Hospodársky denník
USD31,963 Sk
EUR40,735 Sk
CHF25,996 Sk
CZK1,254 Sk
  Pondelok  12.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Predkami sibírski lovci?

Predchodcovia prvých Američanov možno pochádzajú z mrazivej Sibíri. Lovci v nehostinných krajoch pri Beringovej šiji, ktorá kedysi spájala Áziu s Amerikou, žili už pred 30 000 rokmi, teda v dobe ľadovej. Ukazujú to doteraz najstaršie nájdené dôkazy ľudského života v oblasti, ktorá je považovaná za bránu do Nového sveta. Ruskí vedci objavili na brehu rieky Jana 30 000 rokov starú lokalitu, v ktorej žili pravekí lovci. Miesto sa nachádza 480 kilometrov severne od polárneho kruhu a leží neďaleko dnešného Beringovho prielivu. Hoci priama väzba je naďalej nejasná, lokalita naznačuje, že ľudia počas doby ľadovej prenikli ďaleko do arktickej oblasti. Bádatelia našli kamenné nástroje, zbrane vyrobené z klov a kostí zo zabitých mamutov, bizónov, medveďov, levov a zajacov, teda zvierat, ktorými sa lovci v dobe ľadovej živili. Žili tu aj kone, pižmoni a ďalšie zvieratá. „Dostatok zveri znamená množstvo potravy," tvrdí Julia Brighamová-Gretteová z Massachusettskej univerzity v Amherstu. „Nebola to nehostinná tundra, ako by si niekto mohol predstavovať,“ spresnila. Oblasť pri rieke Jany bola navyše náplavová planina bez ľadu.

Bádatelia určili vek artefaktov pomocou takzvanej uhlíkovej metódy. Dôkazy sú asi dvakrát staršie než nálezisko Monte Verde v Chile, ktoré bolo doteraz najstarším dokladom ľudského osídlenia na americkom kontinente. V dobách osídlenia brehov rieky Jany bola veľká časť severných oblastí krajiny v zajatí doby ľadovej, kedy sa ľadovce rozprestierali nad väčšinou súčasnej Európy, Kanady a severu Spojených štátov.

Paleoantropológ Donald Grayson z Washingtonskej univerzity v Seattle považuje objav za veľmi významný, pretože je oveľa starší než akýkoľvek iný dôkaz ľudského života v zmrznutých oblastiach Sibíri, ktorá bola bránou do Ameriky. Vedci pripomínajú, že kým získali informácie o lokalite, najstaršie náleziska v oblasti Beringovej šije pochádzali z doby pred 11 000 rokmi. Každé iné miesto, o ktorom si bádatelia mysleli, že je dosť staré, aby malo niečo spoločné so zaľudňovaním Nového sveta, sa ukázalo nereálne, dodávajú vedci.

Medzi artefaktmi nájdenými pri rieke boli zbrane podobné tým, ktoré sa našli pri meste Clovis v Novom Mexiku a ktoré sú staré asi 11 000 rokov. Podľa vedcov má však nález iba malú súvislosť s používaním nástrojov a zbraňových techník ľudí z Clovis. Podobné predmety sa totiž našli i v Európe a západnej Ázii. Podobnosti (nástrojov a zbraní) nie sú však dostatočné, aby dokázali, že išlo o predchodcov ľudí z Clovis v Novom svete, vravia vedci.

Beringova pevninská šija oba kontinenty premosťovala do doby pred približne 11 000 rokmi, kedy stúpla úroveň morskej hladiny a spojenie bolo prerušené. V súčasnosti delí Rusko od Aljašky Beringov prieliv. Prejsť do Nového sveta nebol problém, tvrdia vedci a dodávajú, že problémom bolo dostať sa do onej časti sveta.

Niektorí experti veria, že nový objav poskytuje dôležité nové stopy dávnej migrácie z Ázie do Ameriky. Nález dôkazov ľudského osídlenia pri rieke Jany umožňuje vysloviť domnienku, že prvé osídlenie oboch Amerík nastalo pred posledným maximálnym rozšírením ľadovcov. Posledné ľadové maximum nastalo pred 20 000 až 25 000 rokmi.

(hdc)

Počasie

Dnes očakávame prevládanie pomerne nepriaznivých účinkov počasia na celom území Slovenska. Pretrvávať môžu ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä u reumatikov. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, jaziev a fantómové bolesti. Zvyšujú sa ťažkosti u pacientov s kardiovaskulárnym postihnutím (anginózne bolesti) a s ochoreniami dýchacích ciest. Nižšia môže byť telesná a duševná výkonnosť a schopnosť sústredenia. Zvýšený je sklon k nervozite, podráždenosti, depresii a k celkovým nepríjemným telesným a duševným pocitom, prípadne k zažívacím ťažkostiam.Zajtra očakávame pretrvávanie zdravotných ťažkostí podmienených počasím. (zč)

n Dnes bude oblačno až zamračené. Miestami, najmä na západe, prechodne zmenšená oblačnosť. Na viacerých miestach občasné sneženie, na juhozápade dážď so snehom alebo dážď. Najvyššia teplota -3 až 2, na juhozápade miestami okolo 4 stupňov. Slabý premenlivý vietor. Maximálna teplota na horách vo výške 1500 m okolo -3 stupňov.n V utorok bude premenlivá veľká oblačnosť a na väčšine územia občasné sneženie, v západnej polovici územia v nižších polohách dážď alebo dážď so snehom. Nočná teplota 1 až -3, denná teplota 1 až 6, na strednom a východnom Slovensku miestami okolo -1 stupeň. V stredu bude premenlivá veľká oblačnosť a na väčšine územia dážď, od 1000 m, na východe aj v nižších polohách, sneženie. Neskôr prechod k prehánkam, od 600 m snehovým. Nočná teplota 3 až -2, denná teplota 0 až 4, na juhozápade okolo 6 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.41 a zapadne o 16.20 hod.

Amsterdamdážď5
Aténypolooblačno12
Belehraddážď2
Berlínpolojasno3
Bratislavadážď4
Bruseldážď5
Budapešťdážď0
Bukurešťzamračené-1
Frankfurtdážď5
Helsinkisneženie-2
Istanbuloblačno5
Kodaňpolooblačno4
Kyjevsneženie-2
Lisabonslnečno18
Londýndážď11
Madridpolooblačno16
Milánozamračené4
Moskvaoblačno-3
Oslooblačno-1
Paríždážď10
Prahapolooblačno4
Rímzamračené15
Sofiazamračené1
Štokholmprehánky0
Varšavadážď0
Viedeňdážď6
Záhreboblačno7
Ženevadážď3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.