Hospodársky denník
USD31,563 Sk
EUR40,671 Sk
CHF25,979 Sk
CZK1,246 Sk
  Utorok  13.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Made in EU a vnútorný trh

Nákupný patriotizmus asi neutrpí, zmenia sa marketingové aktivity

Naši výrobcovia sú v podstate uzrozumení s tým, že budú svoje výrobky určené na vývoz označovať od 1. mája ako vyrobené v Európskej únii namiesto súčasného odporúčaného made in Slovakia. Iné je to v prípade výrobkov určených na odbyt na vnútornom trhu samotnej únie. Na spôsob označovania pôvodu výrobkov sú aj v EÚ rôzne názory a definitívna smernica zatiaľ chýba. Komisár Európskej únie pre obchod Pascal Lamy presadzuje, aby sa výrobky vyrobené v krajinách EÚ označovali made in the European Union, a nie ako doteraz názvami jednotlivých členských krajín. Zároveň navrhuje, aby sa prešetril skutočný stav označovania výrobkov v rámci únie. Ako sa uvádza v návrhu komisára Lamyho, veľa podnikov označuje svoje výrobky nesprávne, napríklad textil vyrobený v Thajsku či Indii sa označuje „made in Germany“ alebo „made in Italy“. S podobným označovaním sa môžeme stretnúť aj pri výrobkoch zhotovených na Slovensku v práci vo mzde. Slovenský výrobca výrobok finalizuje, množstvo práce však už bolo vykonanej inde a krajina pôvodu sa označuje na základe príslušných dohôd, podľa podielu na zhotovení výrobku. Lamyho návrh predkladá tri varianty označovania výrobkov: liberálny, striktný a dobrovoľný. Liberálny znamená, že by sa výrobky označovali ľubovoľne, striktný by stanovoval povinné označenie značkou „made in EU“. Aj keď Lamy pripúšťa tieto možnosti, sám presadzuje tretí variant kdesi uprostred, podobný modelu platnému v USA. Výrobcovia by sa sami mohli rozhodnúť, či budú produkty určené na vnútorný trh označovať. Podstatné však je, že ak ich budú označovať, tak jednotne - made in EU.

Kým pri vývoze je označovanie nevyhnutnosťou, pretože krajina, ktorá tovar importuje, spravidla vyžaduje uvedenie pôvodu výrobku, napríklad aj naši domáci výrobcovia, ak realizujú svoje výrobky na vnútornom trhu, nemusia ich označovať. Ako uvádza denník Financial Times Deutschland, marketingoví experti a priemyselné zväzy namietajú, že návrh Európskej komisie spôsobí firmám marketingové problémy a zvýšenie nákladov. Zrušenie národných označení by totiž znamenalo prestavbu marketingových stratégií mnohých firiem, založených na typických národných vlastnostiach a obyčajoch. Slovenská republika ako pristupujúca krajina sa však už stretla s tým, že nemôže ani marketingové aktivity orientovať na podporu domácej výroby. Išlo by o diskriminačný prvok, aký nemá na jednotnom vnútornom trhu EÚ miesto. Aj keď je v podstate logické, že každá krajina EÚ favorizuje vlastné výrobky (pokiaľ sú kvalitné), pretože občania si uvedomujú, že tým podporujú udržanie pracovných miest v regióne a v krajine, v ktorej žijú, je možné, že sa neskôr budeme stretávať aj s európskym nákupným patriotizmom. Ak z akéhokoľvek dôvodu nebudeme môcť podporiť slovenskú produkciu, siahneme po made in EU. O tom, že produkt bol vyrobený na Slovensku, sa budeme môcť dozvedieť aj v prípade, že nebude ako slovenský priamo označený. Čiarový kód začínajúci trojčíslím 858 nám totiž zostane aj naďalej a firmy, ktoré sa zapojili pred časom do projektu Kupujme lepšie Slovensko, spoznáme podľa analogického loga, akurát s iným nápisom: Produkt výbornej kvality. Niet pochybností o tom, že podobným spôsobom sa dokážu prispôsobiť aj firmy v členských štátoch EÚ-15.

Zuzana Krútka

Počasie

U meteosenzitívnych ľudí očakávame mierne zvýšenie zdravotných ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa vyskytujú bolesti hlavy, jaziev, prípadne starších poranení. Vyššia môže byť záťaž srdcovo-cievneho a dýchacieho systému. Je sklon k výskytu tráviacich ťažkostí a k nespokojnosti, k nervozite, podráždenosti, únave, prípadne k depresívnym stavom, k zníženiu tolerancie telesnej a duševnej námahy a schopnosti koncentrácie. Zajtra očakávame čiastočný ústup zdravotných ťažkostí podmienených počasím. Doznievať môžu dýchacie ťažkosti a bolesti hlavy, sklon k depresívnym stavom u psychicky labilných ľudí.(zč)

n Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené, na strednom a východnom Slovensku na mnohých miestach sneženie, v nížinách aj dážď so snehom alebo dážď. Na západe prechodne zmenšená oblačnosť a len ojedinele občasný dážď alebo prehánky. Najvyššia teplota -1 až 3, na juhozápade okolo 5 stupňov. Západný až severozápadný vietor 3 až 6 m/s, na juhozápade prechodne 8 až 10 m/s. Na východe prevažne iba slabý južný vietor. Maximálna teplota vo výške 1500 m okolo -2 stupne.n V stredu bude prevažne zamračené a na mnohých miestach dážď alebo dážď so snehom, na horách sneženie. V priebehu dňa na juhozápade a juhu územia zmenšená oblačnosť a zrážky len ojedinele. Nočná teplota 3 až -1, na severe a východe do -3, denná teplota 1 až 5 stupňov, na severe miestami slabý mráz. n Vo štvrtok bude prevažne veľká oblačnosť a miestami prehánky, asi od 1200 m snehové. Nočná teplota 3 až -1, denná 2 až 6 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.38 a zapadne o 16.22 hod.

Amsterdamdážď8
Atényoblačno13
Belehraddážď8
Berlíndážď0
Bratislavadážď4
Bruseldážď9
Budapešťoblačno5
Bukurešťzamračené1
Frankfurtdážď8
Helsinkioblačno-4
Istanbulzamračené7
Kodaňdážď2
Kyjevsneženie-2
Lisabonpolooblačno19
Londýndážď7
Madridslnečno19
Moskvaoblačno-2
Oslooblačno0
Paríždážď9
Prahadážď3
Rímzamračené16
Sofiazamračené5
Štokholmpolooblačno-2
Varšavasneženie0
Viedeňdážď6
Záhrebzamračené9
Ženevadážď8

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.