Hospodársky denník
USD31,563 Sk
EUR40,671 Sk
CHF25,979 Sk
CZK1,246 Sk
  Utorok  13.Januára 2004

Volanie ppeža Jána Pavla II.

Pápež Ján Pavol II. cez víkend opätovne odsúdil nielen pokračujúcu občiansku vojnu na Pobreží Slonoviny, ale predovšetkým rastúci terorizmus. Zdôraznil však potrebu politických krokov. Povedal, že uplatňovanie „brutálnych“ represívnych opatrení nie je adekvátne, ale bližšie ich nešpecifikoval. Ďalej pripomenul, že spolupráca v záujme mieru a prospechu ľudí na všetkých úrovniach spoločnosti sa stala „úlohou bezprecedentnej dôležitosti, keďže celá ľudská rodina hľadá účinné prostriedky, ako čeliť medzinárodnému terorizmu“. Svoje názory rozviedol aj počas víkendových audiencií nových veľvyslancov Pobrežia Slonoviny a Indonézie.

Je nepochybné, že táto zhubná pohroma sa v posledných rokoch stala otravnejšou a vynucuje si brutálne opatrenia, ktoré slúžia len na zhoršenie ťažkej situácie, zvyšujú napätie a podrývajú možnosti na mier medzi národmi a krajinami. Napriek neúcte k ľudskému životu, ktoré teroristické útoky predstavujú, nikdy nesmie byť našou reakciou nenávisť alebo pomsta. Dostačujúce nie sú trestné alebo represívne opatrenia. „Boj proti terorizmu musí byť teda vykonávaný na úrovni politiky a vzdelávania,“ vyhlásil Ján Pavol II. s tým, že je potrebná politická mobilizácia s cieľom odstrániť príčiny situácie spoločenskej nespravodlivosti, ktorá môže doviesť ľudí k činom zúfalstva a násilia.

Znepokojenie nad situáciou v Iraku a na Blízkom východe vyjadril včera pápež Ján Pavol II. počas tradičného novoročného stretnutia s členmi diplomatického zboru akreditovanými vo Vatikáne. „Mier vo svete je naďalej ohrozený. V uplynulých mesiacoch poskytli dôvod na hlboké znepokojenie predovšetkým násilnícke akcie v Izraeli a na palestínskych územiach, ale situáciu sa ešte nepodarilo normalizovať ani v povojnovom Iraku, kde by medzinárodné spoločenstvo malo čo najskôr preniesť moc na reprezentantov autochtónnych etnických skupín,“ zdôraznil Ján Pavol II. Dodal, že nevyriešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu je hlavným faktorom pretrvávajúcej nestability v celom blízkovýchodnom regióne.

V príhovore k diplomatom sa Ján Pavol II. zmienil aj o početných konfliktoch sužujúcich obyvateľov afrických štátov a opätovne hovoril o medzinárodnom terorizme, „diskreditujúcom všetky kauzy, ktoré sa zdanlivo snaží podporovať. Medzinárodné spoločenstvo, ktoré sa označuje za civilizované, nikdy nemôže dopustiť, aby násilie zajalo a zadržiavalo ako rukojemníčku všeobecnú snahu o mier a spravodlivosť vo svete“, zdôraznil Ján Pavol II. Inak povedané, všetkým zodpovedným dosť jasne navrhol, ako riešiť najväčšie a čoraz akútnejšie nebezpečenstvo ľudskej civilizácie: politickou ofenzívou a vzdelávaním. Veľkou otázkou však je, či ho chcú vnímať, a najmä vniesť do vlastnej politiky vedúci činitelia Spojených štátov, Ruska, zoskupení štátov a v nich ďalších mocností, ale aj svetových inštitúcií.

O osude týchto podnetov sa dozvieme v najbližších dňoch. Žiaľ, ale aj z pochopiteľných dôvodov nie sú sprevádzané konkrétnymi návrhmi osobnej iniciatívy pápeža Jána Pavla II., ale nie je vylúčené, že Svätá stolica skonkretizuje svoje predstavy o politických riešeniach boja proti terorizmu pre najzodpovednejšie osoby vo svetovej politike.

P. Fontányi

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.