Hospodársky denník
USD31,563 Sk
EUR40,671 Sk
CHF25,979 Sk
CZK1,246 Sk
  Utorok  13.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Obavy z dolára

Pokles by mohol byť rizikom

Oslabovanie amerického dolára oproti svetovým menám spôsobuje vrásky na tvári u mnohých japonských a európskych exportérov. Svoje obavy nad menovým napätím však v poslednom čase začínajú vyjadrovať aj najvyšší predstavitelia v spomenutých regiónoch, čo by v budúcnosti mohlo priniesť aj možné dohody v otázke spomalenia americkej meny. Rýchlych krokov v prospech oslabenia eura oproti doláru sa napríklad dožadoval francúzsky premiér Jean-Pierre Raffarin. Európske centrálne banky však v otázke vývoja na devízovom trhu ostávajú zatiaľ pokojné. To potvrdilo aj včerajšie stretnutie šéfov centrálnych bánk z desiatich najvyspelejších krajín sveta vo švajčiarskom Bazileji. Okrem devízového vývoja boli predmetom rokovania aj nové pravidlá v regulácii bankového sektora známe ako Basel II, ako aj škandál okolo talianskeho Parmalatu. Mítingu predsedal prezident európskej centrálnej banky (ECB) Jean-Claude Trichet.

Mohutný rast eura oproti doláru znepokojuje hlavne predstaviteľov Nemecka, Francúzska a Belgicka, ktorých krajiny sa snažia vymaniť z ekonomickej recesie. Tí už v minulosti apelovali na ECB, aby znížila svoju dvojpercentnú úrokovú sadzbu v prospech oslabenia eura. Dynamický 20-percentný rast spoločnej európskej meny oproti doláru v priebehu minulého roka by podľa mnohých mohol ohroziť oživenie hospodárstva v eurozóne. K európskym predstaviteľom sa včera pripojil guvernér japonskej centrálnej banky Tošihiko Fukui, ktorý napätú situáciu na devízovom trhu označil ako riziko pre svetovú ekonomiku. Na rozdiel od európskych kolegov japonská banka už v minulosti viackrát intervenovala s cieľom oslabiť vlastnú menu v prospech domácich exportérov. Ázijské ekonomiky zohrávajú kľúčovú úlohu na devízových trhoch. Japonské intervencie a pripútanie vlastnej meny na dolár zo strany Číny spôsobilo, že hlavný nápor oslabenia americkej meny padol na „plecia“ eura.

Guvernéri európskych centrálnych bánk však prudký postup eura nevnímajú ako veľké nebezpečenstvo pre oživenie svetového hospodárstva. Jean-Claude Trichet síce vyjadril isté znepokojenia nad stále silnejúcou európskou menou, vývoj na devízovom trhu by však podľa neho nemal ohroziť celkový rast svetového hospodárstva. Na podporu oslabenia eura, ktoré sa počas včerajšieho obchodovania oproti americkej mene vyšplhalo na nové historické maximum, pripustil možné intervencie zo strany ECB v budúcnosti. Rast ekonomiky je však podľa Tricheta stabilný a je ho možné pozorovať vo všetkých regiónoch sveta. Rast európskej spoločnej meny ECB vníma pokojne.

Zaujímavým tak bude stretnutie ministrov financií a guvernérov centrálnych bánk siedmich najvyspelejších krajín, ktoré sa uskutoční 7. februára na Floride. Práve vplyv oslabovania zelenej bankovky na svetovú ekonomiku by mal byť jedným z bodov programu.

Nízky dolár vyhovuje americkým vývozcom, ktorých tovary sa takto stávajú atraktívnejšie v zahraničí. Klesanie jeho hodnoty je reakciou hlavne na vyjadrenia Fedu, že ponechá súčasnú 1-percentnú úrokovú mieru nezmenenú i v budúcnosti, ako aj dôsledkom vysokého deficitu účtu platobnej bilancie USA. S cieľom zvýšiť konkurencieschopnosť domácich výrobcov voči importovaným lacným tovarom z Číny sa americká strana už dlhší čas dožaduje prehodnotenia čínskej meny. Čína už oznámila úmysel liberalizovať svoju bankovku v budúcnosti, tomu však budú predchádzať reformy v domácom finančnom sektore. Tlak na oslabenie európskej meny sa dá očakávať najmä zo strany predstaviteľov Nemecka a Francúzska.

Stanislav Sekereš

Počasie

U meteosenzitívnych ľudí očakávame mierne zvýšenie zdravotných ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa vyskytujú bolesti hlavy, jaziev, prípadne starších poranení. Vyššia môže byť záťaž srdcovo-cievneho a dýchacieho systému. Je sklon k výskytu tráviacich ťažkostí a k nespokojnosti, k nervozite, podráždenosti, únave, prípadne k depresívnym stavom, k zníženiu tolerancie telesnej a duševnej námahy a schopnosti koncentrácie. Zajtra očakávame čiastočný ústup zdravotných ťažkostí podmienených počasím. Doznievať môžu dýchacie ťažkosti a bolesti hlavy, sklon k depresívnym stavom u psychicky labilných ľudí.(zč)

n Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené, na strednom a východnom Slovensku na mnohých miestach sneženie, v nížinách aj dážď so snehom alebo dážď. Na západe prechodne zmenšená oblačnosť a len ojedinele občasný dážď alebo prehánky. Najvyššia teplota -1 až 3, na juhozápade okolo 5 stupňov. Západný až severozápadný vietor 3 až 6 m/s, na juhozápade prechodne 8 až 10 m/s. Na východe prevažne iba slabý južný vietor. Maximálna teplota vo výške 1500 m okolo -2 stupne.n V stredu bude prevažne zamračené a na mnohých miestach dážď alebo dážď so snehom, na horách sneženie. V priebehu dňa na juhozápade a juhu územia zmenšená oblačnosť a zrážky len ojedinele. Nočná teplota 3 až -1, na severe a východe do -3, denná teplota 1 až 5 stupňov, na severe miestami slabý mráz. n Vo štvrtok bude prevažne veľká oblačnosť a miestami prehánky, asi od 1200 m snehové. Nočná teplota 3 až -1, denná 2 až 6 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.38 a zapadne o 16.22 hod.

Amsterdamdážď8
Atényoblačno13
Belehraddážď8
Berlíndážď0
Bratislavadážď4
Bruseldážď9
Budapešťoblačno5
Bukurešťzamračené1
Frankfurtdážď8
Helsinkioblačno-4
Istanbulzamračené7
Kodaňdážď2
Kyjevsneženie-2
Lisabonpolooblačno19
Londýndážď7
Madridslnečno19
Moskvaoblačno-2
Oslooblačno0
Paríždážď9
Prahadážď3
Rímzamračené16
Sofiazamračené5
Štokholmpolooblačno-2
Varšavasneženie0
Viedeňdážď6
Záhrebzamračené9
Ženevadážď8

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.