Hospodársky denník
USD31,963 Sk
EUR40,735 Sk
CHF25,996 Sk
CZK1,254 Sk
  Pondelok  12.Januára 2004

Nový škandál?

„Konzultatívne referendum...“

V uplynulom týždni pokračovali meditácie ústavných činiteľov o tom, či výsledok referenda je záväzný pre zákonodarný zbor SR. Predovšetkým preto, lebo petíciu za vypísanie referenda o skončení jeho mandátu, a teda o predčasných parlamentných voľbách, podpísalo vyše pol milióna občanov SR. Dnes-zajtra by mal dostať petičné hárky prezident SR R. Schuster, a zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že referendum bude. Koalícia referendum viac-menej odmieta a prakticky pripúšťa, že občania môžu byť za predčasné voľby. Prezieraví koaliční lídri sú však pripravení rešpektovať vôľu občanov - ľudu vyjadrenú v platnom referende a tí ostatní to považujú za vylúčené. Do názorovej vojny vstúpil však predseda Ústavného súdu SR J. Mazák, ktorý sa verejne vyjadril, že akékoľvek referendum má konzultatívny charakter a právne nezaväzuje žiadny orgán verejnej moci, aby konal podľa jeho výsledku.

Predseda NR SR Pavol Hrušovský rešpektuje a súhlasí so stanoviskom predsedu Ústavného súdu SR Jána Mazáka, podľa ktorého výsledok referenda o predčasných voľbách nie je pre poslancov právne záväzný. „Ak bude úspešné referendum, bude to problém, o ktorom budeme diskutovať. Zatiaľ je predčasné robiť definitívne rozhodnutia, keďže referendum ešte ani vyhlásené nebolo,“ povedal P. Hrušovský. Nekonkretizoval však, ako by sa mal parlament zachovať. Súhlasí, že už v ústave by bolo vhodné pre výklad záväznosti ľudového hlasovania upraviť výsledky obligatórnosti, aby takéto pochybnosti nevznikali. Predložená novela ústavy však takéto úpravy neobsahuje.

Za hrubé zasahovanie do politického systému považuje Smer tieto výroky predsedu ÚS SR J. Mazáka o záväznosti výsledku referenda. „Neprípustne a v rozpore so zákonom vstúpil do prípravy organizácie referenda za vypísanie predčasných volieb a zásadným spôsobom ohrozil dôveryhodnosť a postavenie ÚS SR,“ uviedol vo svojej reakcii predseda Smeru Robert Fico. Jeho konanie vníma ako hrubé zneužitie funkcie, pri ktorom nedovolene prejudikoval otázku, ktorá môže byť v budúcnosti predmetom rozhodovania ÚS SR. Podľa Ficových slov sa zapojil do politického boja koalície a opozície. „Mal by odstúpiť sám. Také faux pas sa snáď ešte na Slovensku nestalo,“ skonštatoval R. Fico. „Spochybnením referenda ako najvyššej formy priamej demokracie a jeho záväznosti dochádza k priamemu ohrozeniu základov a zmyslu demokracie nášho štátu,“ zdôraznil R. Fico. Čuduje sa, odkiaľ J. Mazák zobral pojem konzultatívne referendum, ktoré sa v platnom texte ústavy nenachádza.

Prezident KOZ SR Ivan Saktor považuje vyjadrenie predsedu ÚS SR J. Mazáka, podľa ktorého nie je výsledok referenda pre poslancov parlamentu záväzné, za jeho osobný názor. Pripomenul, že nikto sa zatiaľ v súvislosti s referendom o predčasných parlamentných voľbách neobrátil na Ústavný súd SR. „My to berieme ako jeho názor. Jediný, kto môže z Ústavy SR požiadať o to, či je správny celý postup, ktorý doteraz robíme, je prezident republiky,“ dodal I. Saktor. „Neviem si predstaviť, že ak by viac ako dva milióny ľudí na Slovensku vyjadrilo nedôveru parlamentu, aby parlament zostal parlamentom,“ doplnil I. Saktor. Podľa neho by bolo maximálnym sklamaním, ak by parlament nerešpektoval vôľu ľudí. „Som presvedčený o tom, že verejná mienka by bola za ľuďmi, ktorí by organizovali nepokoje na základe toho, že tu vôľa občana nie je vôľou občana,“ vyhlásil I. Saktor.

(TASR/kv)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.