Hospodársky denník
USD31,563 Sk
EUR40,671 Sk
CHF25,979 Sk
CZK1,246 Sk
  Utorok  13.Januára 2004

Výška vymeriavacieho základu

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 02/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Mohli by ste uverejniť, v akej výške je vymeriavací základ zamestnávateľa od 1. 1. 2004 na jednotlivé druhy sociálneho poistenia?

- Vymeriavací základ zamestnávateľa, pokiaľ tento zákon neustanovuje inak, je vymeriavací základ jeho zamestnanca. Vymeriavací základ zamestnávateľa na platenie poistného na nemocenské poistenie a poistného na garančné poistenie za každého jeho zamestnanca je mesačne najviac v období od 1. januára do 30. júna kalendárneho roka 1,5-násobok jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu, ktorý platil v kalendárnom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa platí poistné na nemocenské poistenie a poistné na garančné poistenie a v období od 1. júla do 31. decembra kalendárneho roka 1,5-násobok jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu, ktorý platil v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa platí poistné na nemocenské poistenie a poistné na garančné poistenie.

Vymeriavací základ zamestnávateľa na platenie poistného na dôchodkové poistenie, poistného na poistenie v nezamestnanosti a poistného do rezervného fondu za každého jeho zamestnanca je mesačne najviac v období od 1. januára do 30. júna kalendárneho roka 3-násobok jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu, ktorý platil v kalendárnom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa platí poistné na dôchodkové poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu a v období od 1. júla do 31. decembra kalendárneho roka 3-násobok jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu, ktorý platil v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa platí poistné na dôchodkové poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu.

Do vymeriavacieho základu zamestnávateľa na platenie poistného na úrazové poistenie sa zahŕňa aj odmena jeho zamestnanca za prácu, ktorú vykonáva na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, teda na základe dohody o vykonaní práce alebo dohody o brigádnickej práci študentov. V prípade určenia vymeriavacieho základu zamestnanca rozhodujúcim obdobím je kalendárny mesiac, za ktorý platí poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti. Rozhodujúcim obdobím na určenie vymeriavacieho základu zamestnávateľa je kalendárny mesiac, za ktorý platí poistné.

V septembri 2003 mi zomrela manželka. Mám dve dcéry. Jedna skončila vysokú školu v júni 2003 a mladšia dcéra dennou riadnou formou študuje na vysokej škole. Má 20 rokov. Mám nárok na nejaké dávky okrem prídavku na dieťa? Môže sa mi poskytovať vdovecký dôchodok a obe dcéry majú nárok na sirotský dôchodok?

- Na základe uvádzaných skutočností vám vzniká nárok na vdovecký dôchodok a mladšej dcére na sirotský dôchodok. Nárok na výplatu týchto dávok vám vzniká splnením podmienok ustanovených pre vznik nároku na uvedené dôchodky a na ich výplatu a podaním žiadosti o priznanie alebo vyplácanie týchto dôchodkov do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne.

Novela zákona o sociálnom zabezpečení realizovaná zák. č. 306/1991 Zb. s účinnosťou od 1. 8. 1991 zaraďuje medzi obligatórne dôchodky pozostalých aj vdovecký dôchodok (§ 48a zákona č.100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení v znení neskorších predpisov), ktorý patrí vdovcovi po smrti manželky, ak sa stará aspoň o jedno nezaopatrené dieťa.

Takýmto dieťaťom sa rozumie

- dieťa, ktoré má alebo by malo po zomrelej manželke nárok na sirotský dôchodok,

- dieťa, ktoré bolo v rodine zomrelej vychovávané, ak ide o vlastné (osvojené) dieťa vdovca alebo

- ak bolo dieťa aspoň jedným z nich prevzaté do dňa smrti manželky do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.

Za nezaopatrené dieťa sa považuje každé dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky. Po jej ukončení, najdlhšie však do 25. roku veku dieťaťa, iba za predpokladu, ak

- sa sústavne pripravuje na budúce povolanie,

- sa nemôže sústavne pripravovať na budúce povolanie alebo byť zamestnané pre chorobu alebo úraz,

- pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav je neschopné sústavne sa pripravovať na budúce povolanie alebo byť zamestnané.

Za nezaopatrené dieťa sa považuje aj dieťa, ktoré je po skončení povinnej školskej dochádzky vedené v evidencii evidovaných nezamestnaných a od skončenia povinnej školskej dochádzky mu nevznikol nárok na podporu v nezamestnanosti, najdlhšie však do 18 rokov jeho veku.

Za nezaopatrené dieťa sa však nepovažuje dieťa, ktoré

- v dobe školských prázdnin v školskom roku, v ktorom skončilo povinnú školskú dochádzku, vstúpilo do zamestnania, s výnimkou príležitostného zamestnania,

- sa sústavne pripravuje na budúce povolanie štúdiom, ak už skončilo jedno vysokoškolské štúdium a bol mu priznaný akademický titul.

Dĺžka doby poberania vdoveckého dôchodku závisí od doby starostlivosti o nezaopatrené dieťa, vo vašom prípade sa vám vdovecký dôchodok bude poskytovať najdlhšie do dovŕšenia 25. rokov veku mladšej dcéry, ak sa dovtedy bude sústavne pripravovať na budúce povolanie, čiže študovať na prvej vysokej škole.

Nárok na vdovecký dôchodok zaniká vždy, ak ovdovelý muž opäť uzavrie manželstvo. Tento dôchodok sa od 1. júla 2003 poskytuje v taxatívne určenej výške 2356 Sk mesačne.

Vašej mladšej dcére, ktorá je nezaopatreným dieťaťom, vzniká nárok na sirotský dôchodok (§ 49 až 50 zákona č. 100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení v znení neskorších predpisov).

Sirotský dôchodok patrí dieťaťu

- po vlastnom rodičovi alebo jemu na roveň postavenému osvojiteľovi,

- po občanovi, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov (nevlastný rodič - živiteľ) za predpokladu, že v čase jeho smrti bolo dieťa na neho prevažne odkázané výživou, ktorú mu zo závažných príčin nemohli zabezpečiť jeho žijúci rodičia.

JUDr. Z. Macková, PhD.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.