Hospodársky denník
USD31,963 Sk
EUR40,735 Sk
CHF25,996 Sk
CZK1,254 Sk
  Pondelok  12.Januára 2004

Vpred alebo vzad?

Putinovou zásluhou je nesporne to, že počas jeho prvého prezidentského funkčného obdobia, ktoré sa chýli ku koncu, došlo ku konsolidácii ruského hospodárstva. Avšak v posledných dvoch rokoch sa tempo hospodárskych reforiem spomalilo. Tento názor v rozhovore pre rakúsky denník Der Standard vyslovil hlavný ekonóm Svetovej banky pre Rusko Christof Rühl. Podľa neho v hospodárstve panuje teraz stav nehybnosti. Čaká sa na ďalší povel. Nikto zatiaľ nevie povedať, či vývoj pôjde vpred, alebo či sa začne vracať späť.

Samotný Rühl sa odváži situáciu v Rusku hodnotiť až v lete, keď už bude po prezidentských voľbách a keď prezident príjme prvé rozhodnutia v novom funkčnom období. Putin nestojí pred ťažkými problémami len v oblasti správy krajiny, bankovej sféry a energetického sektora, ale predovšetkým treba v krajine prispôsobiť ceny elektrickej energie a plynu ich skutočným výrobným nákladom. Je to dôležité, lebo bez uskutočnenia tohto opatrenia zostane ruská ekonomika aj naďalej konkurencieneschopná. „Nevidím zatiaľ signály toho, že sa chce štát viac zapojiť do riadenia ekonomiky, než to robí doteraz,“ povedal Rühl. Dodal, že nikto nedokáže predpovedať, či vývoj pôjde ďalej smerom k trhovej ekonomike, alebo od nej. Dôležitým faktorom ruského vývoja je aj odpor verejnosti proti privatizácii a otázka znie, či sa chce postupovať proti názoru obyvateľstva, ktoré je reformami a odštátňovaním podnikov unavené.

Problém Ruska je aj to, že v niektorých sektoroch, najmä ťažbe surovín, sa bohatstvo koncertovalo len v niekoľkých rukách. Krajine hrozí, že silní podnikatelia uzavrú monopolné dohody a účet zaplatí spotrebiteľ.

Rühl uviedol, že sa Rusko musí viac otvoriť konkurencii a súťaži a vytvoriť orgány, ktoré budú účinne postupovať proti pokusom o vytváranie monopolov, než to doteraz robí antimonopolné ministerstvo.

(TASR)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.