Hospodársky denník
USD31,563 Sk
EUR40,671 Sk
CHF25,979 Sk
CZK1,246 Sk
  Utorok  13.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Strach pred vlastnými sľubmi

Vývoj zahraničného obchodu je jedným z najsledovanejších faktorov na úrovni národných ekonomík i svetového hospodárstva ako celku. V súčasnosti sú trendy obchodnej výmeny považované za nie príliš stabilné: celkový prístup krajín k voľnému obchodu zaznamenal skôr zhoršenie. Napriek pôvodným sľubom Západu prebieha obchodná reintegrácia Východu pomaly. Aj preto sa čoraz častejšie ozývajú kritické hlasy, že rozvinutá časť sveta sa do istej miery stáva brzdou tohto procesu a naopak, za uvoľnenie trhov bojujú vehementne najmä postkomunistické a rozvojové krajiny. Ako túto paradoxnú situáciu vysvetliť? Teoreticky je výhodnosť voľného pohybu tovaru zdôvodnená teóriou komparatívnych výhod. Z nej v zásade možno vyvodiť, že jednotlivé krajiny sa špecializujú na výrobky produkované s relatívne najnižšími nákladmi. To by pri existencii voľnej medzinárodnej výmeny tovaru umožňovalo jej účastníkom maximalizovať svoje zisky. Princíp komparatívnych výhod je však len obecným modelom, ktorý sa do praxe presadzuje iba ako istá tendencia. Trvanie na jeho platnosti za všetkých okolností sa ukazuje v značne zložitom ekonomickom prostredí začiatku dvadsiateho prvého storočia problematické. Spochybňuje napríklad prekonania istej zaostalosti nielen rozvojových krajín, ak zdôrazňuje aj naďalej ich špecializáciu na produkciu surovín a nenáročných výrobkov. Pri našej relatívne rýchlej preorientácii časti nášho vývozu na trhy rozvinutých trhových ekonomík sa ukázali niektoré exportné položky ako veľmi úspešné. Podiel na tom má najmä prirodzená komparatívna výhoda lacnej pracovnej sily (napríklad mzda kvalifikovaného robotníka v Slovenskej republike je v niektorých odboroch 5- až 10-krát nižšia ako v krajinách Európskej únie). Akokoľvek presvedčivo liberálni ekonómi svojimi výpočtami dokazujú výhodnosť voľného obchodu podľa teórie komparatívnych výhod, slobodný trh je abstraktný ideál a vo väčšine prípadov sa musí skloniť pred pragmatizmom národne ekonomicky uvažujúcich

Preto musíme pri našom prenikaní do svetového obchodu triezvo zvažovať súčasnú situáciu, neklásť si prehnané ciele a vždy konfrontovať dobre znejúce sľuby politikov s ekonomickou realitou. Tá je, žiaľ, najmä v prípade Európskej únie, veľmi tvrdá. Sľuby ekonomickej pomoci, ústretových krokov voči transformujúcim sa ekonomikám, narážajú na tvrdý princíp konkurencie: Prečo by sme mali umožňovať východnej Európe prosperovať, ak viazneme aj jej vinou v recesii? S obchodnými problémami treba rátať aj napriek zmluvnému zabezpečeniu obchodných výhod pre ešte funkčnú Vyšehradskú štvorku Asociačnou dohodou. Vo svetle týchto faktov ani prísľub Európskej únie, avizujúci zrýchliť v rámci asociačného procesu odstraňovanie ciel a zvýšenie kvót, nemôže vyvolávať prehnaný imizmus. To všetko nás však nesmie odradiť od ďalších konštruktívnych krokov k rozšíreniu voľného obchodu s rozvinutými trhovými ekonomikami. Uplynulé dva roky znamenali jednoznačný a isto logický posun obchodných väzieb smerom k západnej Európe. Tá bude aj naďalej pre nás kľúčovým regiónom predovšetkým z hľadiska overovania si konkurencieschopnosti našej produkcie. Po našom májovom vstupe do európskeho spoločenstva ešte viac ako kedykoľvek predtým.

Obstojíme iba vtedy, ak naše výrobky budú kvalitné a originálne. Teda rozhodujúcim komponentom konkurencieschopnosti je úroveň technológií. V prípade Slovenska je práve táto oblasť nedocenená, hoci disponujeme solídnou vedecko-technickou bázou. Problémom sú však nedostatočné financie, čo sa isto odrazí na našom postavení na dravom európskom trhu.

Eleonóra Bujačková

Počasie

U meteosenzitívnych ľudí očakávame mierne zvýšenie zdravotných ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa vyskytujú bolesti hlavy, jaziev, prípadne starších poranení. Vyššia môže byť záťaž srdcovo-cievneho a dýchacieho systému. Je sklon k výskytu tráviacich ťažkostí a k nespokojnosti, k nervozite, podráždenosti, únave, prípadne k depresívnym stavom, k zníženiu tolerancie telesnej a duševnej námahy a schopnosti koncentrácie. Zajtra očakávame čiastočný ústup zdravotných ťažkostí podmienených počasím. Doznievať môžu dýchacie ťažkosti a bolesti hlavy, sklon k depresívnym stavom u psychicky labilných ľudí.(zč)

n Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené, na strednom a východnom Slovensku na mnohých miestach sneženie, v nížinách aj dážď so snehom alebo dážď. Na západe prechodne zmenšená oblačnosť a len ojedinele občasný dážď alebo prehánky. Najvyššia teplota -1 až 3, na juhozápade okolo 5 stupňov. Západný až severozápadný vietor 3 až 6 m/s, na juhozápade prechodne 8 až 10 m/s. Na východe prevažne iba slabý južný vietor. Maximálna teplota vo výške 1500 m okolo -2 stupne.n V stredu bude prevažne zamračené a na mnohých miestach dážď alebo dážď so snehom, na horách sneženie. V priebehu dňa na juhozápade a juhu územia zmenšená oblačnosť a zrážky len ojedinele. Nočná teplota 3 až -1, na severe a východe do -3, denná teplota 1 až 5 stupňov, na severe miestami slabý mráz. n Vo štvrtok bude prevažne veľká oblačnosť a miestami prehánky, asi od 1200 m snehové. Nočná teplota 3 až -1, denná 2 až 6 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.38 a zapadne o 16.22 hod.

Amsterdamdážď8
Atényoblačno13
Belehraddážď8
Berlíndážď0
Bratislavadážď4
Bruseldážď9
Budapešťoblačno5
Bukurešťzamračené1
Frankfurtdážď8
Helsinkioblačno-4
Istanbulzamračené7
Kodaňdážď2
Kyjevsneženie-2
Lisabonpolooblačno19
Londýndážď7
Madridslnečno19
Moskvaoblačno-2
Oslooblačno0
Paríždážď9
Prahadážď3
Rímzamračené16
Sofiazamračené5
Štokholmpolooblačno-2
Varšavasneženie0
Viedeňdážď6
Záhrebzamračené9
Ženevadážď8

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.