Hospodársky denník
USD37,745 Sk
EUR41,791 Sk
CHF27,163 Sk
CZK1,27 Sk
  Utorok  9.Septembra 2003

Upozorňujú na divoký lobing

Komorový systém by mal zodpovedať štandardu Európskej únie

Zo zákona by mali existovať už len komory regulovaných profesií a komory, na ktoré je prenesený výkon verejnej moci s povinným členstvom. Preskúmať by sa ešte mala opodstatnenosť existencie Slovenskej komory vysokoškolsky vzdelaných zdravotníckych pracovníkov a Komory patentových zástupcov. Príslušné právne normy na zrušenie komôr majú jednotliví ministri predložiť do konca roka. Niektorí ministri pred prijatím jednotlivých zákonov očakávajú tlak lobistických skupín. Odborníci však upozorňujú, že týmto krokom sa môže zaviesť bezbrehý lobing. Ten síce existuje aj teraz, len štát sa ho rozhodol legalizovať.

Vláda odsúhlasila, aby sa zachovalo deväť komôr, no mnohé by zo zákona mali prestať existovať.

Členská základňa Slovenskej komory vysokoškolsky vzdelaných zdravotníckych pracovníkov (SK VVZP) však protestuje a je „doslova šokovaná, ako môže vláda SR prijať materiál na rokovanie a dokonca ho i schváliť v takom rozsahu, ako je predkladaný podpredsedom vlády a ministrom spravodlivosti SR Danielom LIpšicom. Tento materiál bol spracovaný buď s neznalosťou veci, alebo aroganciou moci, či pod tlakom lobistických skupín,“ hovorí prezident SK VVZP Michal Farkaš. V rezorte zdravotníctva práve SK VVZP od svojho vzniku (1992) vykonávala a vykonáva svoju činnosť tak, že už dávno spĺňa tie kritériá, o ktorých rokovala vláda. Má povinné členstvo iba pre tých, ktorí sú priamymi nositeľmi výkonu v zmysle zákona o zdravotnej starostlivosti, zákona o liečebnom poriadku či Národným registrom zdravotníckych výkonov. Komora pracuje na regionálnom a odbornom princípe a od svojho vzniku vytvorila profesijné sekcie pre tých zdravotníckych pracovníkov, ktorí získali vysokoškolské vzdelanie na nelekárskych fakultách, ako sú chemici, fyzici, biológovia, logopédi, psychológovia. Napríklad v odbore laboratórna medicína alebo klinická fyzika sú priamymi tvorcami a garantom koncepcie zabezpečenia kvality, profesionality, a teda vysokej odbornosti a profesionality i v zmysle etiky do vnútra rezortu, ale i výstupom pre pacienta. SK VVZP má silnú profesijnú sekciu logopédov, bola pri zrode klinických psychológov. Neskoršie v zmysle legislatívy vznikla i profesijná sekcia liečebných pedagógov a taktiež fyzioterapeutov. Je logické, že pri zrode SK VVZP boli predovšetkým klinickí chemici, laboratórni imunológovia a klinickí fyzici. Aktívne a včasne pristúpili logopédi spolu s klinickými psychológmi. „Preto nechápeme zrušenie našej komory fungujúcej v zmysle platnej legislatívy splňujúc i všetky podmienky negácie korporativizmu a nezakladáme si nárok na štátny rozpočet. Nechápeme a dôrazne protestujeme, aby vláda SR zrušila SK VVZP a vytvorila novú komoru iba z časti vysokoškolsky vzdelaných zdravotníckych pracovníkov - nelekárov, ktorí takisto patria medzi neregulované povolania v zmysle kritérií EÚ. Máme indície, že vláda SR má úmysel znemožniť niektorým skupinám zdravotníckych pracovníkov, ktorých výkony majú rozhodujúcu výpovednú hodnotu vo vzťahu k pacientovi v diferenciálno-diagnostickom rozhodovaní, prevencii a liečbe, priznať ich významné a rovnocenné postavenie v procese definovania poskytovateľov zdravotníckej starostlivosti v súčasných novo definovaných legislatívnych podmienkach slovenského zdravotníctva,” hovorí sa v stanovisku komory.

Rozhodnutím vlády je prekvapený aj predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Ivan Oravec. Komora sa totiž stotožnila s pôvodným návrhom vlády na zrušenie povinného členstva. Ako nám povedal, ministerstvo pôdohospodárstva pripravilo novelu zákona o SPPK s tým, že členstvo bude dobrovoľné. „My sme k tomu dávali pripomienky a odrazu vláda schválila to, čo schválila.“ Na našu otázku k týmto zámerom vlády minister pôdohospodárstva Zsolt Simon hovorí, že SPPK sa môže transformovať, môže existovať, ale už nie na základe povinného členstva. „Komora je záujmová organizácia, ktorá chráni záujmy poľnohospodárov. A ako taká je na základe slobodného rozhodovania aj v Európskej únii. Nič iné nechceme, len to, aby to bolo rovnako aj u nás. Myslím si, že keď to nebude riešené silou zákona, ale silou dobrovoľnosti, komora môže mať ešte väčšiu váhu ako dnes,“ dodal minister.

Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) poskytne stanovisko k rozhodnutiam vlády o zásadách na riešenie systému komôr na Slovensku tento týždeň. Bude prihliadať na medzinárodné súvislosti vrátane medzinárodných záväzkov SR v oblastiach, ktoré SOPK reprezentuje. Predseda komory Peter Mihók konštatuje, že v 25 členských krajinách EÚ upravuje obchodné a priemyselné komory zákon. „SOPK, ako národná inštitúcia, plní funkcie vyplývajúce z medzinárodných zmlúv, ku ktorým pristúpila aj Slovenská republika. SOPK má podpísané zmluvy s komorami v 86 krajinách a prepojené informačné systémy s nimi. Ak by sa SOPK stala záujmovým združením, nebola by ich partnerom.“ Predseda SOPK zdôrazňuje, že komory sú aj OSN deklarované ako inštitúcie občianskej spoločnosti.

Vladimír Turanský

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.