Hospodársky denník
USD31,563 Sk
EUR40,671 Sk
CHF25,979 Sk
CZK1,246 Sk
  Utorok  13.Januára 2004

Krátko zo sveta

Do škandálu okolo talianskej potravinárskej skupiny Parmalat sa namočil aj jeden z najväčších nepotravinárskych dodávateľov, švédsky výrobca obalov Tetra Pak. Bývalý finančný riaditeľ Parmalatu Fausto Tonna švédsku firmu obvinil, že platila zakladateľskej rodine milióny eur za kontrakty na dodávky škatúľ na mlieko a džúsy. Tetra Pak podľa Tonnu predávala tovar so zľavou, na účet zakladateľa Calista Tanziho a jeho rodiny však platila stanovené percentá. Celkovo to od roku 1996 bolo asi 70 miliónov eur. Tetra Pak oznámil, že obvinenia prešetrí.

Ropná spoločnosť BP sa rozhodla predať svoj dvojpercentný podiel v najväčšej čínskej ropnej a plynárenskej spoločnosti PetroChina minimálne za 1,61 miliardy dolárov. Rozhodnutie je súčasťou plánu BP predať majetok, ktorý nepovažuje za strategický, a zvýšiť investície v Rusku. „Naša majetková investícia do PetroChina bola veľmi úspešná a veríme, že teraz je ten správny čas predať akcie,“ dodal vo vyhlásení prezident BP China Gary Dirks. Akcie čínskej firmy vlani stúpli o 153 %.

Podľa šéfa Medzinárodného menového fondu (MMF) Horsta Köhlera prekonali výsledky minuloročnej obnovy argentínskeho hospodárstva aj veľmi optimistické očakávania expertov. Köhler cez víkend povedal, že MMF ešte tento mesiac prerokuje a zrejme Buenos Aires aj uvoľní ďalšie úverové prostriedky. Argentína očakáva od MMF okolo 330 miliónov dolárov. V poslednom štvrťroku 2003 vzrástol hrubý domáci produkt asi o 10 % a podľa expertov by argentínska ekonomika mala tento rok dosiahnuť rast o 6,5 %.

Európska komisia (EK) dočasne prerušila vyšetrovanie kauzy americkej spoločnosti Oracle Corp., ktorá mala za 7,3 miliardy dolárov prevziať konkurenčnú softvérovú firmu PeopleSoft Inc. EK svoje rozhodnutie komentovala potrebou pozbierať o problematike spomínanej akvizície viac informácií. Tie sa majú týkať vyrábaných produktov a podmienok na danom špecifickom trhu.

Kuvajt a Irán sa dostali v rokovaniach o dohode o dodávkach zemného plynu do záverečnej etapy. Medzi poslednými otázkami, ktoré treba vyjasniť, je spôsob platenia Kuvajtu za dodávky plynu. Kuvajt má síce obrovské zásoby ropy, ale nedostatok zemného plynu. Výroba elektrickej energie z ropy je drahá, možno ju výhodnejšie produkovať prostredníctvom plynu. Predstavitelia vlád oboch krajín už v decembri podpísali dohodu o dodávkach vody z Iránu do Kuvajtu.

Priemyselná výroba v Nemecku sa v novembri medzimesačne zvýšila o 1,3 %. Podľa ministerstva hospodárstva a práce bol nárast podporený predovšetkým zvýšením produkcie kapitálového tovaru.

(ČTK, TASR)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.