Hospodársky denník
USD31,563 Sk
EUR40,671 Sk
CHF25,979 Sk
CZK1,246 Sk
  Utorok  13.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Investície ako motor rastu

Americká spoločnosť U. S. Steel začiatkom apríla podpísala dohodu o kúpe zbankrotovanej srbskej oceliarne Sartrid Smederevo za 23 mil. USD. Americký gigant sa okrem toho zaviazal, že preinvestuje 150 mil. USD v rámci rozvojových programov a ďalších 5 miliónov USD na projekty environmentálneho a spoločenského rozvoja.

Vláda v Belehrade si od takýchto a podobných zahraničných kapitálových vstupov sľubuje veľa. Priame zahraničné investície patria totiž medzi základné piliere rozvojovej stratégie, podľa ktorej by mali rozhýbať ekonomiku a pomôcť tak postupnému znižovaniu úrovne závislosti krajiny od medzinárodnej pomoci. V súlade s týmito cieľmi srbská vláda počas posledných dvoch rokov intenzívne pracuje na vytvorení priaznivého investičného prostredia.

Od politických zmien v Srbsku 5. októbra 2000 došlo k značným úspechom pri budovaní makroekonomickej stability. Infláciu sa podarilo znížiť približne na 14 percent (čo je o šesť percent menej, ako bola plánovaná), minuloročný rast sa pohyboval na úrovni 4 percent , národná mena dinár sa stala konvertibilnou, Európska banka pre obnovu a rozvoj označila krajinu za lídra medzi 35 reformnými krajinami. Podobný vývoj by mal pokračovať aj v tomto roku, keď vláda očakáva 3,5- až 4,5-percentný rast ekonomiky a infláciu na úrovni 9 až 11 percent. Vysoká nezamestnanosť zostáva stále veľkým problémom, no z hľadiska lákania investorov je lacná a relatívne kvalifikovaná pracovná sila komparatívnou výhodou. Pri presadzovaní reforiem vláda úzko spolupracuje s medzinárodnými finančnými inštitúciami. Dôležitá je najmä finančná pomoc prostredníctvom dotácií a výhodných pôžičiek. Belehrad sa tiež dohodol s Parížskym klubom veriteľov na odpísaní 66 percent dlhu a o to isté sa snaží aj v rokovaniach s Londýnskym klubom.

Osobitnú úlohu pri stabilizácii ekonomických podmienok zohrala reforma finančného sektora. „Štátne úrady v Srbsku dosiahli ďalší pokrok v posilňovaní dozoru centrálnej banky nad reštrukturalizáciou a ozdravovaním celého sektora,“ píše sa v marcovej výročnej správe Európskej komisie, ktorá ako pozitívum hodnotí uzavretie štyroch najväčších bánk, na ktoré pripadalo 70 percent celkového bankového majetku a 42 percent zamestnancov. Vzhľadom na to, že tieto štyri banky naakumulovali obrovské dlhy, na ich záchranu by sa museli vynaložiť finančné prostriedky vo výške 30 percent HDP. V rovnakom období došlo k likvidácii, zatváraniu a zlučovaniu aj ďalších bánk, takže ich počet sa v priebehu dvoch rokov zredukoval na polovicu a v súčasnosti ich v Srbsku pôsobí okolo 45. Vďaka týmto razantným opatreniam si srbské banky znovu začínajú získavať dôveru medzi občanmi a podnikmi, ktorá sa v priebehu 90. rokov úplne vytratila.

S cieľom vytvoriť stabilné legislatívne prostredie pre zahraničných investorov, srbský parlament schválil za posledné dva roky okolo 90 zákonov vrátane balíčkov týkajúcich sa daní, privatizácie, trhu práce, zahraničného obchodu či colnej politiky. V dôsledku legislatívnych reforiem došlo k úplnej liberalizácii zahraničného obchodu, okrem toho srbský daňový režim parí dnes medzi najstimulujúcejšie v regióne. Na jednej strane došlo k zníženiu podnikových daní na 14 percent, na druhej strane investori môžu získať značné úľavy, okrem iného aj desaťročné daňové prázdniny pre investície, ktorých hodnota prevyšuje 10 mil. eur.

Objem priamych zahraničných investícií v Srbsku v roku 2002 dosiahol asi 475 miliónov eur. Hoci je to takmer trojnásobok úrovne z roku 2001, oficiálny Belehrad na skutočný investičný boom ešte len čaká. Najvyšší ekonomickí predstavitelia sú optimisticky naladení. Srbský minister financií a hospodárstva Božidar Djelič vysvetľuje: „V súčasnosti máme veľkú šancu. V máji 2004 vstupuje Česko, Maďarsko a ďalšie krajiny do Európskej únie, preto budú musieť prispôsobiť svoje ekonomiky novým podmienkam. Tým sa sčasti obmedzí ich schopnosť prilákať investície a na druhej strane našou stratégiou by malo byť pokúsiť sa prevziať im investorov.“ Tiež odhaduje, že už v tomto roku by sa objem zahraničných investícii v Srbsku mohol vyšplhať na miliardu eur.

Pokiaľ ide o menšiu z republík únie - Čiernu Horu - badať určitú podobnosť vo vývoji. Najmä pokiaľ ide o vytváranie priaznivej legislatívnej klímy pre investorov. Aj tu tiež dochádza k reforme bankového sektora, okrem toho sa počíta s dokončením privatizácie už v priebehu tohto roka. Úradom Podgorice sa vlani podarilo udržať infláciu na desaťpercentnej úrovni, podobne, ako aj v Srbsku, problémom je vysoká nezamestnanosť. Februárová dohoda o zachovaní spoločného štátu a s ňou súvisiace usporiadanie vzťahov by tiež malo posmeliť investorov, aby vo väčšom počte prichádzali do SČH.

Počasie

U meteosenzitívnych ľudí očakávame mierne zvýšenie zdravotných ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa vyskytujú bolesti hlavy, jaziev, prípadne starších poranení. Vyššia môže byť záťaž srdcovo-cievneho a dýchacieho systému. Je sklon k výskytu tráviacich ťažkostí a k nespokojnosti, k nervozite, podráždenosti, únave, prípadne k depresívnym stavom, k zníženiu tolerancie telesnej a duševnej námahy a schopnosti koncentrácie. Zajtra očakávame čiastočný ústup zdravotných ťažkostí podmienených počasím. Doznievať môžu dýchacie ťažkosti a bolesti hlavy, sklon k depresívnym stavom u psychicky labilných ľudí.(zč)

n Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené, na strednom a východnom Slovensku na mnohých miestach sneženie, v nížinách aj dážď so snehom alebo dážď. Na západe prechodne zmenšená oblačnosť a len ojedinele občasný dážď alebo prehánky. Najvyššia teplota -1 až 3, na juhozápade okolo 5 stupňov. Západný až severozápadný vietor 3 až 6 m/s, na juhozápade prechodne 8 až 10 m/s. Na východe prevažne iba slabý južný vietor. Maximálna teplota vo výške 1500 m okolo -2 stupne.n V stredu bude prevažne zamračené a na mnohých miestach dážď alebo dážď so snehom, na horách sneženie. V priebehu dňa na juhozápade a juhu územia zmenšená oblačnosť a zrážky len ojedinele. Nočná teplota 3 až -1, na severe a východe do -3, denná teplota 1 až 5 stupňov, na severe miestami slabý mráz. n Vo štvrtok bude prevažne veľká oblačnosť a miestami prehánky, asi od 1200 m snehové. Nočná teplota 3 až -1, denná 2 až 6 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.38 a zapadne o 16.22 hod.

Amsterdamdážď8
Atényoblačno13
Belehraddážď8
Berlíndážď0
Bratislavadážď4
Bruseldážď9
Budapešťoblačno5
Bukurešťzamračené1
Frankfurtdážď8
Helsinkioblačno-4
Istanbulzamračené7
Kodaňdážď2
Kyjevsneženie-2
Lisabonpolooblačno19
Londýndážď7
Madridslnečno19
Moskvaoblačno-2
Oslooblačno0
Paríždážď9
Prahadážď3
Rímzamračené16
Sofiazamračené5
Štokholmpolooblačno-2
Varšavasneženie0
Viedeňdážď6
Záhrebzamračené9
Ženevadážď8

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.