Hospodársky denník
USD31,563 Sk
EUR40,671 Sk
CHF25,979 Sk
CZK1,246 Sk
  Utorok  13.Januára 2004

Povojnové maximá ropy

Ceny ropy na svetových komoditných trhoch sa včera držali v blízkosti minulotýždňových zatváracích úrovní. V New Yorku síce čierne zlato spočiatku zaznamenalo straty, keďže na americkom stredozápade sa teploty prechodne dostali na vyššie hodnoty po predošlých hlbokých mrazoch. Následkom bolo, že sa znížil dopyt po ropných komoditách. Práve severozápad USA je totiž najväčšou odbytovou oblasťou pre vykurovací olej. Neskôr však americká spoločnosť Meterologix, ktorá sa zaoberá predpoveďami počasia, oznámila, že na stredu až piatok očakáva teploty pod normálom.

Kam až pôjde?

V priebehu dňa sa tak trend zvrátil a ceny sa priblížili k hodnotám, na ktorých končili v piatok a neskôr sa dokonca posúvali ešte vyššie. Čierne zlato sa dostalo na najvyššie úrovne od minuloročnej vojenskej operácie v Iraku, ktorá mala za cieľ zosadiť Saddáma Husajna. Okrem počasia bol ďalším faktorom, ktorý zohral úlohu pri raste ceny, špekulanti. Podľa analytika spoločnosti Refco Marshalla Steevesa má trh stále potenciál rásť. „Zásoby ropy ostávajú celkom napäté,“ uviedol. Americké rezervy ropy sa v súčasnosti nachádzajú na najnižšej úrovni od roku 1975 a ak sa predpovede chladného počasia potvrdia, môžu klesnúť ešte ďalej.

Cena ropy tiež rastie z dôvodu slabého amerického dolára, ktorý robí nákupy atraktívnejšími pre európskych investorov. Práve hodnota americkej meny je aj jedným z dôvodov, pre ktorý nechce Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) pristúpiť k zvýšeniu ťažby a prostredníctvom toho aj cien ropy. Kartel tvrdí, že z dôvodu lacného dolára je kúpna sila členských krajín kartelu v iných menách nižšia.

K cenám ropy sa včera vyjadril aj americký minister energetiky Spencer Abraham. „Silná svetová ekonomika je dobrá pre krajiny, ktoré spotrebúvajú aj produkujú ropu. Pevne veríme, že trh by mal určovať úroveň produkcie a ceny,“ povedal Abraham.

Cena februárovej ropy sa na americkej burze New York Mercantile Exchange zvýšila o 20 USc a posunula sa tak k úrovni 34,2 USD za dolár. Londýnska ropa typu Brent s takým istým termínom dodania tiež stúpla o 10 USc, čo pre ňu predstavovalo novú hodnotu 31,2 USD za barel. Januárové futuritné kontrakty na vykurovací olej stratili 0,3 USc, čím sa dostali na úroveň 1,007 USD za galón. Rovnako datovaný benzín si odpočítal 0,6 USc a priblížil sa k hodnote 1,018 USD za galón.

Dopyt po striebre

Výrazný dopyt včera zaznamenalo striebro, ktorého cena stúpla až o 15 USc na 6,59 USD za uncu. Kov sa tak dostal na najvyššiu úroveň za posledných 6 rokov. Jedným z faktorov, ktoré k tomu prispeli, bol priaznivý výhľad pre priemyselné kovy. Z drahých kovov je striebro tento rok zatiaľ najrýchlejšie rastúcou komoditou.

Naopak, mierny pokles zaznamenalo zlato, ktoré stratilo 1,5 USD a obchodovalo sa po 425 USD za uncu. Platina menila majiteľov okolo úrovne 858 USD za uncu a paládium pri cene 214 USD za uncu.

(M. Mušák/Reuters)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.