšinou aj dnes. Avšak majú o voľačo viac rokov, sú usadenejší a s väčším počtom nepriateľov. Úspešnosť je naďalej morou pre podnikateľov a popri nej je nemenšou pôsobenie záujmových skupín. Stále prítomné je politické napätie a sociálny úpadok. Vytrvalo sa objavujú „vnútorní nepriatelia“ nového režimu a všetkých parlamentných strán, a najmä ich lídrov. Viaceré kauzy spred rokov sú aj dnes živé. Vymáhateľnosť práva ako takého je väčšinou vecou pevných nervov, času a peňazí. Pravda víťazí príliš pomaly, a keď zvíťazí, tak

Po štrnástich rokoch by tu bolo tiež dosť mesiášov najrôznejšej farebnosti, ale spravidla bez schopnosti sebareflexie, ako aj triezveho pohľadu na vlastnú kariéru a dosiahnuté výsledky - trapasy. Avizovaných reforiem rovných prísľubom želateľnej kvality života, lež iba pre vnukov a pravnukov, je neúrekom, ale ani jedna poriadna a dokončená. Z politických kuloárov domácich znejú chvály na to, kde sme a čo sme dosiahli, pričom v nich nenachádzajú ani len ozvenu tie princípy, ktoré dali najširším vrstvám nádej, že sa budú môcť plnšie realizovať a naozaj lepšie žiť. Počuť iba to, že o tie princípy sa bojuje a bojuje, a majú byť bližšie podľa predpovedí revolucionárov našich čias vtedy, keď sa skončí predaj štátneho majetku. Ten historický moment sa nezadržateľne približuje. Po ňom všetci budú bohatí a slobodnými občanmi podľa svojich preukázaných schopností v nezabudnuteľnom jedenapolgeneračnom transformačnom procese. Jedni iba čestne získaným majetkom, iní čestne získaným majetkom aj duchom, ale väčšina bude bohatá vnútorne, a najmä o neoceniteľné skúsenosti.

Tešme sa už na to veselie, keď sa skončí proces procesov, teda privatizácia, a všetkým začne byť dobre. Pomaly, ale isto bude lepšie. Všetko bude jasnejšie, a najmä vo vzťahoch ľudských. Všetky ďalšie traumy budú totiž o inom. Nepochybujem, že sa klubová komunita rozhodne opäť a po druhý raz vo svojej relatívne krátkej histórii práve kvôli tomu rozjasniť nebo nad metropolou.

Peter Kasalovský

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.