Hospodársky denník
USD31,963 Sk
EUR40,735 Sk
CHF25,996 Sk
CZK1,254 Sk
  Pondelok  12.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Našim podnikateľom chýba...

Komentuje Eleonóra Bujačková

Keby sme sa opýtali ich samých, najskôr by odpovedali, že chýbajú lepšie úvery. To je pre hospodárstvo zlé. V skutočnosti im však chýba predovšetkým prestíž. A to je oveľa horšie. Ešte v roku 1992 generálny riaditeľ Komerční banky Richard Salzmann konštatoval, že ľudia si priemyselníkov a bankárov budú ešte dlho predstavovať ako „obtlstlých“ pánov s cylindrom a s hrubou cigarou. Mýlil sa, skutočnosť je oveľa horšia. Veľká časť verejnosti si kapitalistu predstavuje skôr ako repliku Mackieho Messera. Sociológovia upozornili už dávnejšie, že proklamovaný ideál úspechu a zisku bol zosmiešnený, pretože sme dopustili, aby tu vznikol stav, v ktorom sa najúspešnejšími stávajú tí najnemravnejší a najväčší zisk majú nepotrestaní zlodeji. Povesť slovenských kapitalistov sa v minulých rokoch vyvíjala skôr k horšiemu.

Aká je situácia dnes? Banky sprísnili úverovú politiku, peniaze tunelárov (okrem tých, ktoré zmizli do zahraničia) v ekonomike skryto fungujú, iba sa o nich nevie. Kapitalisti svoje materiálne niveau skôr skrývajú. Prestíž podnikateľov je najsilnejšie ohrozovaná všeobecným názorom, že polovica z nich sú zlodeji. Ako znovu nájsť, získať prestíž? Mnoho z nich stavia na neviditeľnosť. Zostaviť rebríček najmajetnejších Slovákov je vyčerpávajúcou niekoľkomesačnou detektívkou. Mnohí z nich nechcú ani len počuť, aby sme ich meno zverejnili, nehovoriac už o uverejnení fotografie. A nielen preto, že majú strach z kriminálnych útokov. Súhlasím, verejnosť nemusí poznať podobu vlastníkov, ale má právo vedieť, že osud konkrétnych ľudí je spojený s firmou, ktorá významne ovplyvňuje život občanov. Niektoré spoločnosti dokonca nezverejňujú ani zákonom vyžadované informácie a radšej sa vystavujú dôsledkom konfliktu so zákonom. Dôvody môžu byť rôzne, ale výsledok je vždy rovnaký: mnohí slovenskí kapitalisti sa radšej skrývajú, a tým iba podporujú nezmyselnú predstavu, že čo kapitalista, to lump.

Psychologické rozdelenie spoločnosti na „bohatých“ a „chudobnú verejnosť“ sa stalo prirodzenou súčasťou našej civilizácie. Stabilita systému však závisí od toho, aký veľký súlad je medzi hodnotovými kritériami týchto skupín. Ako funguje tento systém? Tu prichádza k slovu toľko vysmievaný zázrak trhu bez prívlastku. Najhoršou úložňou majetku je trezor schovaný za obrazom. Najlepšou formou je ekonomická investícia a tu sa do hry dostáva „chudobná verejnosť“. Vlastníci sa neobídu bez „nemajetných“, pretože tí vytvárajú hodnoty vo firmách, do ktorých priamo či nepriamo investovali. Aj v záujme „chudobnej verejnosti“ je, aby bohatí boli naozaj bohatí a dokonca požívali spoločenskú vážnosť. Iba tak môžu ich podniky získavať úvery, prosperovať a vďaka tomu platiť toľko, koľko potrebujeme na dôstojný život. A mechanizmus trhu spôsobí, že platiť budú, okrem iného aj preto, aby udržali kúpyschopnosť, a teda odbyt. Nízka prestíž našich kapitalistov je odrazom nedôvery väčšiny obyvateľov. Prvým krokom by teda vari mohla byť prehľadnosť vlastníckych vzťahov a verejné vyjadrenie vzťahu k majetku. K prehľadnosti, samozrejme, patrí riziko, ale riskovať je povinnosťou bohatých. Oni sú teraz na ťahu a verejnosti to dlhujú.

Počasie

Dnes očakávame prevládanie pomerne nepriaznivých účinkov počasia na celom území Slovenska. Pretrvávať môžu ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä u reumatikov. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, jaziev a fantómové bolesti. Zvyšujú sa ťažkosti u pacientov s kardiovaskulárnym postihnutím (anginózne bolesti) a s ochoreniami dýchacích ciest. Nižšia môže byť telesná a duševná výkonnosť a schopnosť sústredenia. Zvýšený je sklon k nervozite, podráždenosti, depresii a k celkovým nepríjemným telesným a duševným pocitom, prípadne k zažívacím ťažkostiam.Zajtra očakávame pretrvávanie zdravotných ťažkostí podmienených počasím. (zč)

n Dnes bude oblačno až zamračené. Miestami, najmä na západe, prechodne zmenšená oblačnosť. Na viacerých miestach občasné sneženie, na juhozápade dážď so snehom alebo dážď. Najvyššia teplota -3 až 2, na juhozápade miestami okolo 4 stupňov. Slabý premenlivý vietor. Maximálna teplota na horách vo výške 1500 m okolo -3 stupňov.n V utorok bude premenlivá veľká oblačnosť a na väčšine územia občasné sneženie, v západnej polovici územia v nižších polohách dážď alebo dážď so snehom. Nočná teplota 1 až -3, denná teplota 1 až 6, na strednom a východnom Slovensku miestami okolo -1 stupeň. V stredu bude premenlivá veľká oblačnosť a na väčšine územia dážď, od 1000 m, na východe aj v nižších polohách, sneženie. Neskôr prechod k prehánkam, od 600 m snehovým. Nočná teplota 3 až -2, denná teplota 0 až 4, na juhozápade okolo 6 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.41 a zapadne o 16.20 hod.

Amsterdamdážď5
Aténypolooblačno12
Belehraddážď2
Berlínpolojasno3
Bratislavadážď4
Bruseldážď5
Budapešťdážď0
Bukurešťzamračené-1
Frankfurtdážď5
Helsinkisneženie-2
Istanbuloblačno5
Kodaňpolooblačno4
Kyjevsneženie-2
Lisabonslnečno18
Londýndážď11
Madridpolooblačno16
Milánozamračené4
Moskvaoblačno-3
Oslooblačno-1
Paríždážď10
Prahapolooblačno4
Rímzamračené15
Sofiazamračené1
Štokholmprehánky0
Varšavadážď0
Viedeňdážď6
Záhreboblačno7
Ženevadážď3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.